Lyžování s Viky Cabadajem

„Vydrž, Prťka, vydrž!“ Kdo by neznal dnes už legendární hlášku z povedené komedie Sněženky a machři? Připomenout si ji můžete v lyžařském středisku Kouty nad Desnou v Jeseníkách. Od dnešního dne do 30. prosince si tu můžete zalyžovat s hercem Antonínem Duchoslavem alias Vikym Cabadajem. Jan Antonín Duchoslav je totiž lyžařským instruktorem a povede zde každý den dvě dvouhodinové lekce pro čtyři osoby – jednu dopoledne a druhou odpoledne. Lyžování organizuje škola Helia Ski School.

Zábava v Dolní Moravě

V horském resortu Dolní Morava si přijde každý na své, ať už milujete adrenalin na sjezdovkách, nebo se rádi jen tak kocháte zimní krajinou. Výhodou pro rodiny s dětmi je, že malí sportovci do 6 let mají lyžování zdarma. Ti odrostlejší se zabaví na různých typech tratí, které měří více než 10 kilometrů. Samozřejmostí je i večerní lyžování a svou první sezónu letos zažívá Sky Bridge 721, nejdelší visutý most pro pěší na světě, po kterém můžete přejít z jednoho hřebenu na druhý a užít si nevšední zážitek. Most je ve výšce 95 metrů nad zemí.

Ohlédnutí za Popelkou

Až do 1. ledna můžete zajít na výstavu Libuše Šafránková – jak ji máme rádi. Vůbec první expozice o dílech legendární herečky ukáže návštěvníkům originální kostýmy a rekvizity, autentické fotografie, vzpomínky přátel a řadu dalších předmětů odkazujících na život a dílo Libuše Šafránkové. Na výstavě ve Strahovském klášteře najdete i legendární červánkové šaty nebo Popelčin střevíček. Další filmovou a televizní tvorbu Libuše Šafránkové pak ukážou originální kostýmy ze snímků Třetí princ, Jak utopit dr. Mráčka, Cirkus Humberto, Babička a z dalších tří desítek titulů.

Světýlka, kam se podíváš

Nestihli jste návštěvu světelného parku v předvánočním shonu? Pak vezměte děti a vyrazte do areálu pražských Žlutých lázní v Podolí, kde se nechte okouzlit září tisíců světýlek, díky nimž zapomenete jako mávnutím kouzelného proutku na veškeré starosti. „Světla vyprávějí“ – to je zářivá výzdoba, světelné ozdoby a atrakce, 3D dekorace a originální sochy, které vás přenesou do světa, odkazujícímu k vánočním a pražským symbolům, ale především k těm nejdůležitějším životním hodnotám. Akce trvá do konce ledna 2023 a je otevřená denně od 16 do 21 hodin.

Vánoční ZOO

Co si zajet na zimní safari do Dvora Králové? Areál zahrady je ozářený tisíci světélek na vánočních řetězech, k vidění jsou zářící siluety nosorožců, bongů, buvolů a dalších zvířat, zlatě se rozsvěcí i skulptury baobabů. Areál je vyzdobený vánočními stromky a ručně foukanými ozdobami z místních dílen, ale i dřevěnými stromky tradiční pro oblast jihu Afriky. Do 2. ledna jsou v klasické části královédvorské zoo největšími lákadly dvě mláďata levharta perského a tučňáci brýloví. Do výběhů také vycházejí běžně nosorožci, všechny šelmy, buvoli kaferští nebo zebry a v teple pavilonů jsou k vidění i sloni, žirafy, šimpanzi, všichni plazi a osádka Ptačího světa. Otevírací doba safari parku je po dobu trvání Vánoční zoo do 18 hodin s výjimkou Silvestra, kdy se brány zavírají už ve 14 hodin.

Kluziště na Letné

Bruslení je zábava pro celou rodinu, a navíc při něm spálíte i nějaké ty kalorie z vánočního přejídání. Zdarma si můžete zabruslit na kluzišti na Letné, a to s výhledem na Pražský hrad! Kluziště je otevřené denně od 9 do 21 hodin. Kromě hlavní ledové plochy o rozměrech 40 x 20 metrů tu najdete i menší kluziště, které je vhodné pro malé děti. V rámci areálu je pro návštěvníky připraven vyhřívaný velkokapacitní stan a bistro s občerstvením. Děti i dospělí mají možnost přihlásit se do kurzů ledního bruslení.

Betlémy v Třešti

V městečku Třešť nedaleko Jihlavy se udržuje více než 200 let stará tradice stavění betlémů v místních rodinách. Místní tu stavějí překrásné jesličky v komorách, dílnách i garážích a rádi je ukazují každému, kdo je chce vidět. I letos můžete navštívit více než dvacet domácností. Plánek města s vyznačenými výstavními místy získáte v infocentru, domy jednotlivých betlémářů jsou zřetelně označeny. Další betlémy jsou celoročně vystaveny jak ve stálé expozici Spolku přátel betlémů, tak v místní expozici Muzea Vysočiny v Schumpeterově domě.

Ledové sochy

Jako v zimním království si budete připadat na výstavě Ledové sochy v Rožnově pod Radhoštěm, která je prodloužená do Silvestra. Budova galerie je chlazena agregátem na -5 °C a prohlídky probíhají s průvodcem v malých skupinkách po 20 minutách, proto je doporučena rezervace. K vidění je tu 16 ledových soch, jednou z nich je i ledový trůn, na kterém se můžete vyfotit. Zajímavostí je i ledový obraz „Poslední večeře Páně“. Součástí prohlídky je ledový bar s drinkem zdarma.

Zámek v Brandýse nad Labem

Výstava Brandýské Vánoce stojí za vidění i po vánočních svátcích. K vidění tu jsou nejen nejrůznější betlémy, ale i malby na plátno, na kameny či dřevo a také tradiční modrotisk s modrotiskařskou dílnou. Děti si mohou vyrobit vánoční ozdoby a součástí výstavy je i obchůdek, ve kterém si můžete koupit tradiční vánoční výrobky z šustí, ze skořápek nebo třeba perníku.

Zdroje:

www.kudyznudy.cz

www.zlutelazne.cz

www.dolnimorava.cz

www.brandyszamek.cz