Olomouc

Mezi prvními v Česku, už 20. listopadu, se na Horním náměstí v Olomouci rozsvítil vánoční strom s modrou hvězdou na špičce, který místní děti pojmenovaly Bambulín. Vánoční strom u historické radnice je čtyřicetiletá jedle, která sahá do výšky 20 metrů. Návštěvníky olomouckých vánočních trhů vítají kromě obřího stromu i dvě světelné brány při vstupech na Horní náměstí. Návštěvníci si můžou dát punč nebo klobásu u 130 stánků a zabruslit si na veřejném kluzišti.

České Budějovice

Historické náměstí metropole Jižních Čech se pyšní 15 metrů vysokou nazdobenou jedlí, kterou městu darovala rodina z Kaliště. Strom, který je starý 60 let, se totiž mírně nakláněl do silnice a hrozilo, že by při silném větru mohl spadnout. Město bude chtít také v letošním roce obhájit republikové prvenství o nejkrásnější vánoční strom, Budějovicím se podařilo v anketě zvítězit šest let po sobě. Jestli za ním vyrazíte, čeká vás i krásná atmosféra adventních trhů včetně světelného obřího kola a stánků s tradičním vánončím zbožím i občertsvením.

Pardubice

Vánoce s vůní tradičního perníku můžete zažít na pardubických vánočních trzích, které se konají do 24. prosince na historickém Pernštýnském náměstí. Kromě překrásného 15 metrového smrku tu najdete celé adventní městečko, jehož součástí je i vánoční express mašinka, adventní pódium s bohatým kulturním programem, vyřezávaný betlém a vyhlídkové kolo. Děti ocení také Ježíškovu dílnu, kolotoč, vánoční stezku a pohádková divadla, všichni návštěvníci pak sváteční foto point nebo výstavu Světla vyprávějí.

Vídeň

O tom, že Vídeň je Vánoční město, nemůže být pochyb. První adventní trh se konal již v roce 1772 ve Freyungu v centru města, dnes je velkých adventních trhů ve Vídni více než deset a ten největší a nejznámější najdete na Radničním náměstí v samotném srdci rakouského hlavního města. Ve vzduchu se vznáší vůně vánoční pekárny, horkého punče a pražených mandlí. Mimořádným lákadlem pro zamilované je Herzerlbaum, což je strom ověšený svítícími červenými srdíčky, kde byste si měli udělat fotku se svou drahou polovičkou. Pro děti je připraven 12metrový patrový kolotoč a v parku Vánoční svět se sobím vláčkem, betlémskou stezkou, dětskou chatou a vlastním kluzištěm.

Vratislav

Pro mnohé Poláky jsou tradiční vánoční trhy ve Vratislavi ty nejkrásnější v celé zemi. „Polské Benátky“, se v době adventu zahalí do úžasné sváteční atmosféry. Malebné domy s vysokými štíty na hlavním Rynku, desítky dřevěných stánků, kolotočů a samozřejmě také nádherný vánoční stromek, který má snad milion barevných světélek, byť je umělý. Ve stáncích pořídíte originální ručně vyráběné dárky ze dřeva, skla nebo kůže a ochutnáte místní speciality, například sladké pirohy. Ve Vratislavi se můžete najíst v nejstarší restauraci v Evropě, která funguje nepřetržitě od roku 1519. Najdete ji ve středověkých sklepech staré radnice na hlavním náměstí.

Zdroje:

https://www.denik.cz/z_domova/ceska-republika-vanocni-strom-hlasovani-okresni-kolo-2023.html

https://travelking.cz/blog/kam-na-nejkrasnejsi-vanocni-trhy-v-polsku-v-roce-2021?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAyeWrBhDDARIsAGP1mWSnavc0L_EKmr2zVfSX0GfnLvB0g-9s2SsbatTC35-MiB4XS51AXmUaAlarEALw_wcB