Premium obsah

Au, píchla mě včela! Pozor na otoky jazyka, tady už jde o život!

Au, píchla mě včela! Pozor na otoky jazyka, tady už jde o život!
K létu bohužel patří kromě vodních radovánek a výletů na kole také otravný hmyz. Jde po nás, když lížeme zmrzlinu, a snaží se nasosat z naší limonády v kelímku. Pak stačí okamžik nepozornosti a včelu máme v puse. Co dělat, když dostaneme žihadlo a kdy už jde do tuhého?

Na rozdíl od nevinného píchnutí komárem nebo ovádem při bodnutí včelou je třeba postupovat velmi rychle – včelí jed se totiž do kůže vstřebává postupně, proto je potřeba co nejdříve odstranit žihadlo. To nikdy nevytahujte prsty, protože zmáčknutím si do těla jen vstříknete více agresivního jedu. Žihadlo vždycky opatrně seškrábněte nehtem, kreditní kartou nebo třeba obrácenou stranou nože. Důležitá je pak také dezinfekce rány, aby se místo bodnutí nezanítilo kvůli infekci.

Zdroj: Youtube

Úlevu od bolesti potom poskytne chlazení: sáhněte do mrazáku a pytlík se špenátem nebo třeba hráškem zabalte do ručníku (abyste předešli omrznutí pokožky) a držte ho na postiženém místě asi 20 minut. Podle potřeby opakujte každou hodinu. Jestli nemáte k dispozici led, alespoň místo opakovaně chlaďte proudem studené vody. Bolest můžete snížit také pomocí nějakého volně prodejného léku proti bolesti. Proti svědění v místě bodnutí uleví gel, třeba s propolisem.

Otok je normální, dušnost už ne

Každý z nás je na bodnutí hmyzem jinak citlivý. Normální reakcí bývá otok, mírná bolest, svědění a zčervenání v okolí místa vpichu, které zpravidla do několika hodin vymizí. Vystupňovaná místní reakce se obvykle projeví jako otok v okolí místa bodnutí, který může mít i velikost dlaně. Otok obvykle vymizí za 2 až 7 dnů.

U některých lidí může poštípání hmyzem vyvolat až silnou alergickou reakci. „Ta se obvykle projevuje velmi rychle se šířící červenou vyrážkou, nevolností, zrychleným pulsem a prudkým poklesem krevního tlaku. Dále se mohou dostavit polykací obtíže, dušnost, poruchy vědomí nebo dokonce anafylaktický šok a srdeční zástava, což bývají ty nejtěžší formy přecitlivělosti na hmyzí jed,“ varuje lékárnice Ivana Lánová a dodává: „V takovém případě je nutné okamžitě zavolat lékařskou pomoc a aplikovat pacientovi adrenalin ve formě injekčního pera, které by měli alergici neustále nosit u sebe.“

Bodnutí hmyzem. Sledujte místo vpichu a na změny ihned reagujte
Bodnutí hmyzem. Sledujte místo vpichu a na změny ihned reagujte

Rozkvetlé louky lákající k procházce, piknik na dece přímo pod ovocným stromem, limonáda, kterou si vychutnáme na zahrádce. Teplé počasí přímo vybízí k venkovním aktivitám, jenže s sebou přináší i jednu nepříjemnost, a tou je otravný hmyz, který na nás útočí. Ovádi, vosy, včely, sršně, komáři – bodnutí hmyzem patří mezi typická letní zranění. Víte, jak na ně?

Bodnutí do hlavy

Jsou známy případy, kdy museli být lidé po bodnutí včelou do hlavy převezeni letecky do nemocnice, protože se u nich rychle šířil otok obličeje a krku s následným bezvědomím. Alergici by měli u sebe nosit a v případě potřeby ihned aplikovat léky předepsané od lékaře. Po bodnutí do hlavy vyndejte žihadlo, místo ledujte a pijte hodně tekutin. Lehněte si do stínu a zůstaňte v klidu. Jestliže se otok začne zvětšovat a pociťujete i další příznaky, jako je nevolnost, pocit na zvracení nebo mdloby, přivolejte záchranku. A tip od včelaře zní: pokud vám kolem hlavy létá včela, zkuste strčit hlavu mezi nohy a na včelu vystrčit zadek. Možná to zní vtipně, ale opravdu to pomáhá.

Bodnutí do jazyka

Ve střehu by měli být zvláště alergici, pro které se může jednat o život ohrožující stav. Na pozoru se ale musí mít i ti, kteří o případné alergii nevědí (dosud žádné žihadlo nedostali). Při otoku jazyka totiž hrozí dušení a postižený může vlivem reakce také ztratit vědomí. Dejte si do pusy kostku ledu nebo lízejte nanuk a raději přivolejte záchrannou službu na čísle 155. Pokud máte k dispozici antihistaminika, užijte je, pokud můžete polykat. Nejdůležitější je ale prevence – vždycky si zkontrolujte obsah svého kelímku nebo sklenice, než se z nich venku napijete.

Bodnutí do chodidla

Přijít k němu můžete celkem snadno, a to třeba na koupališti, kde je vyšší tráva s jetelem. Otok je nepříjemný hlavně proto, že bolí, a to dost znesnadňuje chůzi. Postižené místo co nejvíce ledujte. Využít můžete také babské rady – pomozte si pomazáním vpichu hlínou (ideálně vlhkou), kterou máte v přírodě vždy na dosah, nebo přiložením rozříznuté cibule, namydlením, potřením místa bodnutí alkoholem či octem.

Bodnutí do krku

Pokud dojde k vícečetnému poštípání nebo bodnutí v oblasti krku, je doporučeno volat záchranku i v případě, že postižená osoba není alergikem. Otok krku může vést rychle k dušnosti, bolesti na hrudi, vyrážce po celém těle nebo i bezvědomí. Varovnými signály jsou třas, obtížné polykání, zrychlené dýchání, akutní průjem, chrapot, zarudnutí obličeje, zvracení. V takových případech opravdu nečekejte a volejte 155. Do té doby si přikládejte na krk ledový obklad.

Prevence a opatrnost je základ

Při plánování návštěvy oblasti s větším výskytem hmyzu je důležité pamatovat na správnou volbu oblečení. „Volte raději oblečení světlé barvy s dlouhými rukávy a nohavicemi zastrčenými do bot nebo ponožek. Nezapomeňte na uzavřené boty. Pokud je to možné, vyhněte se hustým porostům a vysoké trávě,“ doporučuje lékárnice Lánová ze sítě lékáren BENU. Na procházkách s dětmi je dobré myslet i na ty nejmenší a použít například moskytiéru přes kočárek. Myslete i na to, co a kde jíte a jaké produkty používáte. Sladkosti a parfémy totiž hmyz přitahují a zvyšují tak riziko nežádoucího kontaktu s ním. Stejně tak buďte opatrní při používání navoněných kosmetických produktů – když se namažete voňavým tělovým mlékem, pro vosy budete jako lákavá cukrová vata. Dívejte se pod nohy, když šlapete bosi nebo jen v pantoflích v trávě a vždycky si venku zkontrolujte svůj drink nebo sousto, které zrovna hodláte vložit do pusy.

 

Zdroje:

https://www.prozeny.cz/clanek/jak-lecit-pichnuti-od-vcely-rady-pro-alergiky-i-nealergiky-65785 https://www.pleva.cz/a/prvni-pomoc-pri-vcelim-bodnuti

https://www.mudrmilkovicova.cz/l/au-stipla-me-vcela/

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.