Čas, který jsme kvůli koronaviru strávili doma, mnohým z nás ukázal, jak důležitý je prostor, v němž žijeme. A že ten prostor potřebuje změnu, abychom se doma cítili co nejlépe a plně využili potenciál věcí, které vlastníme. Aby věci sloužily nám, a ne abychom my sloužili věcem,“ míní certifikovaná lektorka úklidu podle metody Marie Kondo Michaela Mrázková.
Každá věc, kterou vlastníme, je energií, která se propisuje do našeho prostoru. „Když máme hodně věcí, často jde o energii minulosti, jsou to takové háčky do časů, které byly. Může to ale být i projev toho, že se bojíme budoucnosti a schováváme si věci s tím, že se jednou můžou hodit. V obou případech to lidi přehlcuje a oni se pak nemohou realizovat,“ míní Mrázková. Na konzultaci k ní nejčastěji chodí lidé, kteří na sobě už nějaký čas pracují, a přesto cítí ve svém životě chaos a přehlcení. Právě vědomý úklid domova jim může otevřít nový obzor.
Třídění s rozmyslem
Vědomý úklid není pouze o uklízení a organizaci. Hned na začátku se pracuje s vizí ideálního života, ideál ního šatníku, ideálního domova. Je dobré si položit otázky: Jak by vypadal můj ideální život? Jak by vypadal můj ideální šatník? Jak by vypadal můj ideální domov? Jakým koníčkům se chci věnovat? Odpovědi si napište na papír a schovejte. Až budete třídit, budou se vám hodit.
Pokud máte úklid podle KonMari metody spojený s radikálním tříděním a vyhazováním a říkáte si, že minimalismus není nic pro vás nebo že svoji sbírku vláčků či kabelek přece nepošlete pryč jen proto, abyste zredukovali počet věcí, nemusíte se ničeho obávat. Filozofie KonMari vůbec není o počtu věcí.
„Není definované, kolik kusů čeho byste měli mít. To je častý mýtus. Ve skutečnosti nejde o počet, jde o to, aby každý měl právě tolik věcí, kolik mu dělá radost. Klíčové je přitom, zda věci používáte,“ říká Mrázková. Nadbytek věcí, které nepoužíváme, ale zabírají náš životní prostor, působí jako energetický balvan či špunt. Brání nám naplno žít sebe a svůj potenciál.
Ať energie proudí
Ve skutečnosti používáme jen asi 20 % věcí, které vlastníme. Zbytek je stagnující energie. „Já bych to přirovnala k řece. Když je v ní moc balvanů na jednom místě, proud se přehradí a voda nebude moct volně téct. Z toho pak plynou různé problémy. Řeka se vylije, někde je přebytek, jinde nedostatek, což se v reálném životě může projevit třeba nadváhou, nedostatkem energie nebo hojnosti, ať už finanční, nebo životních příležitostí,“ varuje Mrázková.
Čím více balvanů, tedy nepoužívaných věcí máte, tím více energie ve vašem životě stagnuje. KonMari metoda jde při třídění opravdu do hloubky. Třídí a uklízí se podle kategorií. „Začínáme oblečením, pak se třídí knihy, papíry, komono, což je japonský název pro všechny drobnosti a drobné předměty v domácnosti, koupelnové a kuchyňské věci, elektronická zařízení a na závěr jsou sentimentální předměty jako fotky či pohlednice,“ vysvětluje Mrázková.
Celý proces třídění je vymyšlený tak, že postupujete od nejjednoduššího po složitější. Pro celkový výsledný efekt, který způsobí žádanou změnu ve vašem životě, ať už je jakákoli, je zásadní žádnou z kategorií neopomenout. „Lidé dělají často tu chybu, že začnou šatníkem a tam také skončí. To je ale velká škoda. Aby nám třídění skutečně změnilo život, jak slibuje Marie Kondo, je zásadní, abyste dokončili všechny kategorie. Pak je ten pořádek jednou provždy,“ zdůrazňuje Mrázková. Hlavní přínos radikálního třídění vidí v tom, že méně věcí s sebou automaticky nese i méně nepořádku. Dobrý úložný systém navíc zajistí to, že ve svých věcech budete mít přehled a nebudete je už nikdy hledat.
Jde to i s dětmi
Metody se nemusíte obávat ani v případě, že máte malé děti, pořádku vzdorujícího partnera nebo větší potomky bordeláře. Jděte do úklidu sami za sebe. Postupujte však s respektem k hranicím ostatních členů domácnosti. „Když je jeden z partnerů velmi pořádný a cítí, že ten druhý v tom má mezery, tak doporučuji vytrvat ve svém úsilí a pozitivně tak inspirovat. Nikoho nelze k ničemu nutit. Dá se jen jít příkladem,“ podotýká Mrázková.
I pro maminky s malými dětmi nabízí KonMari metoda skvělý nástroj, jak neuklizenou domácnost zlepšit. „V mém životě s malými dětmi bylo klíčové nastavit dobrý úložný systém, neskutečně se s tím zlepšily odchody z domu, věčné hledání věcí. Je to skvělý vzor pro děti, aby se na učily dávat věci na své místo,“ uzavírá Mrázková.
Zdroje:
Kondice 9/2021
https://theconversation.com/marie-kondo-a-psychologist-assesses-the-konmari-method-of-tidying-110217
https://learn.konmari.com/