Někteří lidé se svátečních a vánočních tradic příliš nedrží, jiní musejí každoročně dodržet každou z nich. U nás jde většinou o zdobení stromečku, dopisy Ježíškovi, štedrovečerního kapra nebo odlévání olova. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, jak se slaví Vánoce v cizině? Tohle by vás určitě nenapadlo.

Zdroj: Youtube

Švédský vánoční kozel

Ve švédském městě Gävle se již od roku 1966 každoročně na svátky staví obrovský slaměný vánoční kozel, který váží přes 3 tuny. Nádherně osvícený a nazdobený kozel má ovšak poměrně smůlu. Již 38krát z 57 kozlíků, kteří byli postaveni, byli zapáleni, poškozeni nebo nějak jinak zničeni. Ve Švédsku už se ničení vánočního kozla vandaly stalo tak trochu tradicí. Letos je kozel pod dohledem ochranky a zatím hrdě stojí. Podívejte se sami na živé vysílání:

Zdroj: Youtube

Japonská vánoční večeře? KFC!

Japonská kultura je nádherná a nesmírně zajímavá. Pokud jde ale o japonské oslavy Vánoc, možná vás překvapíme. Japonci si tradičně na vánoční svátky dopřávají smažené kuře z KFC. O Vánocích dostávají svoje meníčka dokonce ve svátečním obalu a rozdává je Plukovník Sanders, zakladatel KFC, který je v převleku za Santa Clause.

Na Ukrajině strom zdobí pavučiny

Stará ukrajinská legenda vypráví o tom, jak pavouci zachránili Vánoce jedné chudé rodině tím, že jim ozdobili stromek pavučinami. Mnoho Ukrajinců ctí tuto tradici a vánoční stromek si každoročně zdobí umělými pavučinami či pavoučky.

Pálení ďábla v Guatemale

Guatemalci mají dlouhou nábožensko-magickou tradici v období narození Krista. Spočívá v hloubkovém a důkladném úklidu dobova, kdy Guatemalci vyhodí před dům staré opotřebované věci a odpadky. Ty následně spálí spolu se špatnými energiemi a ďáblem.

Norské čarodejnice

U nás si zlobivé děti odnese čert, v Norsku řádí čarodejnice. Starověká norská pověra tvrdí, že se v předvečer Vánoc na Zem vrací zlí duchové a čarodějnice. Proto mnoho Norů dodržuje zajímavou tradici. V předvečer Štědrého dne si schovávají všechna košťata. Jen tak se totiž můžete vyhnout tomu, aby váš domov přilákal čarodejnice, které by vám koště ukradly a dům obsadily!

Zdroje:

https://www.wanderlust.co.uk/content/worlds-weirdest-christmas-traditions/

https://www.wales.com/about/culture/mari-lwyd