V naší dnešní společnosti existuje obrovské množství genderových stereotypů. Jsou nepříjemné, často nepravdivé, ale slyšíme je pořád a ze všech stran. Dnes se podíváme na ty, které se často říkají o ženách.

Jezdíš, jako bába s nůší!

Ženy za volantem jsou pro muže neodolatelným tématem. Jakmile někdo parkuje jako idiot, je to pravděpodobně žena. Jakmile někdo jede na dálnici automaticky v levém pruhu, je to žena. Když někdo prudce zabrzdí nebo se mu při jízdě vypne motor, jedná se určitě o ženu. Je ovšem vědecky dokázáno, že ženy za volantem jsou obecně mnohem klidnější, trpělivější a rozvážnější. Mají mnohem méně nehod a nepáchají tolik přestupků, jako muži.

Zdroj: Youtube

Muži za volantem bývají agresivnější a impulzivnější, mají ale v řízení statisticky mnohem vyšší sebevědomí, než ženy. To ovšem může být tím, že pokud jste žena, řídíte a váš partner se na místě spolujezdce drží oběma rukama držáku nad hlavou a hystericky za vás šlape na imaginární brzdu pod svýma nohama - to vám za volantem moc sebevědomí nedodá.

Strážkyně krbu

Naštěstí už poměrně dlouho nežijeme například v roce 1625, stereotyp toho, že by žena měla sedět doma na zadku a udržovat teplo domova a večeře je poměrně hloupý. V moderní společnosti máme vždy právo si ve vztahu rozdělit úkony a priority, záleží pouze na správné komunikaci. Někteří lidé zkrátka netouží po dětech ani po tom, pečovat doma o dokonalou zahrádku. Máme obrovské štěstí, že si svobodně můžeme nastavit priority, které uznáme za vhodné a většinou můžeme vést takový život, jaký si zvolíme. To by nám nikdo neměl brát.

Mohla si za to sama...

Tohle je obrovsky těžké téma a rozhodně by nemělo být ignorováno. Bohužel i dnes se setkáte s řečmi, že za útok spáchaný mužem na ženu si mohla žena sama, protože šla ve špatnou hodinu, ve špatném oblečení, neměla si dávat tu skleničku vína a říkala si o to sama. Řekněme si to tak, jak to je: Oběť NIKDY nemůže za to, že byla napadena. A nikdy není v pořádku obhajovat pachatele.

Ženy jsou méně výkonné v práci

Ve společnosti často panuje mylný názor, že ženy jsou příliš emotivní na to, aby zvládly vysoký management a velmi náročné pozice. To ovšem popírá studie z roku 2022, která zjistila, že v amerických společnostech je na nejvyšších pozicích nejvíce žen, co kdy v historii bylo. Ženy se také obecně stále více angažují v "mužských" pozicích, jako jsou například IT obory, kuchařina, kurýrní služby nebo technické práce. Na silnicích potkáte také mnohem více řidiček kamionů nebo tramvají.

Obecně vzato je tedy zjevné, že ženy i muži dovedou dosáhnout úplně stejných výsledků i ve stejných pozicích. Většinou se liší pouze cesta, kterou se k cíli rozhodneme dostat.

Zdroje: