Pokud jste ve vážném vztahu, určitě jste se někdy setkali s otázkou: ,,Tak kdy bude miminko?" Kromě toho, že je to otázka velmi necitlivá, tak v dnešní době už nedává úplně smysl. Podle studie z roku 2021 se totiž 1 z 4 párů rozhodne, že děti nechce mít nikdy.

Nejčastěji za to může strach partnerů z toho, že přijdou o vlastní svobodu, soukromí, nebo chtějí dát přednost kariéře. Dalšími důvody dobrovolné bezdětnosti je například to, že nechtějí dítě přivést do dnešního světa, nebo se bojí genetických nemocí. Ať už je ale důvod bezdětnosti jakýkoliv, je to úplně v pořádku. Jaká je ale nejbezpečnější varianta zabránění nechtěného početí?

Zdroj: Youtube

Řekněme si upřímně - hormonální antikoncepce již téměř odzvonilo. Její vedlejší účinky a dopad na celkové zdraví většinu žen odradila. Páry nejčastěji vsází na kondomy. Pravděpodobnost nechtěného početí u prezervativu je oproti vasektomii téměř nulová - vasektomie je totiž nejbezpečnější metodou antikoncepce.

Bezskalpelová vasektomie

Vasektomie je poměrně rychlý chirurgický zákrok, při kterém dojde k přerušení chámovodů v oblasti šourku muže za účelem jeho sterilizace. U nás byla vasektomie z nezdravotních důvodů uzákoněna v roce 2012 a pacientovi musí být více než 21 let.

Existují dva druhy vasektomie. Při té klasické je šourek rozříznut skalpelem. Druhou možností, je tzv. bezskalpelová metoda - ta je daleko šetrnější, minimálně riziková a méně bolestivá. Chámovod je při bezskalpelové metodě rychle zachycen specifickými nástroji a vytažen nad povrch kůže pomocí malého vpichu. Ranka ze zákroku po zahojení není znatelná. Celý chirurgický zákrok trvá většinou nanejvýš 20 minut a většina mužů je již druhý den po operaci práceschopná. Muž má po vasektomii ejakulát "čistý" už za 3 měsíce po operaci.

Cena vasektomie se pohybuje u nás okolo 14 tisíc korun, pokud je použita lokální anastezie a pacient není hospitalizován. Vasektomie je oproti dlouhodobému nakupování jiného druhu antikoncepce nejvýhodnějším řešením.

Děti po operaci?

Jedním z mýtů ohledně vasektomie je to, že muž po zákroku už nemůže mít děti. Před zákrokem je všem mužům nabídnuta a doporučena možnost zmrazení spermií.

Pokud již jste po zákroku, možné je odebrání spermií přímo z varlat a následné umělé mimotělní oplodnění. Druhou možností je znovuzapojení chámovodů a následné přirozené početí - to má ale úspěšnost okolo 50-60%.

,,Bude mu fungovat?"

Tohle je nejčastější nepravda ohledně vasektomie - že muž po zákroku nebude schopen erekce, ani nedosáhne orgasmu. Objem ejakulátu se po vasektomii sníží o 3-5%, jeho barva, konzistence i další charakteristiky zůstávají stejné. Nemění se ani hladina hormonů tudíž ani libido. Naopak je dokázáno, že muži mají po operaci mnohem častěji pohlavní styk - odpadne jim totiž strach z nechtěného početí.

Zdroje: