Premium obsah

Čakry a jejich význam: Sahasrára čakra

Čakry a jejich význam: Sahasrára čakra
Sahasrára čakra leží na vrcholu hlavy. Sedmá čakra nás stimuluje k neustálému pohybu a rozšiřování vlastních znalostí a vědomostí. Jejím základním principem je čiré bytí. Její rozvoj je konečným cílem jógové cesty a duchovního rozvoje.

Sahasra znamená tisíc nebo nekonečný. Nazývá se také lotos s tisíci okvětními lístky, brahmarandra (brána k bohu) nebo centrum milionů paprsků, neboť vyzařuje světlo jako slunce. Žádné jiné světlo nedosahuje takové záře jako právě slunce. A podobně blednou i všechny energie a záření ostatních čaker před světlem sahasráry.

Sedmá čakra je spojena s velkým mozkem a žlázou epifýzou – šišinkou mozkovou. V sahasrára čakře se vyskytuje jedna významná síla – medhá šakti. Je to hormon, který ovlivňuje takové funkce mozku jako je paměť, koncentrace či vnímavost. Jógovými cviky je možné medhá šakti aktivovat a posilovat.

Sahasrára čakra nemá žádnou zvláštní barvu ani vlastnost. Je to čisté světlo, v němž je obsaženo veškeré spektrum barev. Stékají se zde energie všech nádí, jako když se řeky vlévají do oceánu.

Je sídlem Šivy, nejvyššího já. Probuzení sahasrára čakry znamená zjevení boží záře a dosažení nejvyššího vědomí, kdy mizí nevědomost, stejně jako bledne noc při východu slunce.

Rozvoj této čakry je cílem jógy – dosažení seberealizace a realizace boha. Kdo to dokáže, je osvobozen ode všech karem a získává mókšu, vymanění z koloběhu zrození a smrti. Nejvyššího vědomí (samádhi) dosahují jogíni při meditacích. V nejvyšším stupni samádhi, nirvikalpa samádhi, dosáhne mysl úplného klidu a nalézá své naplnění ve sjednocení poznání, poznávajícího i předmětu poznání.

V sahasrára čakře rozkvétá lotos s tisíci okvětními plátky, což symbolizuje úplné rozšíření vědomí. Božstvem je Šiva v podobě čistého, nejvyššího vědomí.

Prvkem je ádi tattva, nejvyšší duchovní tattva, a mantrou je opět prapůvodní zvuk óm rovněž jako u ádžňá čakry. Pro harmonizaci sedmé čakry nejlépe uděláte, když si každý den najdete alespoň pár minut (ideálně 20 minut až hodinu) pro sebe na zklidnění, relaxaci a meditaci.

Zdroj:

https://www.databazeknih.cz/knihy/velka-kniha-o-cakrach-uplny-navod-k-pouziti-vaseho-systemu-caker-194077

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.