Dlouhé, pevné a husté vlasy jsou odnepaměti symbolem krásy, smyslnosti, sexuální přitažlivosti a v některých afrických kmenech například i synonymem zdraví, síly a plodnosti. Vlasů si hned po očích a úsměvu všímá muž na ženě, která vstoupí do místnosti. Z průzkumu uveřejněného na webu pro muže Budchlap.cz vyplývá, že muži se přiklánějí k faktu, že dlouhovlasé ženy jsou obecně přitažlivější než ženy s krátkým střihem vlasů. Na ženě muž prý touží vidět zdravou hustou hřívu. Dlouhé vlasy jsou přece symbolem ženskosti, což dokazuje už slavný obraz Zrození Venuše, namalovaný slavným umělcem Sandrem Botticellim. Nahá bohyně Venuše, která je symbolem krásy a sexuální touhy, má vlasy dlouhé až do půli stehen. Většina mužů má dle tohoto průzkumu nejraději přirozeně upravený „rozcuchaný“ účes – zkrátka takový, který vypadá, jako by žena právě vstala z postele. Jak jsou ale vnímány krátkovlásky? Čtěte dál a dozvíte se, co odhalila jihokorejská studie.

Delší vlasy rovná se i více sexu a mužské pozornosti

I taková maličkost, jako je délka vlasů, může ovlivnit, jak bude žena pro druhé pohlaví atraktivní a kolik nabídek k sexu dostane. Ženy s dlouhými a kvalitními vlasy mají sex prý častěji než ženy s krátkými a méně kvalitními vlasy. Vyplývá to z jihokorejské studie, která zkoumala možnost, že vlasy žen signalizují jejich reprodukční potenciál. Podle ní jsou ženské vlasy skutečně signálem pro výběr partnera a přitažlivosti. Dlouhé dámské kadeře údajně zvyšují vnímání atraktivity ženy ze strany muže, a tím zesilují jeho sexuální touhu, což se projevuje mimo jiné i na frekvenci milostných styků. U mužů naopak souvislost mezi délkou vlasů a četností sexu prokázána nebyla.

Zdroj: Youtube

Dlouhé vlasy jsou pro muže atraktivnější i v manželství

Studie odborníků z univerzity Yonsei, která byla uveřejněna v odborném časopise Evolutionary Psychology, se zúčastnilo 204 heterosexuálních manželských párů. Manželé byli nejprve dotazováni na kvalitu a délku vlasů, načež přišly i otázky na atraktivitu jejich protějšku, sexuální touhu, frekvenci sexu, spokojenost ve vztahu a sexuální uspokojení.

Průzkum ukázal, že muži, jejichž manželky měly delší a kvalitnější vlasy, považovali své partnerky za atraktivnější, což se promítlo do jejich zvýšené sexuální touhy vůči nim. „A tato zvýšená sexuální touha byla spojena s vyšší pravděpodobností častějšího partnerského sexu. Ženy s delšími a opečovávanými vlasy si tak užívaly více milostných chvil než dámy s kratším účesem nebo méně kvalitními vlasy,“ komentuje výsledky studie Veronika Kubíčková, sexpertka z e-shopu Ruzovyslon.cz. Naproti tomu dlouhá a kvalitní mužská hříva podle studie žádnou souvislost se sexuálním životem mužů neprokázala.

I hollywoodské celebrity si nechaly vlasy ostříhat „na kluka“

Zatímco ještě v období Rakouska-Uherska dámy nosily zásadně dlouhé vlasy, které si splétaly do drdolů, ve 20. letech přišel trend zkracování. Slečny i paní si vlasy zkracovaly nad ramena, dnes lze tento střih přirovnat k mikádu. Vlasy si pak natáčely stylem „pokládaná vlna“. Jednou z nejslavnějších průkopnic klučičího sestřihu byla módní návrhářka Coco Chanell či tanečnice Josephine Baker. Slavných žen, které v minulosti vyzkoušely krátké sestřihy, je celá řada. Tak třeba kakaová diva Rihanna, herečka Anne Hathaway, módní návrhářka Victoria Beckham, herečky Scarlett Johansson či Natalie Portman – všechny vypadaly v chlapeckém sestřihu neodolatelně, ale brzy se vrátily zpátky k delším vlasům.

Ze slavných žen, které jsou krátkým vlasům věrné, můžeme jmenovat třeba populární americkou moderátorku Ellen DeGeneres či hollywoodskou herečku afroamerického původu Halle Berry. Z českých krásek pak nosí už dlouhá léta účes „à la kluk“ bývalá modelka a manželka fotbalisty Tomáše Řepky Vlaďka Erbová.

„Kdybych se nechala ostříhat, už bych se nelíbila manželovi,“ říkají ženy u kadeřníka

Mnoho žen se rozhodne pro ostříhání vlasů v důsledku nějaké významné životní změny, často za tím stojí třeba rozpad vztahu (kadeřníci by mohli vyprávět). Nový účes nám podvědomě signalizuje nový začátek. Jestli ale chceme mít v životě hodně sexu a zájmu ze strany mužů, pak bychom si vlasy měly nechat spíše delší. Potvrzuje to i kadeřník Jakub Čejchan z pražského vlasového studia Red salon: „Je pravda, že většina mých klientek si přeje pouze zastřihnout konečky nebo zkrátit vlasy o minimum. Říkají, že si to tak přeje jejich manžel, že by se mu v krátkých vlasech nelíbily. Takže na tom opravdu asi něco bude, že muži touží více po dlouhovláskách.“ Jakub doporučuje na růst vlasů a jejich hydrataci kvalitní vlasové produkty, které dnes seženete už i v drogerii, například šampon TRESemmé Biotin Repair, který vlasy jemně vyčistí, aniž by je vysušoval, a dodá jim regeneraci. Jeho účinek ještě posílí kondicionér TRESemmé Biotin Repair.

Zdroje:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0022103100914501

https://www.klubliteratu.cz/vlasy-a-jejich-magicka-sila/

https://www.budchlap.cz/Tema/Blog/JAKE-ZENY-MUZE-OPRAVDU-PRITAHUJI-A-PO-JAKYCH-ZENACH-TOUZI-MUZSKE-SRDCE