Premium obsah

Vědomý pohyb. Trénujte techniky dýchání a odstraňte ze svého života bolest

Vědomý pohyb. Trénujte techniky dýchání a odstraňte ze svého života bolest
Máte rádi pohyb? Ať už se pustíte do outdoor, či indoor sportu, skupinového cvičení, kolektivního sportu anebo si raději potrénujete sami, dodržováním klíčových principů vědomého pohybu můžete svůj pravidelný trénink povznést na vědomý pohyb. Zajistíte si tak zdravotní i mentální prospěch z každé aktivity a současně se chráníte před zraněním a zocelujete svůj imunitní systém. V předchozích dílech jsme pojednali o rozdílech mezi vědomým a nevědomým pohybem, seznámili jsme se s prvními dvěma principy vědomého pohybu – pozorností mysli a postojem a stabilitou. Dnes se zaměříme na poslední z klíčových faktorů vědomého pohybu – dech.

Proč je dech důležitý?

Ti, kteří mají zkušenost s půsty, dobře vědí, že naše tělo je schopno se postit zhruba měsíc. Voda nám s ohledem na vnější podmínky začne scházet již po pár dnech a čelíme vážné dehydrataci. Bez dechu však vydržíme pouhých pár minut. Po delší době se u netrénovaných jedinců začínají dít nevratné změny v organismu, často již neslučitelné s aktivním životem či vůbec se životem. Vzduch, který vdechujeme, je nejen zdrojem tolik potřebného kyslíku, ale především životní energie, prány, která pohání tělo, mysl i duši. Různá tradiční učení – bojová umění, jóga, tantra, tai-čhi, čchi-kung apod. – zahrnují vedle pohybové praxe také dechová cvičení. Ne náhodou. Způsob, jak dýcháme, přímo ovlivňuje to, jak myslíme, jak jsme schopni reagovat, jak se cítíme a jaké výkony podáváme. Vědomý dech je jedním z velmi efektivních biohackingových nástrojů podporující biologii našeho těla, zlepšující náš mentální, emoční a fyzický potenciál. Pojďme ho vědomě využívat.

Zdroj: Youtube

3. PRINCIP VĚDOMÉHO POHYBU: DÝCHÁNÍ

Často ani nevíme, že dýcháme. Až ve chvíli, kdy dech doslova popadáme, zaregistrujeme, že je něco špatně. Bývá to obvykle ve stresovém zatížení anebo tehdy, kdy se naše mysl nechá unést na obláčku myšlenky, kterou se rozhodne rozvíjet. V tu chvíli nejsme „duchem přítomni“ a náš organismus jede na „autopilota“. Tedy podle vrozených či naučených vzorců. Je to takový pud sebezáchovy. Již ve chvíli, kdy se však rozhodneme svůj dech sledovat a vědomě s ním pracovat, velmi výrazně rozvíjíme jak své mentální kapacity, schopnost soustředění, bdělost, celkový nadhled, emoční odolnost, tak také fyzickou výkonnost. Současně vše, co se se svým tělem rozhodneme provádět, ponese mnohem hlubší účinky. Prohloubíme zdravotní přínosy cvičení, celkovou efektivitu tréninku, navýšíme kapacity svého těla a jeho výkonnost. 

S dechem je možné pracovat velmi efektivně během různých fází cvičení v závislosti na tom, co je naším záměrem.

NÁDECH pro aktivaci – Obecně se dá říct, že nádech stimuluje, zvyšuje celkové napětí a podporuje energetickou výživu organismu. Nádech obvykle doporučuji při jemnějších formách cvičení pro aktivnější fázi pohybu, nikoli však při posilování. Během cvičení nabádám obecně k nádechu nosem a k zaměření mysli tímto směrem během záklonových pozic.

Nádech z ložnice až do předsíně: dechová cvičení pro lepší zdraví
Nádech z ložnice až do předsíně: dechová cvičení pro lepší zdraví

Dech nám vyměřuje čas na tomto světě, je pro nás nepostradatelný. Bez jídla vydržíme pár týdnů, bez vody pár dnů. Bez dechu – pár minut. Dokážeme ale dech patřičně ocenit? Věnujte mu vědomě alespoň pár minut denně. Významně tím pomůžete svému zdraví.

Výdech může mít oproti nádechu dvě tváře: může být silový či relaxační.

VÝDECH pro výbušnost a posilování – je formou výdechu, se kterým jsem se seznámila v Pilatesově metodě. Během let praxe jsem pochopila a na svém těle si ověřila, že tento typ výdechu je skvělým průvodcem silového cvičení. Pokud totiž dodržujete předchozí dva klíčové principy vědomého pohybu (všímavou mysl a stabilní postoj s vědomou polohou chodidel, pánve a lopatek), můžete během silového výdechu zpevnit celý core systém a stabilizovat tak svaly trupu. Pokud v této fázi výdechu provedete aktivní pohyb, budete posilovat, provádět rotace či jiné náročné pozice, vaše páteř, jednotlivé obratle a také orgány budou chráněny hlubokým stabilizačním svalstvem trupu a také vnějšími core svaly. Pilatesova metoda předepisuje tento silový výdech provádět ústy, neb je v něm více dynamiky.

VÝDECH pro relaxaci a uvolnění – je výdech prováděný nosem v přirozeném rytmu dechu. Relaxační výdech může být delší než samotný nádech, procítěný. K takovému výdechu nabádám klienty během relaxačních fází cvičení zaměřených na zlepšení flexibility, propouštění stresové zátěže, hluboké uvolnění a rozpouštění napětí.

Bdělá mysl, stabilní postoj a vědomý dech vám zaručí zdravý pohyb.

Je úžasné, do jaké míry samotná práce s dechem podporuje celkovou efektivitu pohybu a naplnění jeho záměru – ať už zdravého posilování a dynamiky, anebo hloubky relaxace a regenerace.

 

Co celkově vědomý pohyb vnáší do vašeho života?

 •   Odstraňuje příčiny fyzické bolesti a umí být její prevencí.
 •   Podporuje hojivé a regenerační procesy těla.
 •   Podporuje metabolismus a účinně bojuje s nadváhou a obezitou.
 •   Spolehlivě odbourává stresové hormony a ulevuje od stresové zátěže.
 •   Posiluje imunitní systém.
 •   Podporuje spánkovou hygienu.
 •   Přináší dobrou náladu, ukotvuje zdravé sebevědomí a harmonizuje vztahy.

Zdroje:

 • Studium, trenérská a mentorská praxe autorky článku: www.light-soul.eu
 • DISPENZA, Joe. Vy jste placebo: na stavu mysli záleží. Přeložila Bronislava GRYGOVÁ. Olomouc: ANAG, [2016]. ISBN 978-80-7554-039-3.
 • GÍTÁNANDA. Jóga krok za krokem: [učebnice pro učitele a žáky]. [Olomouc]: Dobra & Fontána, 1999. ISBN 80-86179-38-9.
 • LYSEBETH, André van. Pránájáma: technika dechu. V nakladatelství Argo vydání druhé. Přeložil Jiří VÍZNER. Praha: Argo, 2018. ISBN 978-80-257-2374-6.
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.