Zatoužili jste už někdy odpočinout si od telefonu, ale nutkání zkontrolovat sociální sítě bylo silnější, než vy? Na celém světě používalo v roce 2021 sociální sítě přibližně 4.26 miliardy lidí a každý den na nich stráví v průměru 144 minut.

Je dobře známo, že sociální sítě nás přitahují a vytváří závislosti, proto je nezbytné naučit se, jak si od nich odpočinout. Jak ale na to?

Proč je důležité dát si od sociálních sítí pauzu?


Ze zdravotního hlediska jsou sociální sítě dvousečnou zbraní, říká doktorka Neha Chaudhary, psychiatrička pro děti a dospívající z Massachusettské všeobecné nemocnice a Harvardovy univerzity.

"Na jedné straně nám pomáhají zůstat ve spojení s ostatními a bojovat proti osamělosti, což by mohlo být prospěšné pro naše zdraví, protože studie prokázaly, že sociální izolace a osamělost mohou mít nepříznivé zdravotní účinky. Na druhou stranu jsou sociální sítě často spojovány s kyberšikanou, sociálním srovnáváním a dalšími jevy, které mohou být škodlivé pro naše zdraví a duševní pohodu," vysvětluje psychiatrička.

Aby sociální sítě měly pozitivní vliv na naše zdraví, je důležité si uvědomit, jak je používáme. To znamená odhadnout, kdy si dát pauzu a obrátit pozornost jinam.

Pamatujte také na to, že sociální sítě podporují sedavý způsob života. I když si můžete povídat s přáteli, sociální sítě omezují vaši schopnost interakce a vy trávíte méně času v reálném světě a více času na telefonu nebo počítači.

Sociální sítě mohou vyvolat pocity stresu, úzkosti nebo deprese, pokud se přistihnete, že srovnáváte život jiných lidí se svým.

Zdroj: Youtube

"Pokud jde o duševní zdraví, sociální média mohou ovlivnit naše sebevědomí a vést nás k tomu, že se srovnáváme s upravenými fotografiemi a životy, které vypadají dokonale," říká Katara McCarty, tvůrkyně aplikace Exhale.

Signály, že byste si měli dát pauzu

1. Už vás to nebaví
Sociální sítě jako Facebook, Instagram a Twitter mají být zábavným a příjemným způsobem, jak se spojit s rodinou a přáteli. Pokud zjistíte, že už nejsou zdrojem radosti, zábavy a spojení ve vašem životě, může to být znamení, že byste si od nich měli dát pauzu.

2. Srovnáváte se s ostatními
Pokud zjistíte, že se po přečtení obsahu na sociálních sítích cítíte hůře, není to zdroj, který by přispíval k vaší emocionální pohodě.

3. Je to poslední věc, kterou vidíte před spaním
Zírání do telefonu před spaním může narušit váš spánek, protože udržuje vaši mysl aktivní a bdělou. Modré světlo z mobilního telefonu navíc potlačuje produkci melatoninu, což je hormon zodpovědný za řízení spánku.

Jak si od sociálních sítí odpočinout?

I když si uvědomujete, že byste si v zájmu zlepšení svého zdraví měli dát od sociálních sítí pauzu, může být obtížné to udělat. Pro mnohé může být procházení sociálních sítí závislotí a k tomu, abyste se tohoto návyku zbavili, bude zapotřebí opravdu silné vůle.

Zde je několik užitečných rad, jak si od sociálních sítí odpočinout:

Vypněte si oznámení - neustálé pípání a bzučení zvyšuje pravděpodobnost, že budete telefon kontrolovat.

Upřednostněte péči o sebe - vyberte si činnosti, které vám zlepší náladu a nevyžadují telefon.

Večer si dejte telefon na druhou stranu místnosti nebo do jiné místnosti, abyste nemohli před spaním procházet stránky.

Nastavte si na telefonu digitální rovnováhu - zvolte si časový limit, který denně strávíte na sociálních sítích, a nepřekračujte ho, když vás telefon upozorní, že jste ho dosáhli.

Zdroje: