Diář má většina z nás nabitý k prasknutí. A zvláště po dovolených, na začátku školního roku. Schůzky, porady, uzávěrky, třídní schůzky, kroužky dětí, cesty do práce. A do toho všeho obstarávání jídla pro celou rodinu a vaření večeří a víkendových obědů. Není divu, pokud vás občas přepadá pocit, že se z toho všeho snad zblázníte. Napadlo vás někdy, že u plotny strávíme až tři roky života? A mezi regály obchodů pak téměř devět měsíců? Vaření přitom čtvrtina lidí považuje za neradostnou povinnost. I proto se snaží šetřit čas různými způsoby.
Denně nám příprava jídla zabere hodinu a půl
Podle aktuálního průzkumu, který si nechala vypracovat společnost Tilda ve Velké Británii, stráví lidé přípravou jídla průměrně 7 hodin a 37 minut týdně, což znamená 17 dní ročně. Z celého života jim tak vaření zabere kolem 3 let. „Čtvrtina lidí přitom v průzkumu přiznala, že příprava jídel jim často připadá jako nepříjemná povinnost. Čas, který jim vaření zabere, by tak raději trávili odpočinkem u televize, čtením nebo aktivitami s rodinou,“ uvádí další data z dotazníku Jitka Dokoupilová, nutriční poradkyně ze společnosti NutritionPro, která poskytuje službu krabičkových diet. Pro srovnání, Češi podle staršího průzkumu realizovaného pro společnost Ikea denně stráví přípravou pokrmů v průměru 90 minut, což znamená téměř 23 dní za rok.
V supermarketech prožijeme 8,5 měsíce života
Poměrně časově náročnou činností je pak i běžný nákup. Jak odhalil průzkum realizovaný pro rozvážkovou službu Bother, lidé za celý rok stráví na nákupech jídla v supermarketech více než 4 dny, a tedy zhruba 8,5 měsíce svého života. Z každého dne jim samotný nákup ukrojí průměrně 37 minut, k tomu je však potřeba přičíst v průměru 22 minut, které jim zabere doprava do obchodu a zpět, a také 11 minut, které průměrně potřebují k vybalení, roztřídění a uschování nakoupených věcí doma.
I Češi na nákupech potravin stráví několik desítek hodin ročně. Dle průzkumu agentury GfK vyhotoveného pro Rohlík.cz zabere takový nákup průměrnému českému zákazníkovi až 3,3 dne za rok.
Příprava jídla šetří čas
Způsobů, jakými si můžeme zkrátit čas v kuchyni i na nákupech, je naštěstí hned několik. Jedním z nich je takzvaný „meal prep“, což v překladu znamená přípravu jídel předem. Tenhle trik ušetří opravdu spoustu času, když zrovna nestíháte. Nejčastěji používanou zeleninu jako je cibule, česnek, petržel, okurka, paprika, mrkev nebo rajčata si očistíte, oloupete a nakrájíte. V uzavíratelných krabičkách pak uložíte do lednice, kde vydrží několik dnů. Kdykoli pak budete potřebovat, máte po ruce základ do salátů či omáček.
To samé můžete udělat s masem. Můj soukromý tip je dát pomalu a na nízkou teplotu péct kuřecí či hovězí maso, které si okořeníte podle chuti, a po upečení ho natrháte. Máte tak vždycky po ruce chutný zdroj bílkovin, z nichž vykouzlíte obložené sendviče nebo náplň do burgerů a tortill.
Jestli víte, že vás čeká perný den a domů dorazíte pozdě večer, zkuste si ráno přivstat a uvařit hrnec zeleninové polévky. Zahustit ji můžete třeba krupicí nebo červenou čočkou, kterou není potřeba namáčet dopředu. Zatímco bude polévka probublávat a vařit se, můžete se obléct a stihnout ranní hygienu. Vychladlou polévku pak dejte do lednice a chutnou a zdravou večeři máte vyřešenou.
Dobře funguje i navaření několika jídel dopředu. Zjistěte od členů rodiny, jakými pokrmy byste jim udělali radost, promyslete, které z nich uvaříte a podle seznamu nakupte všechny suroviny. Pak si vyhraďte třeba půlku sobotního dne, který strávíte u sporáku a navařte hned několik jídel dopředu. Dobře se dají zamrazit třeba jídla s omáčkou, jako je kuře na paprice, svíčková nebo koprová s hovězím masem, ke kterým pak stačí už jen ohřát koupený knedlík, případně uvařit kolínka.
Vařte ve větším množství
Když vaříte k večeři třeba čínu, vyplatí se použít velkou pánev či wok a udělat jídla o něco víc, aby zbylo i na další den. Nesnědené zbytky můžete zase snadno nastavit a mít tak další pokrm – do omáčky po špagetách stačí například přidat koření, kukuřici a fazole a získáte chutné chilli, ke kterému můžete přikusovat chleba.
Úsporu času přinese také ostrý nůž, kterým nemusíte zeleninu nebo maso zdlouhavě pižlat. Zelenina se uvaří či udusí rychleji, když ji nakrájíte na menší kousky nebo nastrouháte. Pro rychlou přípravu těstovin zase můžete využít jejich varianty, které stačí zalít horkou vodou.
Vytížení lidé si nechávají jídlo dovážet
V dnešní době máme navíc úžasné možnosti, jak si objednat nákup až domů – zvládneme to mobilem během několika minut. A za pár hodin už nám tašky s jídlem přistanou u dveří. Musíme ale počítat s tím, že si za tenhle luxus trochu připlatíme. A když nemáme na vaření po náročném dni ani pomyšlení, můžeme
využít i dovoz uvařeného jídla z některé z restaurací. Mezi nejoblíbenější, byť méně zdravé varianty objednávaného jídla, patří už několik let pizza, burgery nebo kebab. Kromě rychlého občerstvení ale vzrůstá i zájem o zdravější alternativy stravování jako například o krabičkové diety, kde jídla připravují nutriční specialisté.
Zdroje:
Jitka Dokoupilová, nutriční poradkyně ze společnosti NutritionPro
https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/adults-spend-three-years-cooking-26441090