1. Správná teplota

Při používání jakéhokoliv typu klimatizace je velmi důležité nastavit správnou teplotu. Nikdy to nepřehánějte, rozhodně není zdravé, abyste měli doma 18 stupňů, když je venku 35.

Ideální teplota, kterou byste měli na klimatizaci udržovat, je 21-25 stupňů.

Zdroj: Youtube

2. Pravidelná údržba

Rozhodnete-li se pořídit si klimatizaci, počítejte s tím, že se o ní budete muset dostatečně často starat. Pokud ji totiž necháte zajít a zaprášit, způsobí vám akorát problémy s dýcháním. A co není všechno. Studie tvrdí, že čištění nebo výměna špinavého či ucpaného filtru může snížit spotřebu energie klimatizace o 5 % až 15 %.

3. Ventilace

Pokud používáte klimatizaci, nezapomínejte dostatečně často větrat. S klimatizací se může zdát, že to není potřeba, stejně je ale potřeba mít v místnosti čerstvý vzduch.

4. Víc pijte!

Klimatizace může snížit vlhkost ve vzduchu, což může vést k lehké dehydrataci. Pokud tedy trávíte čas v klimatizovaných místnostech, pijte větší množství vody.

6. Nepoužívejte klimu non-stop

Klimatizaci byste neměli používat nepřetržitě. Dávejte jí přestávky, aby se motor nepřehřál a abyste šetřili energii. Navíc ani není zdravé trávit delší dobu v příliš klimatizovaných prostorech.

7. Neseďte hned u ní

Snažte se nesedět přímo pod klimatizací, aby se vás přímo nedotýkal proud vzduchu. Toto je důležité zejména pro lidi, kteří jsou náchylní k nachlazení nebo mají dýchazí problémy. V autě ani v letadle nemějte nikdy klimatizaci namířenou přímo na sebe.

8. V noci opatrně

Pokud klimatizaci používáte v noci, nastavte ji na mírnější režim a použijte časovač. To vám pomůže udržet stabilní teplotu v místnosti, aniž by vás probudila náhlá změna.

Zdroje:

  • https://cielowigle.com/blog/how-to-use-air-conditioner-effectively/
  • https://www.tcl.com/global/en/blog/7-tips-to-use-air-conditioning-efficiently-and-lower-your-energy-bills
  • https://www.energy.gov/energysaver/maintaining-your-air-conditioner