Praxe všímavosti pěti smyslů

Meditace všímavosti ke smyslům patří mezi průpravné meditace spadající do konceptu mindfulness pro snížení stresového zatížení (tzv. Mindfulness Based Stress Reduction Program, MBSRP). Kromě skutečnosti, že vám vědomá pozornost a všímavost skutečně pomůže snížit všudypřítomný stres a vnitřní tlak, má jeden další úžasný potenciál. Velmi výrazně podporuje kvalitu života, radost a hloubku prožitku. To se hodí nejenom v létě, ale právě v tomto období si ji můžete velmi užít.

Rizika každodenní nevšímavosti

Jak často se nám stává, že si večer nedokážeme vybavit, co jsme měli k obědu? Zapomeneme na plánovanou schůzku, besídku ve školce či pravidelný servis auta. Anebo někde odložíme telefon, hodinky či klíče a pak je hledáme všude po bytě, v autě i v bezedné kabelce… Příroda nás obdařila pěti smysly, my však často neumíme naplno využít jejich potenciál. Proč?

Včerejšek a zítřek – past pro vaši mysl

Když nasloucháme, hovoříme nebo konáme, naše mysl nevěnuje absolutní pozornost tomu, co se děje. Mysl bloudí někde v minulosti, analyzuje a přehodnocuje, nebo naopak pluje na obláčku budoucnosti, plánuje a obává se, jak to všechno dopadne. V podstatě jsme pořád jednou nohou v jiném časoprostoru než teď a tady. Život nám doslova proplouvá mezi prsty, aniž bychom okusili jeho lahodnou esenci, kouzlo okamžiku a uvědomili si tak, že stojí za to být a žít v přítomném okamžiku.

Ponor do přítomnosti

Stačí velmi málo. V životě bývají obvykle ta správná řešení právě ta nejjednodušší. Stačí plně využívat toho, co jsme dostali do vínku od svého stvořitele. Pojďme se společně ponořit do přítomného okamžiku pomocí vědomé všímavosti ke svým pěti smyslům.

Vyzvěte jahodu, meloun či zralou meruňku

Na první cvičení si vezměte jahodu, ale při pozdějších seancích můžete sáhnout po jakékoli letní lahodě – kousku melounu, malině, kuličce hroznového vína, čokoládě, doušku kávy či vína… Využijte všechny své smysly k prozkoumávání a prožijte bdělou chvíli naplno. Ne u každého zvoleného objektu přinese všech pět smyslů intenzivní vjem, držte se však svého záměru.

HMAT: Nejprve svůj objekt zájmu (jahodu, kousek čokolády…) osahejte. Držte ji na dlani, potěžkejte ji, uvědomte si všechny hmatové počitky – sametový dotek, hebkost nebo naopak drsnější povrch.

ZRAK: Poté jahodu pozorujte. Všimněte si velikosti a tvaru, sledujte nepravidelnosti ve struktuře, barvě a odstínech. Jak na vás jahoda působí?

SLUCH: Přiložte si jahodu k uchu a poslouchejte… Vjem nebude možná natolik intenzivní, jako kdybychom poslouchali skleničku perlivého vína či šálek napěněného cappuccina, ale třeba vám něco napoví.

ČICH: Přivoňte si k jahodě. Zeptejte se sami sebe, co cítíte, jaké máte dojmy? Možná vám vůně jahody něco připomíná, možná se díky její vůni začínají spouštět nějaké vaše emoce. Jen je pozorujte…

CHUŤ: Nejprve jahodu pomalu vložte do úst. Aniž byste do ní kousli, jen ji tak lehce převalujte na jazyku. Až později do ní kousněte. Vnímejte šťávu a rozmanitost chutí, které se uvolňují… Užijte si tu harmonii.

Smyslový otisk a vzpomínka na celý život

Poté co jahodu sníte, budete schopni si do detailu vybavit všechny vjemy, které její konzumaci doprovázely. Můžete na chvíli zavřít oči a pomalu si projít všechny nedávné vjemy hmatu, zraku, sluchu, čichu a chutě. Budete sami překvapeni, kolik si toho pamatujete. Jako byste se s jahodou láskyplně pomazlili… A o tom to je.

„Nežijeme proto, abychom přežili či dožili, ale proto, abychom si život plně a vědomě užili.“

Kdy meditovat se svými smysly?

Tuto praktickou meditaci všímavosti volíme pro maximální prožitek a zvědomení jakékoli činnosti. Můžete si ji dopřát kdykoli během dne, nevyžaduje žádnou přípravu. Jen odevzdání se okamžiku. Vřele doporučuji spojit si toto zvědomení s prožitky nadcházejícího léta – povalování se na pláži, degustace netradičních specialit, popíjení dobré kávy či prosecca na prosluněné terase.

„La vita è bella!“ Život umí být opravdu krásný, pokud si to dovolíte.

Tip do partnerského života

Vřele doporučuji tuto smyslovou a smyslnou meditaci využít coby partnerskou intimní předehru. Tvořivosti a otevřenosti se meze nekladou.

Audio meditace pro všímavé smysly na videoportálu Kondice

Toužíte svou praxi ještě prohloubit? Srdečně vás zveme k praxi pomocí audio nahrávek meditací v Kondici. Smysly si užijete také díky hudbě na léčivé frekvenci, kterou najdete ZDE.

Vnitřní klid

Vědomá praxe všímavosti ke smyslům vás přirozeně dovede k vašemu vnitřnímu klidu, tzv. vnější pratjaháře – pátému stupni Pataňdžaliho radžajógy, královské cesty. A tu si představíme v druhém díle našeho miniseriálu zaměřeného na všímavost smyslů.

Zdroje:
Kabat-Zinn, Jon: Život samá pohroma: Jak čelit stresu, nemoci a bolesti pomocí moudrosti těla a mysli, přel. Libor Válek, Brno: Jan Melvil Publishing, 2016.
Knaislová, Ivana; Knaisl, Jan: Unijóga, Praha: Beta, 2007.
Osobní praxe: www.light-soul.eu