Co přesně jóga nidra je?

Jóga nidra je několik desítek minut trvající pohroužení do sebe sama, ve kterém se střídají velmi efektivní techniky práce s myslí a meditace, jež mají za úkol udržet na jednu stranu bdělou pozornost mysli a na stranu druhou nechat tělo v té nejhlubší možné relaxaci. Právě proto, že je tělo téměř nehybné, překládá se tato technika jako spánek. Bdělá a pozorující mysl se pohybuje na hladině alfa a théta, oproti hladině beta běžné denní operativy. Právě díky bdělé mysli a procesům, které jóga nidra spouští, se na energetické, duševní a mentální úrovni začínají dít doslova divy. Tedy spirála tělo – mysl – duše se ocitá na vzestupu směrem k všeobecné harmonii, zdraví a radosti.

V čem konkrétně vám může být jóga nidra prospěšná?

Léta praxe, jak osobní, tak profesní, mi pomohly objevit obrovskou moc této pokročilé jógové techniky. Díky hluboké relaxaci a meditaci v jóga nidře se seznamujete se svou vnitřní moudrostí a napojujete se na ni. Odhalujete svou opravdovost, znovu se vám připomínají vaše skutečné hodnoty, nacházíte odpovědi na otázky, které vás trápily, objevujete svou cestu. Jednoduše zříte a víte, aniž byste se ptali kohokoli ve svém okolí.

Jóga nidra ukotvuje vaše zdravé sebevědomí, sebehodnotu a sebelásku. Jóga nidra může být tím prvním krokem na cestě za naplněním vašeho snu. Díky pěstování pozornosti mysli na hladině alfa či théta může dojít dokonce k přepisu informačně-emočního otisku vašeho pod/nevědomí a tím ke změně myšlenkových vzorců, návyků či stanovisek. Jóga nidra je zjednodušeně řečeno zkratkou do vašeho nitra, kde můžete vědomě uzdravovat to, co je potřeba. Ať už vyměnit zlozvyky za dobrozvyky, harmonizovat vztah k sobě sama či se svými blízkými, anebo se zaměřit na konkrétní cíl, kterého toužíte dosáhnout.

S jakými technikami se v jóga nidře setkáte?

Každá jóga nidra má konkrétní záměr a téma. Ty se obvykle projeví v celkovém ladění této meditace a v závěrečné vizualizaci. Kroky, kterými si meditující procházejí, jsou však často podobné: úplná relaxace těla s pozorností putující jeho jednotlivými částmi – tzv. rotace vědomí, vědomá pozornost k dechu a nějaké dechové technice – vědomí dechu, bdělá exkurze po počitcích našich smyslů – vnější prátjahára (o té jsme pojednali v samostatném článku minulý měsíc), pozornost k myšlenkám a stanovení vědomého záměru, který již možná znáte pod pojmem sankalpa.

Právě sankalpa je neodmyslitelně spjata s jóga nidrou a měla by být součástí každé meditace. Vyjadřuje totiž váš osobní a současně šlechetný záměr směrování vaší vědomé pozornosti – pro vaše osobní blaho a současně pro prospěch všech zúčastněných. Právě takovému záměru dává Vesmír či Bůh zelenou.

Na co se připravit a na co si dát pozor?

Na jóga nidru nedám dopustit a pravidelně ji sobě i svým klientům dopřávám. Netřeba se bát, zvládnou ji i úplní začátečníci. Jedním z nejběžnějších úskalí jóga nidry je mikrospánek, který se občas trochu protáhne… Ale když si tělo odpočinek žádá, je třeba mu ho dopřát. Důležité je nést na mysli skutečnost, že kvůli okamžikům propadu do hlubokého spánku, kdy ztrácíme bdělou pozornost, se připravujeme o ty největší benefity této meditace. Proto je vhodné nevěnovat se této technice v čase úplného vyčerpání, kdy hrozí riziko usnutí.

Jako kontraindikaci pro jakékoli hlubší meditační techniky vnímám psychiatrické poruchy a užívání psychofarmak. Ty obvykle práci na úrovni podvědomí blokují. Antidepresiva vám udržují jakýsi odstup a odosobnění, které jsou ovšem pro transformativní proces jóga nidry klíčové.

Toužíte si odpočinout, zharmonizovat se a naladit se na zdroj své síly, moudrosti a lásky? Dopřejte si jóga nidru. Na videoportálu Kondice najdete v sérii Meditací pod čísly 1–11 kratší verze jóga nidry pro domácí použití s tématy odpovídajícími jednotlivým čakrám a hluboké vnitřní očistě. První z nich najdete zde: https://www.kondice.cz/meditace/meditace-pozornosti-k-dechu-vedome-propousteni-a-prijimani-kultivace-vdecnosti-2.html