Můžete mít sebevíc uklizenou a vycíděnou koupelnu, ale když návštěva zvedne prkénko, které je zažloutlé, je to trochu ostuda. Na spodní části prkénka se navíc usazuje nejvíc nečistot, a tak nejde jen o žlutou patinu, ale i bakterie. Možná si myslíte, že žluté fleky na záchodovém sedátku má na svědomí zaschlá moč, ale nenechte se zmást. Odolné a žluté skvrny pokrývající v tenké vrstvě větší část prkénka, jsou s největší pravděpodobností způsobené vodním kamenem, jak uvádí web iReceptář.cz. Naštěstí není potřeba běžet hned do hobby marketu a pořizovat nové prkénko, beztak už máte vánočních výdajů nejspíš dost. Buď můžete v drogerii nakoupit běžné čisticí prostředky v podobě písku nebo bělidla, anebo zkuste vsadit na osvědčené pomocníky, které už máte nejspíš doma. S troškou píle žluté skvrny na toaletě odstraníte raz dva.

Zdroj: Youtube

Jedlá soda žlutou patinu vyzmizíkuje

Pasta z jedlé sody funguje jakožto jemnější čisticí prostředek a dobře ji znaly hospodyňky už v dobách našich babiček. Jak na ni? Odměřte si 50 ml teplé vody. Postupně do ní po malých dávkách přimíchávejte jedlou sodu, dokud nevznikne pasta. Tou následně potřete skvrny na povrchu prkénka. Nechte působit 15 minut. Pak krouživými pohyby čistěte prkénko houbičkou na nádobí nebo i záchodovou štětkou. Občas na něj kápněte trochu vody, aby pasta nevyschla. Opakovaně přidejte pastu na znečištěná místa a čistěte, dokud skvrny nezmizí. Následně je opláchněte vodou a osušte.

Octové domácí ubrousky

Ocet obsahuje přírodní kyselé sloučeniny, které účinně reagují na všechny možné usazeniny, které pomáhají rozpouštět, navíc ocet funguje jako přírodní dezinfekce. Pro účely úklidu je lepší pořídit si destilovaný bílý ocet, který není tak agresivní. Nalijte ho menší množství na papírové utěrky, aby byly dostatečně vlhké a celé prkénko takto připravenými utěrkami zakryjte. Nechte účinkovat zhruba hodinu, ideálně dvě, a nakonec prkénko čistěte pomocí jemné houby a utřete dosucha. Pokud vám došel ocet, můžete stejným způsobem použít i vymačkanou citronovou šťávu.

Prací prášek vybělí skvrny

Perkarbonát sodný se běžně přidává do pracích prášků pro bělení. Lze jej tedy v domácnosti využít i v tomto směru, jen je třeba pracovat v rukavicích, abyste si nepodráždili kůži. Pro vyčištění prkénka potřebujete 2 lžíce perkarbonátu, které vmícháte do 4 lžic studené vody a důkladně spolu promícháte. Pomocí navlhčené houbičky naberete trochu perkarbonátu a začněte drhnout spodní a následně horní díl WC prkénka. Pokud je opravdu hodně zažloutlé, nechte působit několik hodin, jinak stačí asi 30 minut. Následně mokrým hadříkem sedátko omyjte a vysušte papírovou utěrkou, případně dobře sajícím hadříkem z mikrovlákna.

Cola rozpouští usazeniny

Možná vás to překvapí, ale cola obsahuje kyselinu uhličitou, která funguje jako silné rozpouštědlo. Stačí smíchat dva šálky limonády s lžící jedlé sody. Kašičku poté rozetřete po prkénku a vyčkejte asi 15 minut, než dojde k ukončení chemické reakce. Poté kartáčkem vydrhněte všechny žluté skvrny.

Čím čistit?

Po přečtení několika internetových diskuzí vychází v péči o záchodové prkénko nejlépe nano houbička, která stojí pár korun a seženete ji v každé drogerii, anebo starý zubní kartáček, kterým prkénko pořádně vydrhnete. Případně použijte drsnější hadřík nebo drátěnku. Hlavně ale pořádně přitlačte! Zažloutlá patina si žádá trochu fyzické námahy, výsledkem ale bude toaleta zářící čistotou!

Zdroje:

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/zachod-zlute-skvrny-30001227.html

https://adbz.cz/hobby/jak-vycistit-zachodove-prkenko/

https://www.aazdravi.cz/zbavte-se-zazloutlych-skvrn-na-zachodove-mise-pomuze-skvely-figl/