Myčce stačí zlomek vody
Prvním doporučením je použít vždycky myčku místo ručního mytí nádobí. Samotnou mě překvapuje, kolik lidí, přestože myčku vlastní, oplachuje hrnečky, skleničky nebo pánve v umyvadle, protože jsou na to zvyklí. Průměrný rozdíl mezi spotřebou vody v myčce a ručním mytím je totiž přitom až 80 litrů na jeden cyklus! A jak následně „ulevit“ samotné myčce? Pijte celý den z jedné skleničky a dejte ji umýt až večer. Myčku zapněte, až je zcela naplněná, a vyberte ekologický program, který je sice delší, ale šetrnější. Nádobí nepředmývejte, zbytky jídla stačí seškrábnout do koše.
„Podle výzkumu společnosti Ipsos z roku 2021 více než polovina Čechů, kteří používají myčku, nádobí předmývá pod tekoucí vodou. To je zcela zbytečné, kvalitní kapsle do myčky si poradí i s těmi nejodolnějšími nečistotami. Myčka navíc zvládne nádobí při vysokých teplotách také spolehlivě vydezinfikovat. Při ručním mytí však nikoli, jelikož voda nedosáhne teploty 60 stupňů,“ říká Lukáš Klimek za značku Finish.
S párou ušetříte jak vodu, tak energii
Co se týká praní, začněme otázkou, zda musí všechno jednou použité prádlo rovnou do pračky. Pokud máte malé děti, pak nejspíš perete denně, jestliže ale vaše oblečení není zapatlané od pribináčků, rajčatové omáčky a bláta, prát ho nemusíte. Stačí, když oděvy z přírodních materiálů, jako je třeba bavlna, vlna nebo len, necháte volně vyvětrat na balkoně. Druhý den je můžete obléct znovu, doporučuji jen používat vždycky deodorant do podpaždí, čímž zabráníte, že na tričkách nebo svetřících budete mít v místě podpaždí zapáchající nebo žluté skvrny od potu. Vlna má navíc díky obsahu lanolinu samočisticí schopnost. Při praní opět dbejte na to, aby byla pračka plná. Není taky nutné prát na vysoké teploty a otáčky, pokud oblečení není silně zašpiněné, postačí praní na 30 nebo 40 stupňů. Při výběru nového spotřebiče sledujte kromě energetické náročnosti i spotřebu vody a porovnávejte jednotlivé modely. Věděli jste, že pračka s funkcí parního praní šetří až 30 % běžně spotřebované energie i vody?
Pozor na tlačítka splachování
Systém tzv. dvojitého splachování je s rostoucím počtem rekonstruovaných koupelen stále populárnější. Britská nevládní organizace Waterwise, která se zaměřuje na šetření vodou, však odhaduje, že zhruba z 5–8 % toalet pravidelně odtéká voda mimo spláchnutí, přičemž většina z nich má právě dvojité splachování. Zkuste svou toaletu zkontrolovat, zda funguje tak, jak má.
Lidé si také často pletou tlačítka, z nichž jedno splachuje menším množstvím vody, a pro jistotu stlačí obě najednou. K úspoře vody však bohužel nedojde. Pokud jdete jen na „malou stranu“, vždycky spláchněte menší tlačítko. Využít můžete ke splachování i špinavou vodu po vytírání podlah, umývání oken nebo tu, která vám zbyla po koupání ve vaně. Pokud máte zahradu, pořiďte si sud na dešťovou vodu a používejte ji nejen ke splachování, ale i k zalévání květin a záhonů.
Pákové baterie jsou úspornější
Vodou lze šetřit i díky kuchyňským a koupelnovým bateriím. Na ty starší můžete nainstalovat perlátory, které provzdušní a zredukují průtok vody. Sami nepoznáte rozdíl, ale vody spotřebujete výrazně méně. Totéž platí pro úsporné sprchové hlavice. Pokud baterie měníte, sáhněte po těch pákových. Oproti klasickým kohoutkovým výrazně zkracují dobu potřebnou k požadované teplotě vody, a jsou tak o 30–40 % úspornější. Stále populárnější jsou rovněž bezdotykové systémy s čidly, které zaznamenají ruce v blízkosti baterie. Když si čistíte zuby, nenechávejte vodu z kohoutku zbytečně téct, ušetříte až 6 litrů za minutu. A samozřejmě dávejte přednost rychlé sprše před koupelí, na jednu vanu totiž vypotřebujete až 150 litrů vody! Zkrácením svojí sprchy o minutu až dvě ušetříte až 600 litrů vody za měsíc.
Zkuste zmrazit džíny a pořiďte si kočku
V závěru přidáváme pár praktických tipů, které byste možná nečekali. Pokud nechcete často prát džíny (které se navíc praním opotřebovávají), můžete je zkusit jen zmrazit v mrazáku (to není vtip!). Mráz likviduje bakterie a mikroorganismy, a tak může zbavit džíny nebo i tenisky zápachu z nošení a polštáře a hračky zas roztočů, které spouštějí alergickou reakci. Běžně to tak dělají třeba britské hospodyňky, jak se píše zde. A jestli se třeba právě rozhodujete, jakého pořídit domácího mazlíčka, tak vězte, že oproti psům jsou ve spotřebě vody úspornější kočky. Na rozdíl od psa kočka vůbec nepotřebuje koupání, protože si srst čistí sama a vypije i výrazně méně vody díky vysoce výkonným ledvinám.
Vařte chytře
Ovoce a zeleninu k přípravě jídla omývejte společně v napuštěném dřezu nebo lavoru – umývat každý kus pod tekoucí vodou je zbytečné a drahé. Jídlo vařte jen v přiměřeném množství vody, na pár brambor není potřeba napouštět hrnec vodou až po okraj. Nevařte ve zbytečně velkých hrncích, někdy můžete v jednom hrnci uvařit i více surovin najednou. Nepoužívejte tekoucí vodu pro rozmrazování jídla, lepší je postupné rozmrazování v lednici třeba přes noc.
Zdroje:
https://www.vodavdome.cz/40-1-drobnost-jak-doma-setrit-vodou/