Stalo se vám někdy, že byste po cestě do práce v metru potkávala pravidelně pohledného chlapíka, a z dlouhé chvíle jste si s ním představovala celou vaši budoucnost? Bude to třeba realiťák, zařídí vám krásné bydlení a budete mít 3 dokonalé děti... Pokud občas takhle sníte, možná se potýkáte s něčím, čemu TikToková doba říká 'delusionship.'

Zdroj: Youtube

Co to tedy je?

Delusionship je relativně nový termín, který se ve světě TikToku momentálně šíří rychlostí blesku. A jestli si říkáte, že se vás TikTokové trendy zdaleka netýkají, tady to možná bude trochu jinak. Delusionship má totiž mnoho podob a někteří z nás ho prožívají dennodenně.

Delusionship je totiž vztah, který si budujeme ve svojí hlavě k někomu, kdo o tom ve skutečnosti ani neví. Může jít o trenéra ve fitku, někdo, kdo vedle vás náhodně seděl na čtyřsedačce na horách, nebo třeba o celebritu, kterou jste nikdy v životě neviděli a pravděpodobně ani neuvidíte. Může ale jít i o někoho, s kým se znáte, ale nikdy mu svoje představy a váš imaginární vztah nesvěříte.

O té lanovce mluvím schválně. Když mi bylo asi 14 let, v italských Alpách jsem seděla na lanovce vedle náhodného chlapce, který mluvil s kamarádem česky. Ten kluk se mi tolik líbil, že jsem zbytek pobytu na horách trávila hledáním toho tajemného krasavce. Nakonec jsem ho už nepotkala, ale ještě několik měsíců poté jsem si tajně snila, že na něj narazím někde v Praze, zjistíme že jsme ze stejné čtvrti a budeme spolu žít šťastně až do smrti. Tomu se tedy říká delusionship.

Je to ale problém?

Delusionship, tak jako mnoho jiných věcí v životě, má svou světlou i temnou stránku. Na jedné straně, takové fantazie mohou být nevinnou zábavou, krátkodobým únikem z reality, kdy si dovolíme nechat naše myšlenky bloudit a tvořit příběhy. To může být zábavné a někdy až terapeutické. Je ale rozdíl mezi tím, jestli máte na někoho crush a chcete s ním reálně být, nebo o tom pouze sníte a stáváte se posedlými představou někoho, koho třeba vůbec neznáte.

Problém nastává v momentě, kdy tyto fantazie začnou ovlivňovat váš skutečný život. Když začnete omezovat své sociální interakce, nebo se dostanete do depresí, úzkostí a frustrace, protože náš skutečný život nesplňuje naše fantazie. Když se začneme cítit nespokojeni, protože ten pohledný týpek z Tinderu neodpovídá naše zprávy, i když jsme s ním nikdy ve skutečnosti nemluvili. Když začnete mít pocit, že váš skutečný život není dostatečně dobrý, protože se neshoduje s vašimi představami o vztazích, možná trpíte nějakou formou delusionshipu.

Delusionship se může také přenést do našich skutečných vztahů. Pokud si někoho vyfantazírujeme natolik, že to v realitě partner nemůže nikdy splnit, zakládáme si na dost nepříjemné problémy.

Takže, jak tedy s delusionshipem zacházet? Je důležité si uvědomit, že fantazie je jedna věc, skutečný život je ale něco jiného. Fantazie může být útěkem, ale nesmíme dovolit, aby nás odtrhla od reality. A reálný život je ve skutečnosti mnohem zábavnější, než naše představy.

Zdroje:

  • https://www.elle.com.au/culture/what-is-delusionship-dating-28485
  • https://www.editorji.com/lifestyle-news/people-get-into-delusionship-at-least-once-in-their-dating-lifespan-know-what-it-is-1688477572946
  • https://www.glamourmagazine.co.uk/article/delusionship-dating-term-tiktok