Jóga populaci rozděluje, a to minimálně na dvě skupiny. Někdo jen slyší název tohoto cvičení a už se třepe z představy batikovaných hávů, podivně znějících zvuků a táhlých pohybů. Zatímco jiný okamžitě pocítí ten klid, který se mu začne rozlévat po těle. Ať tak, či tak, cvičení jógy zkrátka přináší celou řadu benefitů. Z pravidelného praktikování jógy těží nejen vaše tělo, ale nakonec i mysl. Jóga skutečně dokáže překvapit.
Dosáhnout si na špičky u nohou není problém
Hned prvním benefitem, který józe zkrátka neodpářete, je zlepšení flexibility. Pravidelným pohybem a protahováním těla zase jinými, novými způsoby dosáhnete vyšší pružnosti, a tak zvětšíte rozsah pohybu v těsných oblastech. Postupem času můžete očekávat vyšší pružnost v oblasti hamstringů, zad, ramen i boků.
Efekt jógy na pružnost potvrzuje i studie z roku 2016, která se objevila v časopise International Journal of Yoga. Během 10týdenní studie vědci pozorovali výrazné zlepšení flexibility a rovnováhy u vysokoškolské skupiny mužských atletů, kteří jógu praktikovali, ve srovnání s těmi, kteří ne.
Pravda je, že se s přibývajícím věkem pružnost těla spíše snižuje, hlavně pokud žijete sedavým způsobem života, což už samo o sobě vede k bolesti a snížené pohyblivosti. Jóga je způsob, jakým tento proces zvrátit.
Jiná studie, provedená v Číně a publikovaná v roce 2015, zjistila, že cvičení 12týdenní hathajógy zlepšilo flexibilitu u dospělých s průměrným věkem 50 let. Mimoto cvičení také zvýšilo kardiorespirační a svalovou vytrvalost, stejně jako i fyzickou sílu.
Já mám svaly, ty máš čáry // Některé svaly nemusí být vidět
Někteří jógu považují za jednoduché cvičení, faktem ale je, že mnoho jógových pozic vyžaduje, abyste nesli váhu svého těla zcela novým a dost náročným způsobem. Ať už jde o balancování na jedné noze, nebo podpírání se rukama. Obzvláště když máte v těchto pozicích vydržet podobu několika nádechů a výdechů. Právě to je ale ten způsob, kterým zde budujete sílu.
Vedlejším produktem posilování je zvyšování svalového tonusu. Jóga vám pomůže formovat dlouhé, štíhlé svaly na nohou, rukou, zádech i břiše.
Já se v metru nedržím, ty jo? // V metru se nemusíte držet, najděte svou rovnováhu
Rovnováha je naprostým základem jakéhokoli pohybu a koordinace těla. Pomáhá předcházet možným úrazům a zlepšuje celkovou pohybovou schopnost člověka. Zároveň je nepostradatelná, pokud jde o udržování stabilního a správného postavení těla při chůzi, běhu, stání, ale i jakémkoli jiném pohybu. O to důležitější je u osob vyššího věku, kde může snížit riziko pádů, a tak i riziko zlomenin a jiných nepříjemných zranění.
Jak můžete vidět, trénink rovnováhy je nezbytný v každém věku. Sportovci navíc zjistí, že díky lepší rovnováze mohou být ještě výkonnější, a aktivní jedinci zjistí, že jejich trénink může zvýšit úroveň jejich kondice.
Jóga je cvičení, které posiluje a stabilizuje jádro nebo chcete-li core těla, a tak podporuje obratnost a zabraňuje případným nehodám a pádům zapříčiněným třeba zakopnutím.
Bez trpících kloubů
Při HIIT trénincích, tabatách, běhu, ale i silovém cvičení, ať chcete, nebo ne, nějakým způsobem zatěžujete klouby. V józe tomu tak není. Ta díky ladným pohybům a setrvávání v pozicích klouby nenamáhá. Zároveň pomáhá posilovat svaly v okolí kloubů, a tak snižuje jejich zatížení.
Obzvláště lidé trpící artritidou často pozorují výrazné zlepšení pohyblivosti a zmírnění bolesti při pravidelném cvičení jemné jógy.
Bolest zad, co to je?
V případě, že jste se někdy setkali s bolestí zad, jistě víte, jak to dokáže znepříjemnit nejen život, ale doslova každý jeden pohyb. Pociťujete-li bolest zad už nějakou dobu, můžete se snadno dostat do fáze, kdy se zamýšlíte, jestli vůbec, nebo jak se vůbec pohnout. A o tréninku nemůže být ani řeč.
Cestou ke zlepšení je opět jóga. Nejenže zmírňuje bolesti zad, ale také jim díky ní dokážete předcházet. Spojením zvýšení flexibility a budování síly můžete napomoct příčinám některých typů bolestí zad.
Jedinci, kteří si na bolavá záda většinou stěžují, pracují a tráví většinu svých dní v sedě, často u počítače, popřípadě řízením auta. To potom způsobuje zatuhnutí celého těla a útlak páteře. Jóga proti těmto stavům působí, ukazují to i studie. Cvičení jógy skutečně může pomoct zmírnit běžné příznaky bolesti zad.
Vědomé dýchání, neklouzejte po povrchu
Dýchání je základní životní funkcí, která má významný dopad na celkové zdraví a pohodu člověka. Poctivé, tedy hluboké dýchání má mnoho přínosů pro tělo. Tím nejzákladnějším je zásobování těla kyslíkem, takže mohou fungovat správně buňky metabolismus i energie člověka. Hluboké dýchání zároveň pomáhá odvádět oxid uhličitý, který je odpadním produktem metabolismu. Působí ale také i na stres a jeho snižování, podporuje nervový systém, mentální zdraví, posilování svalů dýchacího ústrojí, včetně bránice, mezižeberních svalů a mnoho dalšího.
Většina lidí přesto dýchá pouze povrchně a příliš o tom nepřemýšlí. Jógová dechová cvičení napomáhají k zaměření pozornosti na dýchání a učí, jak dýchat hlouběji, což prospívá skutečně celému tělu. Například jóga učí také dechu tzv. zářícího lebkou, který dokáže pročistit nosní dírky, což může být užitečné i pro alergiky.
Srdce jako zvon
Srdeční choroby jsou celosvětově tou nejčastější příčinou smrtí člověka a výzkumy ukazují, že jóga potenciálně dokáže vzniku srdečních chorob předcházet.
Říkáte si, jak zrovna jóga může tolik prospívat srdci? Zvyšuje totiž krevní oběh a průtok krve. Studie z roku 2015 odhalila, že praktikování jógy po celý rok zlepšilo kardiovaskulární rizikové faktory, jako je obezita a vysoký krevní tlak u starších dospělých s metabolickým syndromem.
Jógové cvičení nabízí mnoho výhod pro tělo i mysl vás jako cvičence. Zvýšení flexibility, budování síly a lepší rovnováha podporují váš pohyb a zlepšují postoj těla. Cvičení vám také pomůže zlepšit bolesti zad díky posílení klíčových svalů. Důraz na hluboké a vědomé dýchání posiluje vaši schopnost dodávat tělu kyslík, což podporuje celkovou kondici a zdraví srdce. Jóga je způsob, jak se spojit s vaším tělem, zlepšit jeho funkci a posílit vaši fyzickou pohodu. Tak co, dáte jí přece jenom šanci?
Zdroj:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4728955/
- https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyt.2018.00180/full
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4878447/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0146280623004498
- https://dmsjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13098-015-0034-3
- https://www.hopkinsmedicine.org/
- https://www.health.harvard.edu/