Premium obsah

Nepřehlédněte. Včelí bodnutí. Tipy na domácí léčbu i první pomoc

Nepřehlédněte. Včelí bodnutí. Tipy na domácí léčbu i první pomoc
V létě a na začátku podzimu se nám to může stát nejčastěji. Stačí, když se rádi procházíme bosí po zahradě nebo s chutí jíme sladké ovoce a nevěnujeme pozornost svému okolí. Reakce na včelí nebo vosí bodnutí není vždy stejná, ale pojďme se podívat, co by mělo při takových nehodách fungovat.

Jak postupovat těsně po bodnutí

Místo vpichu je třeba omýt vodou a mýdlem. Pokud v ráně zůstalo žihadlo, mělo by být co nejdříve odstraněno pinzetou nebo alespoň prsty. Ovšem opatrně a směrem od rány, aby nedošlo k vytlačení zbytku jedu ze žihadla do rány. Pokud je žihadlo na končetině, příliš s ní nehýbejte, aby se toxiny rychle nerozšířily po celém těle. Postižené místo ochlazujte studeným obkladem a antialergickým gelem. Při bodnutí do obličeje pomáhá také cucání ledu.

Tipy na domácí léčbu

Chcete-li zmírnit běžné příznaky, jako jsou otoky, svědění a bolest, zkuste použít složky, které mají protizánětlivé, dezinfekční a zklidňující účinky. Kromě ledu tak můžete na postižené místo aplikovat také následující přípravky:

  • nakrájenou bramboru
  • med nebo propolisovou mast
  • zubní pastu
  • kaše z jedlé sody a octa
  • antihistaminika (můžete je aplikovat vnitřně nebo potírat, smíchat s vodou a aplikovat přímo na místo vpichu)
  • bahno smíchané s trochou vody (to je tip, který se vám bude hodit, pokud jste daleko od civilizace, v lese, v horách...).

Kdy navštívit lékaře?

Pokud se cítíte slabí, unavení, máte pocit na zvracení nebo průjem, měli byste navštívit lékaře. Také pokud máte potíže s dýcháním a polykáním. Pokud místo vpichu hodně otéká a nezmizí do 2 dnů, neměli byste váhat a rychle navštivte odborníka.

Pokud vás bodne do jazyka nebo do krku, okamžitě volejte záchrannou službu, protože hrozí nebezpečí udušení.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.