Je libo kardio či raději jógu?
Miluji pohyb, ideálně ve variantě outdoor na čerstvém vzduchu, ale nepohrdnu ani cvičením na podložce v tělocvičně. Nerozlišuji mezi typem cvičení a věřím, že i vy máte své oblíbené aktivity. Já mám také své preference, a ty se často odvíjejí od ročního období, venkovní teploty, mého menstruačního cyklu, celkového stavu těla… Nordic walking, občas běh, za teplého počasí cyklo, po ránu neopomenu pozdrav slunci a párkrát v týdnu si střihnu pilates sestavu pro pevný střed a prevenci bolestí zad. Někdo má rád sporty zatěžující konkrétní části těla jako tenis, různé míčové hry, aerobik, zumba, sjezdové lyžování, cyklistika… to je také v pořádku. Pak je třeba kompenzovat a dopřát tělu takové cvičení, které jednostrannou zátěž vybalancuje a podpoří sílu hlubokého stabilizačního systému páteře – jako právě jóga, plavání, nordic walking, Pilatesova metoda… Všechny uvedené výše zmíněné a mnohé další sporty však můžete provádět ve variantě zdraví podporující, tedy vědomé, anebo naopak sebezničující, tedy nevědomé.
Jak prospívá vědomý pohyb vašemu tělu a mysli?
Proč považuji vědomý pohyb obecně za jedinečný účinný biohackingový nástroj? Ukažte mi jiný efektivní nástroj, který dokáže toto:
- ü Odstraňuje příčiny fyzické bolesti a umí být její prevencí.
- ü Podporuje hojivé a regenerační procesy těla.
- ü Podporuje metabolismus a účinně bojuje s nadváhou a obezitou.
- ü Spolehlivě odbourává stresové hormony a ulevuje od stresové zátěže.
- ü Posiluje imunitní systém.
- ü Podporuje spánkovou hygienu.
- ü Přináší dobrou náladu, ukotvuje zdravé sebevědomí a harmonizuje vztahy.
PRVNÍ PRINCIP VĚDOMÉHO POHYBU – POZORNOST
O tom, že všechno začíná v hlavě a že pouhá myšlenka může pohnout samotnou horou, již víme. V jednom ze svých článků se věnuji vědeckým studiím vědomě zaměřené pozornosti a jejím účinkům na efektivitu cvičení a celkové zdraví, najdete ho zde. Jak ovšem všímavost převést do praxe? Jednoduše. Myslet na to, co dělám, vždy a za všech okolností. Hodí se to kromě cvičení také obecně do života. Ať už peru, vařím, plním myčku, jedu na kole, běžím na autobus, zvedám činky anebo se snažím o balanční pozici v józe. Nenechat se zatáhnout svou “opičí myslí” do fabulace a rozvíjení příběhů, hypotéz a stovek scénářů dá občas skutečně dost práce. Ale právě pohyb a počitky v těle nám v tom mohou velmi pomoct. Provedu vás třemi stěžejními fázemi tréninku a v každé z nich si zdůrazníme, na co zaměřit pozornost.
ZAMĚŘENÍ POZORNOSTI VE TŘECH KROCÍCH
Zaměřte pozornost k těmto oblastem a zařiďte se podle toho, co se vám vaše tělo snaží sdělit. Naslouchejte mu a buďte s ním během celého cvičení v napojení.
Krok č. 1: Fáze před tréninkem/cvičením/aktivitou
Položte si následující otázky:
1. Jak se celkově cítím ve svém těle?
2. Jaké má moje tělo omezení/limity/hranice? (ať už krátkodobého, či dlouhodobého charakteru)
3. Jaké jsou potřeby mého těla? (dynamika vs. relaxace, posílení vs. protažení…)
Krok č. 2: Fáze při tréninku/cvičení/aktivitě
Buďte bdělí a pozorující k těmto třem rovinám. Bez kritiky, soutěžení a porovnávání se, pěstujte laskavost a respekt vůči sobě sama.
1. Pozice těla – Pozorujte a hlídejte správný postoj, výchozí pozici.
2. Dech – Dýchejte.
3. Míra cvičení – Hlídejte si správnou míru cvičení tak, abyste plně respektovali hranice svého těla a současně naplnili jeho potřeby.
Krok č. 3: Fáze po tréninku/cvičení/aktivitě
Nechvátejte z akce do akce. Dopřejte si chvíli zastavení. Víte, že právě okamžiky těsně po cvičení jsou ty nejvíce klíčové pro integraci účinků z celého tréninku, tedy pro maximalizaci efektivity cvičení ve všech rovinách? Zastavte se a uvědomte si následující:
1. Co se v mém těle změnilo?
2. Jak se cítím po mentální a emoční stránce?
3. Řekněte si nahlas: „Děkuji sám/sama sobě za to, že jsem do sebe investoval/a X minut všímavé pozornosti. Zasloužím si to, zasloužím si i více…“
Stačí málo a z nástroje se může stát vražedná zbraň, anebo lék na všechno…
Není to tak málo, ale když už víte jak, byl by hazard vědomou pozornost nezapojit. Ať už míříte do fitka, na nákup anebo do lesa s dětmi. Člověk by měl v každé chvíli myslet, mluvit a konat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, tedy nejlépe jak v danou chvíli umí a může. Pokud do tohoto procesu nezapojí vědomou všímavost, ubližuje sobě i druhým. Soustřeďte se plně na to, co děláte, a vězte, že sami ze sebe budete mít obrovskou radost. Úspěchy ve cvičení, štíhlé a pevné tělo budou jen třešničkou na dortu celého procesu.
Cvičení je jednoduché, když jste jednotni duchem – tedy duchem s tělem propojení. V bdělém procesu všímavosti.
Zdroje:
Trenérská a mentorská praxe autorky ve společnosti Light Soul
DISPENZA, Joe. Vy jste placebo: na stavu mysli záleží. Přeložila Bronislava GRYGOVÁ. Olomouc: ANAG, [2016]. ISBN 978-80-7554-039-3.