Viš znamená v překladu jed a šuddhi pročištění. Višuddhi čakra je výchozím místem
pro udána pránu, jejímž úkolem je očišťovat tělo od jedovatých látek. Odtud pochází název této čakry. Nejde však pouze o tělesnou rovinu, očista se týká i mysli a ducha.

Potlačené problémy a nepříjemné zkušenosti, které jsme si v životě nedovolili prožít, totiž dále existují v našem podvědomí, a to až do té doby, než je znovu vyvoláme, a pak pročistíme a vyřešíme. Přes krční čakru vyjadřujeme všechno, co v nás žije – smích, pláč, naše pocity radosti i lásky stejně jako strachu a vzteku, naše úmysly, přání, myšlenky a názory, naše vnímání vnitřního světa.

Element, který patří ke krční čakře, je éter. Páté čakře ze smyslů přísluší sluch. Její mantrou je ham a barva je fialová. Její pročištění podpoříme prozpěvováním mantry ham a rovněž fialovou barvou.

Části těla náležící višudhhi čakře jsou oblast krku (šíje), týlu a spodní čelisti, uši, hlasivky, hrtan, horní část plic, průdušky, hltan, paže. Pátá čakra je spojená se štítnou žlázou, jež hraje významnou roli při růstu kostry a činnosti vnitřních orgánů. Stará se o vyváženost mezi tělesným a duchovním růstem, řídí látkovou výměnu, a tím také způsob i rychlost, jak přeměňujeme výživu v energii a jak tuto energii spotřebováváme. Reguluje výměnu jódu a hospodaření s vápníkem v krvi a tkáních.

Božstvem náležícím ke krční čakře je Brahmá, Stvořitel, symbol vědomí. Když se vědomí v meditaci rozpustí v ákáše, získáváme moudrost a poznání. Na vyobrazení višuddhi čakry to znázorňuje bílý slon a měsíc jako symbol mysli. Višuddhi skýtá neomezený pocit štěstí a svobody.

V této čakře se dostávají ke slovu nejrůznější schopnosti. Projevem tohoto vývojového stupně je jasný hlas, dar řeči a zpěvu, vyvážené myšlení i city. Pokud jsme však ještě ve vývoji nedospěli tak daleko, může nám tato čakra způsobovat potíže. Při jejím zablokování nás přepadají pocity strachu, nesvobody, omezení a trpíme problémy se štítnou žlázou, s krční oblastí, fyzicky neodůvodněnými potížemi při polykání, zábranami při mluvení, nervozitou a trémou.

Višuddhi čakra má šestnáct okvětních plátků symbolizujících šestnáct schopností (kalá), které je člověku dáno rozvinout. Číslo 16 také souvisí se 16 samohláskami sanskrtské abecedy, neboť višuddhi čakra je centrem zvuku.

Lze zde také dosáhnout vak siddhi, mimořádné schopnosti, díky níž se všechna vyřčená slova stávají skutečností. Základním principem je rezonance s bytím.

Zharmonizujte 5. čakru pomocí videa s Lucií Vybíral Pastrňákovou.