Zdroj: Youtube

Ve společnosti běžně panují domněnky, že si ženy hledají výrazně mladší partnery především za účelem dobrého sexu, protože „mládí se jen tak neutahá“. To je ale minimálně úsměvné. Vztah s mladším mužem přináší i jiné výhody. Například nový průzkum vědců z Metropolitan University ukazuje, že ženy-pumy jsou ve vztazích s mladším mužem výrazně šťastnější. Sama mám ve svém okolí několik žen, jejichž partneři tahali kačera, zatímco ony už proháněly kluky na diskotékách, a nikdy si nestěžovaly. Naopak jednotně tvrdí, že se díky takovému vztahu cítí pořád mladě, podnikají věci, do kterých by jinak nešly, a hlavně se snaží udržovat v kondici. Pravidelně cvičí a celkově o sebe dost dbají, možná přece jen s vědomím toho, že by jejich partneři vedle sebe klidně mohli mít „nějakou dvacítku“.

Nejde jen o lepší sex

„Pumy“ se anglicky přezdívá sebevědomým, zajištěným ženám nad 35 nebo 40 let, které cíleně vyhledávají vztahy s koloušky. Loví je právě tak jako divoké šelmy. Zatímco vztahům, v nichž figuruje starší muž a mladší žena, se věnovaly mnohé studie, ženám-pumám se odborné pozornosti zatím příliš nedostávalo. To se rozhodl změnit tým psychologů z londýnské Metropolitan University. Ve svém výzkumu se zaměřili právě na starší ženy, které jsou ve vztahu s mladším mužem. A výsledky naznačují, že pumy jsou se svým sexuálním životem spokojenější než ženy, které si jsou se svými partnery věkově blízko. „V současnosti stále panují předsudky, že vztahy mezi starší ženou a mladším mužem nejsou příliš úspěšné ani uspokojující. A že spíše než o emoční propojení partnerů jde o fyzické potěšení. Nová studie se proto zaměřila na tři faktory, které jsou spojeny s uspokojujícími intimními vztahy: sexuální sebedůvěru, emoční inteligenci a subjektivní spokojenost. U všech těchto tří sledovaných oblastí dosáhly ženy-pumy vyšších hodnot než ženy ve věkově rovnocenném vztahu,“ popisuje výsledky průzkumu Veronika Kubíčková, sexpertka z e-shopu Ruzovyslon.cz.

Co by na to řekli sousedé a známí?

Zajímavé přitom je, že o dekádu mladšího partnera by si na základě dotazníků vybralo jen 40 % žen, protože ostatní by se prý bály reakce okolí. Což je v dnešní době plné extrémů trochu zvláštní, nemyslíte?

Kromě výše zmíněné studie se na vztahy starších žen s mladšími muži zaměřil i průzkum, který vloni zpracovala agentura Ipsos pro kanadskou seznamku Cougar Life. Ten svou pozornost zacílil na postoje veřejnosti k vztahům s výraznějším věkovým rozdílem. Z průzkumu mezi více než tisícovkou respondentů vyplynulo, že zatímco 60 % mužů by bylo otevřeno randit s ženou, která by byla o 10 let starší než oni, o dekádu mladšího partnera by si vybralo opět pouze 40 % žen. „Třináct procent žen přiznalo, že důvodem k odmítnutí mladšího muže by byla obava, co by si o nich pomyslelo jejich okolí,“ upřesnila Veronika Kubíčková.

Celebrity, které vsadily na mladšího partnera

Ukazovat veřejnosti lásku „se zajíčkem“ naopak nedělá problém mnohým celebritám – jen v našem malém českém rybníčku jich najdeme hned několik. Před pár lety všem vyrazila dech vdova po skladateli Karlu Svobodovi Vendula Pizingerová, když oznámila těhotenství s o 16 let mladším partnerem Josefem. Mimochodem synem své kamarádky, kterého zná od dětství. V rozhovorech několikrát zmínila, že po jeho boku mládne, zatímco její muž to má naopak. Lásce člověk zkrátka neporučí.

Obdobný příklad můžeme vidět také u české slavice Lucie Bílé, která už několik let žije se svým bývalým fitness trenérem Radkem Filippim. A ten je mladší rovnou o 17 let. Spolu jim to ale báječně ladí. Zpěvačka září štěstím a veřejně prohlašuje, že je ráda, že se kdysi nenechala od partnera kvůli jejich věkovému rozdílu odehnat. Ostatně už v minulosti byl jejím manželem zpěvák Václav Noid Bárta, který je mladší o čtrnáct let.

Aktuálně se v kuloárech mluví také o čerstvě zamilovaném páru, který má tvořit autorka bestsellerů Radka Třeštíková a moderátor CNN Prima News Marek Kafka. Markovi je 30, Radce 42 a má dvě děti. Spisovatelka dala na podzim loňského roku na svůj instagram zamilované storíčko, kde spolu jedou na výlet, pak ho ale stáhla a zatím o svém novém vztahu mlčí.

Láska kvete v každém věku

Věk u partnera neřeší ani jedna z nejsledovanějších zpěvaček světa Shakira. Ta našla zalíbení ve španělském fotbalistovi, který se narodil ve stejný den jako ona, jen o deset let později. Seznámili se v roce 2010 během natáčení písně Waka Waka, která byla hymnou k fotbalovému mistrovství světa. A zdá se, že láska jim jen kvete. Věkový rozdíl mezi partnery ale provází odjakživa řada předsudků, tak to zkrátka je, i když zcela zbytečně. V lásce totiž obzvlášť platí, že věk je jen číslo a mnohem více než na datu v občance obou milenců záleží na tom, jak upřímně se mají rádi a jak si spolu rozumějí. Kvalitu vztahu pak ostatně prověří jenom čas, překážky a zkoušky, které spolu dvojice musí překonávat. U párů, kdy je muž ten výrazně mladší, pak pravděpodobně odpadnou problémy ze sexuální oblasti, způsobené třeba poklesem erekce, kterou trpí až 54 % mužů nad 50 let. Ženy, buďte proto své a klidně jděte na rande s kolegou, který by s přimhouřením oka mohl být vaším synem – možná, že se z toho vyklube vztah, který vám budou ostatní závidět.

Zdroje:

Autorský článek

Veronika Kubíčková, sexpertka

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14681994.2023.2280561

https://www.prnewswire.com/news-releases/cougar-life-survey-finds-women-disapprove-more-of-female-led-age-gap-dating-than-men-301557334.html