Jóga i ájurvéda mají každopádně stejné kořeny, vycházejí ze stejného principu a vyvíjejí se už tisíce let. Obojí usiluje o celkové blaho jednotlivce, je pro ně typický holistický přístup. Ve zdejší civilizaci často zapomínáme na to, že jóga se původně zabývala především mentálním rozvojem člověka a že jí jde o harmonizaci mysli, těla a duše, kdežto ájurvéda se o fyzickou i duševní pohodu člověka stará prostřednictvím diety a změn v životním stylu. Jinými slovy, jejím cílem je zdravé tělo.

Často najdete různé metody a přístupy, které je všelijak kombinují a využívají prvky z obou směrů. Někteří vyznavači k nim přistupují zhruba tak, jako by ájurvéda byla celá věda a jóga jejím uvedením do praxe. Obě učení jsou zřejmě kolem pěti tisíc let stará, první písemné zmínky se objevily zhruba před třemi tisíci lety v takzvaných védách – což je rozsáhlý soubor náboženských textů napsaný ve védském sanskrtu.

Harmonie, kam se podíváš

Dá se také říci, že společným cílem jógy i ájurvédy je to, aby člověk byl zdravější a vyrovnanější verzí sama sebe – to podle nich nastává tehdy, když jsou naše mysl, tělo a duše v souladu a když jsme zároveň v dokonalé harmonii se svým okolím. To se jistě nestane ze dne na den a vyžaduje to dlouholetou praxi. Rozhodně to vypadá, že člověku, který o něco takového usiluje, se vyplatí zajímat se jak o jógu, tak o ájurvédu a jejich principy.

Jóga se snaží sjednotit tělo, mysl a ducha prostřednictvím meditace, práce s dechem, filozofie, fyzického pohybu a také pomocí jistých principů chování. Ájurvéda se snaží léčit a předcházet nemocem harmonizací každodenního života s rytmy přírody, což činí prostřednictvím stravy, cvičení, jógy, bylinek, životního stylu a očisty těla.

Záleží na konstituci

Obvykle se stává, že člověk se začne zabývat jógou, a jak se v této praxi dostává hlouběji, může zjistit, že je pro něj dobré využívat znalosti ájurvédy, aby mohl svou jógovou zkušenost přizpůsobit své vlastní jedinečné konstituci a životnímu stylu. Přesně s tím totiž ájurvéda pracuje, aby zajistila jak zdraví, tak i celkovou vyrovnanost.

Ájurvéda vyznává princip, že veškerý život se skládá z pěti prvků: země, vzduch, oheň, voda a prostor, z nějž vše pochází. Tyto složky se spojují a vytvářejí elementární přírodní síly a mimo jiné také základní lidské konstituce, včetně fyzických, mentálních, emocionálních a duchovních vlastností. Podle ájurvédy existují tři základní konstituce, takzvané „dóši“, které se nazývají váta, pitta a kapha. Proto například ne všem vyhovuje stejný typ jógy, ten by se měl volit podle toho, k jakému typu konstituce člověk patří.