Premium obsah

Jak prospívá jóga fyzickému zdraví

Jak prospívá jóga fyzickému zdraví
Jóga se stala takovým novodobým fenoménem v přístupu ke zdravému způsobu života. Mnozí ji vnímají jako zdraví podporující cvičení, za kterým jsou ochotni docházet na pravidelné lekce do svého oblíbeného studia, anebo se nechají provázet jógovým cvičením v online prostoru. Čím a jak je jógová praxe prospěšná našemu tělu?

Na téma jógy již vyšlo nespočet svazků knih a článků. Stále je však co psát. Jóga totiž není o exaktních informacích či vzdělání, jóga je o subjektivním prožitku, hluboké sebereflexi a velmi jedinečném přínosu pro každého z nás. Dokonce i na úrovni těla můžeme jednotlivé ásany prožívat každý jinak…

 

Rozpohybování kloubů a páteře

Aktivně se věnuji józe přes dvacet let. Na počátku mě nadchl především její fyzický aspekt, tedy práce s tělem. Jóga dokáže díky svým promyšleným cvičebním postupům velmi jemně uvolnit klouby – od těch nejmenších až po ty větší a zatuhlejší. Díky jemnému uvolňování kloubů dochází k odbourávání kyseliny močové, která coby vedlejší metabolit trávení živočišných produktů způsobuje kloubní zatuhlost, až onemocnění dna.

Jógová cvičení šetrně pracují s celou páteří, kterou pod vedením dobrého lektora dokážete fyziologicky a vhodně protáhnout a uvolnit.

 

Posílení, protažení a uvolnění svalstva

Jógová cvičení, vedle uvolňování a protahování, také posilují svaly. Nejen ty viditelné, ale především ty náležící hlubokému stabilizačnímu systému páteře, včetně pánevního dna. Tělo se tedy zpevňuje zevnitř, posiluje svou stabilitu, rovnováhu a sílu středu. Vědomým jógovým cvičením naše tělo dostane přesně to, co si žádá. Tedy posílení, protažení a uvolnění.

 

Podpora trávení a celkové detoxikace

Jóga nabízí mnoho očistných technik, tzv. šatkarmas. Ovšem stačí pouhé cvičení pozdravu slunci či jiných ásan a okamžitě vnímáme lepší trávení i vylučování, a tedy celkovou detoxikaci těla.

 

Uvolnění energetických blokád a rozproudění energie

Pokud nahlédneme pod pokličku kompletního „eintopfu“ pozitivních účinků jógových cvičení, zjistíme, že právě v kloubech a páteři vznikají energetické blokády. Právě tyto blokády či energetické uzly zamezují proudění energie – prány – v našem fyzickém těle. To je důvod, proč se často cítíme unaveni a bez energie. Po krátké jógové rozcvičce můžeme sledovat velmi výrazný rozdíl. Tělo se přirozeně vrací do své vnitřní rovnováhy – homeostázy – a obnovuje vitalitu na všech úrovních, ve všech orgánech.

 

Odbourávání stresu a podpora imunity

Fyzickým cvičením, ideálně formou vědomého pohybu, za který praxi jógy považuji, podporujeme odbourávání nahromaděných stresových hormonů, jako adrenalin, noradrenalin a kortizol. Ty přímo blokují některé funkce organismu, jako je trávení, plodnost a imunita. Pravidelnou jógovou praxí tedy velmi výrazně podporujeme své celostní zdraví.

 

Navýšení kapacity dechu

K fyzické jógové praxi patří i vědomé dýchání, různé dechové praktiky, které působí na mnohých úrovních naší bytosti. Prvotní přínos, nejlépe postřehnutelný, je především fyzický. Vědomým dechem, tzv. pránajámou, navyšujeme kapacitu dýchacího ústrojí, harmonizujeme dechovou nedostatečnost a můžeme si dokonce napravit astma. Na té hlubší úrovni se však při pránajámě jemně a vědomě pracuje s energiemi, které můžeme směřovat žádoucím způsobem a podpořit tak nejen zdraví těla, ale také svou mysl, myšlenkové vzorce, emoční prožitek a rovněž schopnost vidět, vědět a pochopit souvislosti života.

 

Zdraví svého těla máme do značné míry ve svých rukou

Popsala jsem krátce a ve stručnosti především fyzický aspekt cvičení jógy. Mnozí si s ním vystačí ve své cvičební praxi velmi dlouho, možná celý život. Není to špatně, neboť dát si tělo dohromady a uzdravit ho zevnitř je tím prvotním úkolem a zodpovědností každého z nás vůči sobě sama.

 

Jaká jsou omezení pro cvičení jógy

Jógu mohou cvičit i lidé s různým omezením (v případě onemocnění, po úrazech i operacích, v těhotenství…). Vždy je však třeba svůj zdravotní stav řádně konzultovat s ošetřujícím lékařem a svěřit se do rukou dobrého a citlivého lektora, který vybere vhodný způsob cvičení.

 

Zodpovědností každého cvičence je všímavost, seberespekt a sebelaskavost

Jakkoli budete nadšeni pro svou jógovou praxi, propusťte veškerou soutěživost, tendence srovnávat se s okolím, snahu pokořovat rekordy… Naopak, buďte sami k sobě všímaví, vždy pamatujte na respekt k možnostem svého těla, princip sebelaskavosti a sebelásky. V józe platí, že méně je více.

Dopřávejte svému tělu to, co si žádá.

 

Příjemnou SADHANU, jógovou praxi, vám přeji!

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.