Naopak, chce to nádech, výdech a stočit pozornost dovnitř. A pak už jen nezaujatě pozorovat. Nic nečekat a přitom mít srdce i mysl otevřenou. „Něco“ se totiž děje. A to „něco“, respektive existenci energie, která na nás působí a velmi znatelně ovlivňuje naši vitalitu a celkové zdraví, se ocitlo také v hledáčku zkoumání vědeckého světa.

Prána je pro všechny, bez rozdílu vzdělání či víry

Ať už vám činí potěšení především fyzické cvičení a z hlubších mentálních praxí máte zatím respekt, anebo jste v práci s jemnými energiemi zběhlí, věřím, že vás obohatí tento článek přibližující to, jak vnímá pránu věda. Pomůže vám totiž přijmout skutečnost, že zdroj energie je na blízku a je možné z něj čerpat – pro sebe, pro své zdraví, pro harmonii, pro vitalitu.

Na úvod trocha sebereflexe…

Vzpomínáte si, jak jste se cítili při své poslední túře po horách, procházce lesem, návštěvě mořského pobřeží či jen za slunečného počasí někde na venkově? Já osobně vnímám, že mi tyto kraje velmi svědčí, neboť se cítím doslova nabitá energií.

Co vnímáte subjektivně na svém těle, popisuje také věda

Jedním z aspektů atmosférické prány je tzv. ionizace, která se liší v závislosti na sezonních a zeměpisných změnách. Nejznámějším projevem ionizace atmosféry je blesk. Hybnou částečkou veškerého pohybu, včetně života samotného, jsou ionty, záporně nabité atomy nebo části molekuly. V atmosféře se můžeme setkat se dvěma typy iontů:

1. Malé záporné ionty, které jsou klíčové pro životaschopnost každé buňky. Tyto malé ionty jsou jakousi hybnou silou, podporují látkovou přeměnu elektrické energie probíhající v každé buňce, v každém živém organismu.

2. Velké pomalé ionty jsou těžší jádra, takoví pomalí požírači, protože pohlcující ty malé „živé“ životadárné. Koncentrace velkých iontů se zvyšuje především ve vzduchu znečištěném kouřem, prachem či mlhou. Čím více je v atmosféře velkých iontů, tím méně je těch malých, potřebných.

Proč se v přírodě cítíme skvěle a město nás obvykle totálně energeticky vysaje?

Koncentrace malých iontů vůči těm velkým pomalým je proměnlivá. Na venkově, kde je vzduch čistý, je dle dostupných zdrojů poměr 3 : 1 ve prospěch těch malých živých, ve městech naopak stoupá koncentrace velkých pomalých iontů až na 1 : 270 či 1 : 600. Aha! Tak proto bývají obyvatelé měst často unavení…

Kam za nabitím pránou?

Zdrojem těch malých potřebných iontů, tedy prány, je samotná Země čili půda, také kosmické a sluneční záření a současně vodní masy v pohybu a při odpařování. Je tedy všude tam, kam se dostanou sluneční paprsky, a v blízkosti vody si můžeme doslova dobít vnitřní baterie. Mezi orgány, které nás podporují v přijímání prány, patří kromě dýchacích orgánů (nosní sliznice a dutiny, plicní sklípky) také kůže a jazyk. Uvědomme si prosím, že každá vrstva oblečení včetně obuvi působí coby izolant pro přijímání iontů. Je tedy velmi důležité podpořit proces ionizace – chcete-li „pránické koupele“ – pobytem v přírodě s obnaženou kůží a bosými chodidly.

Je možné se pránou předávkovat?

Zřejmě ano, ale není to škodlivé… Zdroje uvádějí, že někteří citliví jedinci, kteří odjedou na dovolenou například na mořské pobřeží, mohou vlivem nadměrného přijímání prány trpět až nespavostí.

Najděte si svůj spolehlivý zdroj životní energie

Kam vyrazíte za svou dávkou prány vy? Na hory anebo k moři? Doporučuji najít si takový zdroj, který je jednoduše dostupný. Objevte způsob, jak se energeticky vyživovat pravidelně a s radostí. Podpoříte tím zdraví svého těla, celkovou vitalitu, imunitu a odolnost. Projasníte mysl a vaše srdce pookřeje.