Sex 8krát měsíčně, ale spíš méně

Frekvence sexu hlavním faktorem v celkové sexuální spokojenosti, a tato zase jedním z klíčových faktorů celkové spokojenosti se vztahem.

Dotazníková studie na velkém reprezentativním vzorku ukázala, že muži i ženy mezi 25 a 45 lety souloží průměrně zhruba 5× až 7× za měsíc. Podle výzkumů sexuálního chování v ČR je to 8× za měsíc.  

Ale nenechte se mýlit, studie počítají s tím, že si lidé při svých odpovědích v dotazníku nadsadily možná až o třetinu, takže výsledné číslo může být mnohem nižší.

Zajímavé je vzít v úvahu fázi vztahu, ve které se nacházíme. Čerstvě zamilovaný pár bude mít logicky jinou frekvenci sexu než ti, co jsou spolu 30 let a víc než sex je zajímají už úplně jiné věci.

Zdroj: Youtube

Chtíč, přitažlivost a náklonost

Ve vztahu neexistuje nic takového jako sexuální kvóta, takže se nestresujte myšlenkou, že ji musíte splnit. Věda nám však říká, že frekvence sexu se v různých fázích průměrného vztahu liší. V roce 1998 publikovala Helen E. Fisher průkopnickou práci Human Nature, v níž studovala tři hlavní fáze páření savců: V této době se objevily tři hlavní fáze: chtíč, přitažlivost a náklonnost.

Podle Fisherové hormony jako testosteron a oxytocin zaplavují náš mozek ve fázi "chtíče" a nutí nás "usilovat o sexuální spojení" s novým partnerem. Tohle období většinou trvá koolem půl roua nazývá se symbiotické. Nevidíme, neslyšíme, jediné, co nás zajímá je protějšek a sex se odehrává v podstatě pokaždé, když se vidíte. Klidně i každý den.

Pak přecházíme do fáze přitažlivosti. Tato fáze se objevuje v dlouhodobých vztazích, v nichž prožíváme romantickou lásku. V této fázi je sex mezi páry stále relativně častý, ale postrádá naléhavost fáze touhy. Období trvá jeden až tři roky a většinou se k sobě partneři v tomhle časovém úseky i sestěhují. Frekvence sexu se začíná snižovat, ale tím, že se partneři lépe znají, často se zvyšuje jeho kvalita.

Ve fázi "náklonnosti" se nakonec usadí většina dlouhodobých a manželských párů. V této fázi pociťujeme soucitnou lásku, náš mozek je stimulován vazopresinem a oxytocinem (někdy známými jako "hormony mazlení"), takže můžeme cítit bezpečí, pohodlí a důvěru. Není překvapením, že frekvence sexu mezi páry se v této fázi může zpomalit.

Je to ale špatně? Rozhodně to není nic neobvyklého: podle studie sociologa Edwarda Laumanna z Chicagské univerzity má sex čtyřikrát nebo vícekrát týdně pouze pět procent párů a více než třetina lidí ve věku 18 až 59 let si ho dopřává méně než jednou měsíčně.

Frekvence sexu se může měnit v závislosti na tom, co jiného se děje ve vašem životě nebo ve vašich tělech. Takže je opravdu těžké říct, co je zdravé. Je to velmi osobní rozhodnutí,. Ale pokud se ptáte, zda je váš sexuální život zdravý, je to známka toho, že něco nefunguje.

Zdroj: Studie, Výzkum, Studie, Wikipedie