Slunci se v sanskrtu říká surya, měsíci chandra. Obě tato vesmírná tělesa mají svůj vlastní pozdrav – namaskar. Každá z těchto sestav pro vás může být obřadem a rituálem, který podtrhne vaši jedinečnou energii, kvality, dovednosti a kouzlo osobnosti. Podle čeho si vybrat?

Jak reagujeme na energii slunce uvnitř i navenek?

Slunce, které nás doprovází po většinu dne, nás energeticky povzbuzuje: dodává nám potřebné teplo, zásobujeme nás vitaminem D a tím podporuje činorodost, imunitní systém a rozdmýchává vnitřní oheň, podporuje naši touhu po aktivním pohybu a tvoření. V doprovodu slunečních paprsků tíhneme k otevřenosti, srdečnosti, sdílení a interakci s druhými. Slunce nám dodává potřebnou vitalitu, sílu, kuráž a sebevědomí. Slunce představuje jangovou, mužskou energii. Pobízí nás ke zvědomění stability v kombinaci s fyzickou aktivitou a dynamikou.

Kdy cvičit pozdrav slunci?

Cvičební sestava pozdravu slunci svým pojetím a pravidelným střídáním předklonových a záklonových pozic otevírá cestu proudění naší životní energii, ze které čerpáme během celého dne. Proto je ideální cvičit tuto sestavu na začátku dne, hned po probuzení anebo kdykoli během dne, kdy si naše tělo či mysl žádá vzpruhu. Stačí sestavu zopakovat třikrát a rázem můžete vynechat své oblíbené dvojité espresso. Mým skromným osobním názorem je, že by jógamatku měli mít pro tyto účely všichni vedle svého pracovního stolu – děti ve školách, úředníci i manažeři.

Jak je to se silou měsíce?

Měsíc představuje jin, čistě ženský aspekt přijetí, přizpůsobivosti, tendence nechat věci volně plynout. Měsíc zdaleka nevydává tak intenzivní záři, v podstatě je pouhým odrazem slunce, zrcadlem. Jinová energie odráží a částečně absorbuje to, co k ní přichází. A právě tím je tak mocná. Měsíc ovlivňuje veškeré vodstvo na Zemi. Pokud má měsíc takovou sílu, že způsobuje příliv a odliv, jak bychom se mohli domnívat, že lidské tělo, které je složeno přibližně ze 70 % z vody, je v tomto směru nedotknutelné?

Když se měsíc nachází ve fázi mezi novem a úplňkem, dorůstá, tedy nabírá na objemu, lidské tělo má také tendenci zadržovat – vodu, tuky, tvořit si zásoby na úrovni těla i hromadit emoce a myšlenky. Naopak, ve fázi po úplňku k novu, kdy měsíc couvá, je i člověk ve fázi očisty a zbavování se nepotřebného, a to na všech úrovních – těla, mysli, emocí. Většina jógových očistných technik doporučuje jako správný čas pro očistu právě období úplňku anebo krátce po něm.

Kdy cvičit pozdrav měsíci?

Sestava pozdravu měsíci je oproti pozdravu slunci výrazně klidovější, pomalejší a podporuje životní nadhled a stabilitu. Je souborem ásan, které kombinují protažení těla, údů a páteře tak, aby v organismu proudila prána všemi směry a umožnila tak regeneraci veškerých orgánů, orgánových soustav i samotných buněk. Pozice zahrnují předklony, úklony i rotace v kombinaci s balančními pozicemi podtrhujícími všímavost ke stabilitě těla i mysli, schopnost sebereflexe a zastavení se v přítomném okamžiku. Sestavu pozdravu měsíci doporučuji cvičit na sklonku dne. Je ideální relaxací v pohybu po náročném dni. Pokud si na chandra namaskar vyčleníte čas během úplňku, zakusíte na vlastní kůži jeho magické účinky.

Využijte ke cvičení videa na videoportálu Kondice.cz, nechť jsou vám spolehlivými průvodci.