I muži mají svou „menopauzu“

I muži mají svoji menopauzu.
Co je to menopauza nebo klimakterium, většina z nás aspoň rámcově ví, byť se často zaměňují. První slovo označuje ztrátu menstruace po přechodu, to druhé celé období, kdy u žen dochází k útlumu funkce vaječníků a hormonálním změnám. Ovšem co je to andropauza?

Nevíte-li nebo jen mlhavě tušíte, nemusíte se cítit zahanbeně. Podle nového průzkumu společnosti Nielsen Admosphere mezi Čechy a Češkami staršími 15 let si bylo jistých jen 19 % oslovených. A nehrálo roli, zda šlo o muže či ženy. Andropauza je zastavení činnosti mužských pohlavních hormonů ve vysokém věku. Možná vás to překvapí, ale projevy jsou velmi podobné jako u žen: ztráta sexuálního apetitu, únava, suchá pleť… K poklesu testosteronu u mužů začíná docházet už po 30. narozeninách, nicméně na rozdíl od ženské menopauzy je to proces rozložený do mnoha a mnoha let. Příznaky nedostatku tohoto mužského hormonu jsou patrné až po padesátce a je pro ně souhrnný název syndrom mužského stárnutí. Hormony mají vliv na fyzickou výkonnost: muži se tedy cítí a jsou slabší, můžou trpět svalovou slabostí. I u nich dochází k návalům a nadměrnému pocení, časté jsou také poruchy spánku – a to jak problémy s nespavostí, tak nadměrná spavost.

Zpět do puberty?

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.