Jsou ženy, které první den nemají obtíže, to platí zejména pro ty s převahou kaphy. Zato ženy s převahou váty mívají potíže větší. Praxe jógy je proto individuální i ve dnech menstruace,“ říká lektorka jógy Zuzana Klingrová. Pozice, které najdete na následujících stránkách, jsou univerzální – pro váty, kaphy i pitty (Váháte, jaká dóša jste? Udělejte si test ájurvédských dóš na www.kondice.cz). Období menstruace je charakteristické zvýšenou vátou. Ta odpovídá za pohyb v těle, ať už jsou to myšlenky, pohyb stravy v zažívacím traktu, nebo pohyb menstruační krve z těla ven. Proto ženy v průběhu menstruace cítí mentální a emocionální nestabilitu. To může mít vliv i na činnost vnitřních orgánů.
V průběhu menstruace ájurvéda doporučuje vyhnout se činnostem, které zvyšují vátu. Jsou to veškeré aktivity zvětšující roztěkanost mysli, jako třeba přílišná intelektuální činnost, náročné fyzické aktivity nebo soutěžení. Ani studené a ledové pokrmy a vše, co snižuje teplotu v těle, nejsou vhodné. Zahřívejte se jídlem i činností – nevystavujte své tělo chladu. Teplo je třeba od nohou i od beder. Hydratujte se teplými čaji. Vhodný je zázvorový čaj, citronový s medem nebo masala. V Indii je běžné, že si ženy první den až dva menstruace dopřejí volno. Nechte se inspirovat tímto zvykem.
Krev by měla z těla volně odcházet. Z toho důvodu ájurvéda nedoporučuje tampony ani menstruač ní kalíšky. „Nepotlačujte přirozené věci, které se v těle odehrávají. Stejně jako nezadržujeme kýchání, nezadržujme ani odtok krve v průběhu menstruace,“ radí Klingrová. Odtok krve můžete podpořit hlubokým nádechem a výdechem pusou, který směruje tok energie dolů – praktikujte během všímavých chvilek v průběhu dne.
Vhodná praxe
Jógová praxe by měla být hodně zemitá a klidná. Vátu nejlíp stabilizuje vědomý pohyb, kdy se soustředíme v dechu na zádrž dechu po nádechu i výdechu. „S nádechem vzpažte ruce nad hlavu a udržte nádech, s výdechem nechte ruce klesnout volně podél těla a udržte výdech. Když to uděláte pětkrát, ucítíte klid,“ popisuje vhodnou dechovou praxi pro začátek menstruace Klingrová.
Ženy první dva dny menstruace často provázejí různé obtíže, jako bolesti podbřišku a beder, křeče, průjem. V takových chvílích je nemožné se zklidnit, natož meditovat. Jemné pulzace v rytmu dechu spolu se zádržemi dechu (khumbaka) pomáhají stabilizovat a harmonizovat vátu, která je zvýšená. Během menstruace se nedoporučují cviky, které intenzivně zatěžují podbřišek, třeba kapalabhátí, naulí, agnisara. Nejlepší je pomoci očistě, ale nenásilnou formou. „Spousta žen praktikuje první dva dny pouze restorativní jógu,“ říká Klingrová.
Tip: Zacvičte si lekci jógy pro zklidnění váty, která pomáhá ulevit od napětí v oblasti podbřišku. Lekci najdete pod názvem Ulevte menstruačním bolestem jógou https://www.kondice.cz/joga/joga-pri-menstruacnim-cyklu-20190804.html
Zdroj:
https://zuzanaklingrova.cz/