Premium obsah

Master Class: Pes hlavou dolů

Master Class: Pes hlavou dolů
Pozice psa s tváří hledící dolů, pes hlavou dolů, adhó mukha švanásana, pozice střechy… Mnoho názvů pro jednu pozici, okolo níž se traduje spousta mýtů. Jak ji tedy praktikovat a co je v ní důležité? Je třeba zmínit, že neexistuje ideální varianta této pozice. Společně si objasníme, co je podstatné a která doporučení jsou zavádějící.

Vyjděte z prkna – položte dlaně na zem a zapřete chodidla o špičky. Kolena jsou zvednutá od podložky. Tlačte silou dlaně do země, zapojujte prsní svaly, lopatky tlačte od sebe. Jemně podsazujte pánev a vtahujte pupík dovnitř, vnitřní stranu stehen proti sobě a kolena vzhůru.

Vytáhněte kostrč vzhůru, aby byla nejvyšším bodem vašeho těla. Pokud cítíte, že je dolní část zad kulatá (kost křížová je výše než kostrč), pokrčte kolena.

Z pozice prkna s výdechem vtáhněte pupík k páteři, bránici vzhůru do hrudníku. Hrudník směřuje ke stehnům.

Cítíte zapojení svalů na přední straně stehen a protažení zadní strany stehen. Pro správné zapojení svalů na stehnech můžete použít blok, položte mezi stehna (nikoli kolena) a zapojte svaly na vnitřní straně stehen.

Tlačte lopatky od sebe a vzhůru směrem ke kostrči, ramena od uší.

Držte hlavu mezi pažemi a vnímejte tah směrem dolů.

Pozor na správné postavení rukou, roztáhněte prsty, prostředníčky a ukazováčky směřují k hornímu kraji podložky. Klouby pod prsty na rukou (nikoli konce dlaní) tlačte do země.

Paty směřují do podložky.

S výdechem zapojte svaly dna pánevního (Múla bandha) a pupík vtahujte k páteři.

Zdroj:

lektorská praxe Zuzany Klingrové

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.