Pokud vás trápí bolestivá menstruace, je vždy vhodné nejprve navštívit gynekologa, aby vyloučil závažné potíže, které by mohly bolest způsobovat. Příčinou problémů s ženským cyklem může být hormonální nerovnováha nebo dolní zkřížený syndrom. V obou případech může velmi efektivně pomoci jóga.

Když je příčina v hlavě

Hormony jsou velmi citlivé na naše každodenní myšlenky, nastavení naší psychiky je proto rozhodující. Pokud se cyklíme ve špatných pocitech a emocích, stále dokola ve všem, co k nám přichází, vidíme hrozbu a nepřítele, ovládají nás strachy a obavy, převládají v nás pocity ohrožení a soutěživosti, před menstruací máme plačtivou náladu nebo námi lomcuje vztek, pak zpravidla ani průběh menstruace nebývá dvakrát příjemný. Přitom cítit se fajn můžeme i v průběhu „našich dní“. Vystoupit ze začarovaného kruhu, srovnat hormony, tedy naše myšlenky, pomůže klidný jógový dech a každodenní pomalé všímavé lekce jógy.

Když je problém skrytý v pohybovém aparátu

Část potíží je jistě způsobená hormonálně. Málo se ale ví, že potíže typu bolest zad, břicha a hlavy během vašich dnů může úzce souviset s problémem skrytým v pohybovém aparátu – konkrétně v oblasti pánve, beder, páteře –, který se znatelně projevuje zatím jen v době menstruace. Zpravidla je na vině dolní zkřížený syndrom (https://www.kondice.cz/zdravi-a-vyziva/dolni-zkrizeny-syndrom-20210819.html?login=1), který se vyznačuje nadměrným prohnutím bederní páteře, kdy dochází k vyvalení břicha a vystrčení zadku. Špičky nohou se pak často rozebíhají od sebe. V tomto druhém případě může postavení pánve a bederní páteře a správnou funkci jejich svalů srovnat cvičení podle metody Ludmily Mojžíšové. To pomohlo již řadě žen zbavit se nejen bolestivé menstruace, ale především otěhotnět.

Který styl je ten pravý?

Nejlepší výsledky na bolestivou menstruaci má kombinace hatha jógy, jin jógy a dechových technik. Vyzkoušet můžete hormonální jógu. Skvělá je také metoda Ludmily Mojžíšové.

Pokud vás první dny menstruace trápí křeče a bolesti v podbřišku, napětí v bedrech, prodýchejte je s pomalou lekcí jin jógy Zuzky Klingrové – zaručeně pomůže, vyzkoušeno!

Naučte se v průběhu celého cyklu vyčistit hlavu a harmonizovat emoce pomocí dechové techniky savitri pránajáma.

Trápí-li vás bolesti v kříži, vyzkoušejte cvičení na bolesti bederní páteře s fitness trenérkou Alenou Vídeňskou.

Tip navíc

Zkuste v jídelníčku výrazně omezit nebo na nějaký čas zcela vyřadit cukr, pšenici a výrobky z ní, průmyslově zpracované mléko a mléčné produkty a kofein. Naopak zvyšte ve stravě podíl vlákniny a přidejte probiotika. Zvýšíte-li podíl přátelských bakterií ve střevě, pomůžete nejen zažívání, ale i své psychice.