Jak dlouho můžu vynechat antikoncepci?

Jak postupovat, když si zapomenete užít antikoncepci, záleží na typu antikoncepce, kterou užíváte. U kombinovaných hormonálních antikoncepčních pilulek můžete často pilulku užít do 12 hodin od obvyklé doby užití bez významného snížení účinnosti. Pokud uplyne více než 24 hodin, měli byste užít zapomenutou pilulku, jakmile si to uvědomíte, a pokračovat v obvyklém schématu. Přesto je během následujících 7 dní doporučeno používat dodatečnou metodu antikoncepce, jako jsou kondomy.

Zdroj: Youtube

Jak poznat, že antikoncepce funguje?

Antikoncepční metody se liší a nemají všechny okamžitý a zřejmý účinek. Antikoncepční pilulky například pracují tak, že regulují hormony a zabraňují ovulaci. Nemají okamžitý viditelný efekt, ale správně užívané mají vysokou účinnost.

Kontrola pravidelnosti menstruačního cyklu je jedním ze způsobů, jak sledovat, zda hormonální antikoncepce funguje. Když užíváte hormonální antikoncepci, měla by vaše menstruace přijít během týdne bez pilulky nebo placebo týdne, pokud používáte 28denní balení pilulek. Pokud menstruace nepřijde, utíkejte ke gynekologovi, možná jste totiž těhotná.

Jak dlouho funguje v těle antikoncepce po vysazení?

Doba, po kterou antikoncepce působí v těle po vysazení, se liší v závislosti na typu antikoncepce. Antikoncepční pilulky, ať už kombinované nebo progestinové, obvykle rychle opustí tělo, a plodnost se může vrátit téměř okamžitě po vysazení, ačkoli u některých žen může trvat několik měsíců, než se jejich cyklus vrátí do normálu.

U implantátů, nitroděložních tělísek, nebo injekční antikoncepce může trvat déle, než se plodnost vrátí po vysazení, někdy až několik měsíců.

Je důležité si uvědomit, že i když antikoncepční metoda může stále působit po určitou dobu po vysazení, účinnost může být snížena a riziko otěhotnění se zvyšuje.

Vždy je nejlepší konzultovat jakékoliv otázky týkající se antikoncepce s vaším lékařem, a pokud si pilulku zapomenete vzít, raději si s ním potvrďte následující postup alespoň telefonicky. Variantu pilulky "po" využijte až v tom nejkrajnějším případě.

Zdroje: