Ať už trénujete na maraton, nebo vyběhnete párkrát do týdne jen tak bez tréninkového plánu, abyste upustili ventil, při běhu zatěžujete nohy, hýždě a záda. Cvičení jógy vám může přinést nové porozumění pro fungování vašeho těla, rozšířit vnímání k tomu, co všechno dokáže, vaši citlivost. Při cvičení jógových ásan se odbourávají svalové a vazivové rezistence, napravují se svalové dysbalance způsobené intenzivním tréninkem a buduje se síla a flexibilita těla.

Ego na podložku nepatří

Aby jóga skutečně jako kompenzace běžecké zátěže fungovala, zapomeňte na soutěžení. Nejde o to, abyste se v pozici dostali dál než kolega vedle nebo lektor. Jógamatku rozkládejte pokaždé se záměrem uvolnit se, být tady a teď, cítit svoje tělo, dýchat. Dech je pro běžce naprosto zásadní dovednost. Jógová dechová cvičení a důraz na práci s dechem v ásanách vám ve zvládání dechu dokáží významně pomoci. Plný jógový dech absolutně využívá kapacitu plic a časem by se měl stát vaším dechem pro běžný den.

Jóga klade velký důraz na práci chodidel a spojení se zemí. Nic trvalého nemůže být postaveno na vratkých základech. Tedy ani naše běžecká výkonnost. Schopnost cítit spojení se zemí, pocit uzemnění, který jóga přináší, využijete nejen v běhu, ale i při každodenních běžných činnostech. Díky práci s energetickými dráhami v těle a čakrami poskytuje jóga navíc jakousi automasáž vlastního těla. A ta se jako kompenzace běžeckého tréninku hodí.

Který styl je ten pravý pro běžce?

  • hatha jóga
  • jin jóga
  • fasciální jóga

Tip od lektorky jógy a běžkyně Šárky Pelcové

Soustřeďte se i na výdech. „Většinu pozornosti v běhu strhává spíše nádech. Když mě začne píchat v boku, stočím pozornost k výdechu a snažím se ho víc procítit a trochu prodloužit. Nádech nás energetizuje, nasává, výdech nás naopak uvolňuje a zbavuje všeho nepotřebného, co nás akorát může zatěžovat.“

Lekce pro vás na kondice.cz

Vyzkoušejte lekci jin jógy na otevírání hrudníku, který běžci mají ve zvyku ve svém tréninku přehlížet ZDE.

Cvičte lekci se Zuzkou Klingrovou vhodnou pro běžce i lyžaře – naučí vás správně zapojovat svaly dolních končetin a zpevníte střed těla ZDE.

Cvičte jin jógu na kyčelní klouby ZDE.

Poslechněte si podcast s běžkyní a jogínkou Apolenou Tůmovou o tom, že jóga není o výkonu, ale o tom, naučit se vnímat svoje tělo ZDE.