Svět internetu obletělo před pár lety video s přednáškou uznávaného psychiatra a autora mnoha knih Raje Persauda na téma svádění. Že tohle téma společností rezonuje, dokazuje téměř 40 milionů zhlédnutí. Odborník hned na začátku zmiňuje důležitost spokojeného partnerského vztahu pro pocit trvalého štěstí. Naznačuje, že rozhodnutí vstoupit do dlouhodobého vztahu je pro duševní zdraví de facto nejdůležitější a že po takovém vztahu touží 99 % populace. Pokud si nedokážeme najít partnera, ovlivní to míru našeho života a také stresu víc, než si dokážeme připustit.

Zdroj: Youtube

Jenže, jak si nového partnera najít a především: jak si ho udržet? To prý spočívá v souboru schopností, které se ale každý z nás může naučit. Popsány jsou také v knize Jednoduše neodolatelní: Psychologie svádění – jak získat a udržet si dokonalého partnera. Podle Persauda je důležité zaměřit se právě na proces samotného svádění, nebo chcete-li „natlačení do vztahu“.

Psychiatr a odborník na vztahy také zmiňuje, že celý náš život je vlastně o svádění a že musíme být schopni udělat správnou nabídku tam, kde je i poptávka, abychom dostali to, co chceme. Ať už se to týká milostného poměru, získání nových přátel nebo práce.

Spokojený vztah pro duševní zdraví

„Měl jsem klientku, velmi pěknou mladou ženu, která měla depresi z toho, že je singl. Doslova mi řekla, že nepotřebuje antidepresiva, ale přítele,“ řekl doktor Raj Persaud a dodal: „Tehdy jsem si uvědomil, že mít šťastný vztah je pro lidi skutečně klíčovým faktorem ke spokojenému životu.“ Pokud tedy lidé navážou fungující partnerské vztahy, budou na tom lépe, co se týče hlavně duševního zdraví a psychické pohody. „Lidé, kteří za mnou chodí na kliniku, vědí, co chtějí od života dostávat a co jim chybí. Jsou frustrováni, protože chtějí jít s někým na rande. Někdy je ale potřeba, abyste i vy dávali světu něco, co potřebuje, a dali mu to jako první. Musíte se naučit svádět takovým způsobem, abyste si do života přitáhli to, co chcete,“ radí.

Podle odborníka může být každý z nás ve svádění úspěšný a nezáleží přitom na tom, jak moc atraktivní, sexy nebo oblíbení jsme. „Svádění je, když potkáte někoho, kdo se o vás nezajímá (nebo jen minimálně) a přeměníte tento nezájem na uchvacující touhu po vás,“ říká doktor.

Experiment se studenty

Persaud na přednášce mluvil také o jednom vědeckém experimentu, který byl aplikován na vybranou skupinku studentů. Ti byli pozvaní na schůzku s neznámými protějšky, aniž by tušili, že jde o experiment. Jejich noví partneři přitom dostali za úkol celou první polovinu schůzky nesouhlasit s ničím, co druhá strana řekne. Jen negace. V druhé části experimentu šlo o přesný opak – tedy reagovat pozitivně a nadšeně na všechno, co řekne druhá strana. Princip spočívá v tom, že změnou chování (z chladného na vřelé) začnete protějšku najednou imponovat. A o to tady jde. Mnoho z vás si teď možná řekne, co je to za nesmysl a proč bychom měli hrát při seznamování nějaké hry. Není lepší být sám sebou?

Jistě, můžete být vždy sami sebou, a to ve všech směrech života. V práci nebo při navazování nových vztahů. Možná to druhá strana ocení, pravda ale je, že většina lidí, kteří hrají hry ve svůj prospěch, bývají v životě úspěšnější.

Krok jedna: Budování pozornosti

Toto je první krok svádění v jakémkoli osobním nebo obchodním vztahu. V současném světě, ve kterém žijeme, často věříme, že pozornost přitahují pouze krásní lidé. To ale není pravda.

Například nejúspěšnější svůdce všech dob Giacomo Casanova nebyl zrovna ideálem krásy. Stal se mistrem v umění svádění díky své trpělivosti při zjišťování nenaplněných potřeb dam. Raj Persaud zmiňoval příběh o tom, jak Casanova získal pozornost krásné herečky, do které se zamiloval. Tato dáma měla vadu řeči, kvůli které nemohla vyslovit písmeno „r“. Jakmile to Casanova zjistil, další tři dny a tři noci nepřetržitě pracoval na sepsání hry, která neobsahovala ani jedno písmeno „r“ a dal ji pak své vyvolené.

Takový signál je sexy a na sto procent vzbudí pozornost. Navíc – on té dámě dal přesně to, co potřebovala. „Neřekl jí, že jí rád zaplatí logopeda. Naopak jí dal jasně najevo, že je pro něj dokonalá tak, jak je,“ vysvětluje psychiatr.

Dnes muži asi ženám nebudou psát hry na míru, můžou ale dát najevo svůj zájem jinak. A to určitě ne kyticí koupenou narychlo na benzinové pumpě. Jet kolem benzínky a ve spěchu tam čapnout kytku – to umí skutečně každý a není na tom nic výjimečného. Ale zjistit si o ženě, co má ráda, co by ji skutečně potěšilo a pak jí to dát (a nejde přitom o hmotné dárky!) – to je gesto, které vzbudí pozornost.

Krok dvě: Optimalizace zájmu

Ve výše uvedeném příkladu Casanova nejenže našel neuspokojenou potřebu herečky, ale také ji naplnil originálním způsobem. Chceme-li podnítit a udržet zájem svých vyvolených, musíme být zkrátka připraveni pro to udělat maximum. „Vaším úkolem na cestě být tím nejlepším svůdníkem je tedy najít nenaplněnou potřebu vašeho potencionálního protějšku a naplnit ji tím nejlepším způsobem až po okraj,“ radí odborník na svádění.

„Potkáváme spoustu skvělých a krásných singl lidí a ptáme se: Jak je možné, že jsou sami? Možná jde o to, že umějí být skvělými partnery v udržovací fázi, ale nejde jim to na začátku, ve fázi vzbuzení zájmu a pozornosti,“ vysvětluje profesor.

Krok tři: Údržba vztahu

„Je možné, že nechat tě chtít stále víc je druh svádění?“ ptá se doktor Raj Persaud. A sám si i odpoví: „Ano, je.“ Třetím krokem procesu svádění je takzvaná údržba. Aby bylo možné vybudovat udržitelný osobní (nebo obchodní) vztah, je zásadní vědět, jak ho udržet. Podle tantry, jedné z nejvyšších filozofií o svádění, je tento třetí krok o maximálním využití síly těla, mysli a ducha. Posledním a většinou zapomenutým krokem umění svádění je také opakování cyklu. Tento krok je o nekonečném opakování procesu svádění tím, že budeme znovu podněcovat pozornost, zájem a udržovat oboje po celý život. To je prý ona tajná složka všech dlouhotrvajících manželství. Co si z toho vzít? Buďte trpěliví při zjišťování nenaplněných potřeb lidí, na kterých vám záleží. A jakmile je najdete, použijte veškerou svou kreativitu, kterou můžete, abyste tyto jejich potřeby naplnili tím nejlepším způsobem, jakým dokážete. Uvidíte, že se vám to vyplatí a odměnou bude spokojený vztah s vaším vysněným protějškem.

Zdroje:

https://www.linkedin.com/pulse/three-main-ingredients-art-seduction-number-4-maru-lizarraga