Co jíst na podzim?

I když neznáte svou převažující dóšu, můžete se řídit obecnými pravidly stravování v podzimním období. Základním principem je dávat přednost teplému jídlu, které je připravené doma z lokálních surovin a které budete konzumovat v příjemném prostředí, a hlavně v klidu. S příchodem chladnějších měsíců přejděte v maximální možné míře na tepelně upravenou stravu. Studené a syrové jídlo totiž ochlazuje organismus, a to v případě, že cítíme chlad zvenku, vůbec nepotřebujeme. Naše tělo si naopak zaslouží zahřát. Ke snídaní ajurvéda doporučuje kaši s opečeným jablkem nebo banánem, skořicí a ořechy. Dle ajurvédy byste nikdy neměli kombinovat studené a tepelné opracované suroviny dohromady v rámci jednoho pokrmu, proto to opečené ovoce. Můžete si jednou za čas dát i míchaná vajíčka nebo dokonce polévku. Oběd by pak měl být největším jídlem dne – dopřejte si polévku i druhé jídlo. K večeři pak už nejlépe pouze krémovou hutnou polévku, kterou ochutíte pálivým kořením, jako je zázvor nebo chilli.

Jaký druh pohybu je vhodný?

Venku je zima, nabízí se tedy zahřát se pomocí pohybu. To vůbec není špatná myšlenka, držte se ale pomalejšího pohybu, který citlivou vátu nerozhodí. Během podzimu nám bude dělat dobře pohyb, který podporuje uzemnění a vnitřní harmonii. Nejvíce se nabízí jóga. I v případě jógy si zvolte mírnější tempo, pozvolna střídejte pozice, dýchejte, nikam nechvátejte. Snažte se v každé pozici udržet stabilitu a vydržet v ní vždy o něco déle. Zapojujte do lekce pozice ve stoje – zůstaňte co nejdéle v kontaktu se zemí. Na konci věnujte delší čas relaxaci a meditaci. Naopak se zkuste vyhnout příliš skákavému cvičení v doprovodu hlasité hudby.

Nezapomeňte se hýčkat

Nejen jídlo a pohyb uspokojí naši vnitřní vátu. Pečujte o ni a udržujte ji v teple. Tomu pomůže také to, že se budete vždy dostatečné oblékat – vrstvěte oblečení a nezapomínejte si chránit krk, hlavu a dlaně. Kvalitního prohřátí organismu také dosáhnete masáží zahřátým olejem – nejvíce vhodný olej pro masáž je sezamový nebo mandlový. Dbejte na to, abyste doma měli vždy příjemně teplo, ale zároveň by prostory měly být důkladně vyvětrané. V neposlední řadě dodržujte spánkovou hygienu a věnujte dostatečný čas relaxaci a odpočinku. Právě nyní je vhodný čas na strávení večerů zabalení v dece s kořeněným čajem a knihou.

Ajurvéda nám v každém ročním období ukazuje cestu, jak jím projít v souznění s naším okolím i se sebou samými. Přizpůsobte se tomu, co nám podzim přináší. Podzim nemusí být pouze šeď a deprese. Naopak.

Zdroje:

https://www.mojezdravi.cz/

https://www.jogadnes.cz/

https://ajurvedacesky.cz/