Vedené meditace

Meditace, kdy se necháváme provázet hlasem lektora. Dnes jich existují tisíce na internetu, jsou zaměřené na různá témata. Vybrat si můžete právě podle tématu, ještě lepší je volit podle hlasu lektora, který je u vedených meditací zásadní. Vyberte si hlas, který vás uklidňuje, vyvolává ve vás pocit klidu, důvěry a míru. Jsou to třeba meditace na laskavosti, na zklidnění po náročném dni, pro volný průchod emocí, pro klid duše, pro uvolnění mysli… Vyberte si tu svoji vedenou meditaci zde.

Jóga nidra

Mezi vedené meditace patří i jóga nidra – zde najdete audio nahrávku vedenou Zuzkou Klingrovou. Jóga nidra neboli jógový spánek je unikátní technika, během níž se praktikující pohybuje na hranici bdění a snění, ve stavu bdělého hlubokého spánku. „Jde o vedené mapování fyzického těla, jeho cílené uvolňování, pozorování dechu a otevírání se hlubšímu poznání,“ říká Zuzka. Praxe jóga nidry probíhá vleže na zádech, je velmi příjemná a jednoduchá. Provádět ji může úplně každý. Pokud během ní usnete, nevadí, i podvědomí absorbuje tuto praxi. Hlavním přínosem jóga nidry je hluboký odpočinek, zklidnění nervového systému a likvidace následků stresu. Je to skvělá anti-age technika. Praktikujte každý den, obzvlášť pokud zažíváte náročné období, zabere vám kolem 30 minut.

Vizualizace

Oči jsou silným smyslovým orgánem, který nám přináší informace o dění ve světě okolo nás. Když je zavřeme, můžeme využívat svojí představivosti mnoha směry. Odborníci tvrdí, že mozek nerozezná rozdíl mezi fakty a představami. To, co si tedy představujeme, mozek vnímá jako skutečnost. I proto je vizualizace tak výtečný nástroj pro snížení stresu, psychických i fyzických obtíží včetně ovládání bolesti nebo únavy. Vizualizace je také jednou z nejúčinnějších meditačních technik k ovlivňování podvědomí a celkového psychického stavu. Pokud se vám podaří podsunout podvědomí pozitivní představy, je možné dosáhnout téměř čehokoli. Díky vizualizaci můžete ovlivňovat nejen to, co se má stát (pracují s ní třeba sportovní psychologové pro zlepšení výkonu svých svěřenců), ale i zahojit různé bolesti a prožitá traumata.

Mantra meditace

Při tomto druhu meditace se opakuje v mysli nebo nahlas slabika, slovo či věta. Můžete opakovat cokoli, jakákoli hláska totiž zaměstná vaši mysl – koncentruje ji od myšlenek ke zvuku. Filosofie jógy praví, že všechny zvuky pocházejí z nekonečného vesmíru, tedy zvuk mantry nám pomáhá vrátit se zpět ke kořenům, k sobě samotným, k hluboké podstatě vědomí. Začít můžete kořenovou mantrou z klasických jógových textů – óm. Existují různé mantry, více o nich si přečtete zde.

Vyzkoušejte tantrickou meditaci s mantrou só ham podle Zuzky Klingrové.

Afirmace

Jsme to, co si myslíme. Energie proudí tam, kam směřuje uvědomění. Když přemýšlíte o problémech místo o řešeních a příležitostech, problémy narůstají. Myšlenky mají vibrace, evokují emoce a mění elektrické napětí, které pak vysíláme do okolí. Chceme-li změnit své emoce, musíme změnit své myšlenky a mít se na pozoru před negativním promluvám k sobě samým. Právě k tomu slouží afirmace – pozitivně formulované výroky. Jejich každodenním opakováním si náš mozek vytváří nová nervová spojení, doslova jimi přeprogramováváme podvědomí.

U vytváření afirmací je třeba si dát pozor na jejich správnou formulaci, abychom nepříjemný stav ještě nezesílili. Když si například přejeme hodně peněz, je zcela špatně, když naše přání zformulujeme jako: „Chci být bohatý.“ Je to stav, kdy něco „chceme“, ale „nemáme“ to. A to náš nedostatek jen zvýší. Správná formulace zní: „Jsem připraven na bohatství ve svém životě.“ Nebo: „Jsem bohatý a šťastný.“ Anebo: „Peníze, které jsou určené pro mě, už existují a právě hledají cestu, aby vstoupily do mého života.“ Příklady pozitivních afirmací pro lásku, štěstí a peníze najdete zde.

Meditace v pohybu

Meditovat můžete v chůzi i při tanci. Existují workshopy vědomého pohybu, které učí všímavosti k tělu. Jde o mindfulness v pohybu. Místo soustředění na dech nebo na mantru přenesete pozornost k tělu, chodidlům, k tomu, jak se dotýkají země, co dělá páteř, co dělají ruce, jaké pocity vás při pohybu naplňují. Meditaci v chůzi můžete vyzkoušet sami na procházce. Podmínkou je, že vypnete mobil, vyndáte sluchátka z uší a zpomalíte tempo. Pozornost přesunete k chodidlům, k tomu, co cítíte za vůně kolem sebe, jaké zvuky doléhají k vašim uším z okolí… Stáváte se všímavými pozorovateli toho, co se děje uvnitř vás, jaké pocity vás naplňují při chůzi. Během meditace v chůzi vás může vyrušit vnější okolí – projíždějící sanitka, cyklista, hluk či cokoli jiného. Proto se k nácviku této meditace hodí spíše klidnější prostředí – jako je les nebo louka za vesnicí. Pokud vás cokoli vyruší, nevadí, vraťte pozornost nejprve k dechu, poté k chodidlům a pokračujte v chůzi.

Mindfulness meditace

Základem praxe všímavosti neboli mindfulness je meditační technika pozorování. Pozorovat můžeme širokou škálu věcí včetně toho, jak jíme, chodíme, svět okolo nás nebo náš vnitřní svět – naše myšlenky a emoce. Kořeny mindfulness jsou spojeny s buddhistickou tradicí a učí nás přijímat vše bez odsuzování, bez jakýchkoli soudů a hodnocení. Poslechněte si rozhovor s certifikovanou lektorkou mindfulness zde.

Vybarvování antistresových omalovánek

Mandaly, ptáčci, zvířata, les, rostliny, snové a magické světy… výběr omalovánek pro dospělé je dnes už velký. Díky nim můžete na chvíli zapomenout na každodenní starosti a vydat se do jiných světů. Soustředění na vybarvování spolehlivě vypíná mozek. Pokud takto relaxujeme alespoň půl hodiny, zvýší se naše produktivita v následujících dvou hodinách až o 50 %. To znamená, že během jedné hodiny uděláme práci, která by nám jinak zabrala hodinu a půl, takže díky 30 minutám získáte hned celou hodinu k dobru. Vymalovávání mandal má oproti jiným motivům jednu výhodu – když vymalováváte kruhový obrázek, celá regenerace je rychlejší a efektivnější. Skrze ně můžete pozorovat, co krásného vám vzniká pod rukama. Pokud si nevěříte, nechte se provést vybarvovacími začátky v Centru Mandala (www.centrum-mandala.cz).