Co radí fyzioterapeutka Mgr. Jana Kadlecová?

Délka trasy

U menších dětí kolem dvou tří let bych volila kratší trasy do vzdálenosti 5 až 6 km, samozřejmě s pravidelnými přestávkami. S věkem můžete na vzdálenosti postupně přidávat. Ale je to hodně individuální, záleží na trénovanosti dítěte. Díte, které je zvyklé chodit maximálně na hřiště před dům, neujde hned 5 km. Závisí to i na terénu, počasí, počku přestávek a také na tom, jak je pro dítě cesta zajímavá. Určitě není špatně dítě občas poponést a u menších ratolestí (do 4 let) se určitě vyplatí vzít s sebou krosnu. A samozřejmě musíme brát ohled na zdravotní stav dítěte, tedy na stav kyčelních kloubů. čéšek kolenních kloubů, klenby chodidel nebo třeba vrozených vad dolních končetin.

Zdroj: Youtube

Když dítě nesete

Důležitým pravidlem pro rodiče je, že si musí dávat pozor na nástrahy cestou, například větve kolem a nad hlavou, při otáčení se, ve dveřích a podobně. Musíme dát pozor, aby dítě nikde nic neškrtilo a nedřelo a také aby mělo možnost opřít si hlavu, pokud v nosítku usne, což se stává často.

Dejte si pauzu

Po cestě dělejte pravidelné přestávky. Je nutné, aby si dítě odpočinulo a občerstvilo se. Pauzu si můžete zpříjemnit třeba pozorováním stromů, rostlin a živočichů. I to může přispět k větší motivaci a chuti dětí dosáhnout cíle. Máte-li v plánu chodit několik dní po sobě, je třeba zkrátit délku tras. Po dvou výletech zařaďte odpočinkový den. Ne nadarmo se říká, že třetí den je kritický.

Správná výbava

Vyplatí se investovat do kotníčkové boty, která nemusí být nutně treková. Je dobré, pokud je bota voděodolná, ale zároveň trochu prodyšná. Důležitá je i neklouzavá podrážka, správná velikost obuvi a také padnoucí ponožky, které se nebudou nikde shrnovat, škrtit a nebudou podporovat tvorbu puchýřů. Už dvouletým dětem můžete dát na záda lehký, malý batůžek. Měl by mít ale lehce vyztužená záda a prsní pás na zapnutí, který odlehčí ramenům. Z mého pohledu je ale lepší, pokud si batůžek nasadí až kolem 4 let.

Zdroje: