Pokud máte tendenci odmítat meditaci s tím, že zkrátka nemáte na takové věci čas, pak to znamená, že ji tím spíš potřebujete. Čím více totiž máme ve svém životě sklon propadat pocitu, že nestíháme, tím zoufaleji pro sebe potřebujeme najít chvíle zastavení. Chvíle, kdy otáčíme pozornost z vnějšího světa nekonečných povinností, péče o domácnost, pracovních úkolů, zpráv, stížností a požadavků okolí, neustálého přehrávání minulosti a starostí o budoucnost k sobě, k přítomnému okamžiku. Meditace nás učí vnímat své emoce tak, jak přicházejí, a rozpoznávat naučené vzorce chování a myšlení – samskary.

„Když meditujeme, jsme již schopni otáčet do nitra smysly, které nás svádějí k závislostem a dávají nám chybnou informaci, že pokud je uspokojíme, budeme šťastní. Objevujeme tak, co je to niródha. Teprve v tomto stavu se nám ukazují naučené vzorce chování a vyzvedáme to, co bylo hluboko uloženo v našem podvědomí,“ říká lektorka jógy Zuzana Klingrová.

Začněte ještě dnes

Jeden z nejčastějších důvodů, proč lidé meditují, je zlepšení nálady a odstranění negativních myšlenek. Deprese i úzkosti jsou na vzestupu a právě od nich může meditace poskytnout úlevu. Hektický život s mnoha povinnostmi vede k tomu, že naše tělo i mysl pracují neustále přesčas. Meditace dokáže účinně likvidovat škodlivé následky stresu a s ním související onemocnění. Příznivci meditačních technik hovoří o zlepšení soustředění, uvědomění si sebe sama, rychlejším řešení problémů a celkově jasnější mysli. Výzkumníci Harvardské univerzity dokázali, že již po osmi týdnech pravidelné meditace dochází ke změnám šedé kůry mozkové, zlepšuje se paměť a schopnost učit se. Zvyšuje se ale také sebevědomí, schopnost soucítit s druhými a orientovat se v tom, co se děje v našem vlastním nitru. Jiné průzkumy prokázaly, že díky meditacím dochází ke snížení krevního tlaku a zlepšení činnosti trávicího traktu. Chvilka zastavení by se měla stát stejně pevnou součástí vašeho režimu jako třeba čištění zubů.

Buďte trpěliví

„Řada lidí má představu, že k tomu, abychom meditovali, je třeba nemyslet na nic. To je mýtus,“ říká Zuzana Klingrová. Je úplně normální, že zpočátku při meditaci usnete nebo se vám hlavou budou honit myšlenky jedna za druhou. „Zkuste je nechat plynout, jen je vnímejte tak, jak přicházejí, a ne analyzujte je,“ radí lektorka. Nečiňte násilí na sobě, to platí i při meditaci. Máte-li hlavu přeplněnou myšlenkami nebo tělo tak neklidné či ztuhlé, že v klidu neposedíte ani minutu, existují i jiné druhy meditace, než je ta klasická vsedě. Jak na ně, se dočtete na následující straně.

Meditační techniky

„Neexistuje něco jako lepší nebo horší meditace. Každý z nás může mít různé prožitky a pociťovat jiné účinky meditace. Záleží na momentálním rozpoložení a životní situaci,“ říká lektorka Zuzana Klingrová. Vyzkoušejte proto více druhů meditace a pozorujte, která vám v danou chvíli ladí a vyhovuje nejvíce.

Mantra meditace

Při tomto druhu meditace se opakuje v mysli nebo nahlas slabika, slovo či věta. Můžete opakovat cokoli, jakákoli hláska totiž zaměstná vaši mysl – koncentruje ji od myšlenek ke zvuku. Filozofie jógy praví, že všechny zvuky pocházejí z nekonečného vesmíru, zvuk mantry nám tedy pomáhá vrátit se zpět ke kořenům, k nám samotným, k hluboké podstatě vědomí. Začít můžete kořenovou mantrou z klasických jógových textů – óm. Existují různé mantry, jejich správné provedení se můžete naučit od svého učitele jógy, v jógových kurzech a workshopech a z videí na YouTube. O mantrách se také dočtete v novém speciálu Kondice Jóga Emoce.

Afirmace

Jsme to, co si myslíme. Energie proudí tam, kam směřuje uvědomění. Když přemýšlíte o problémech místo o řešeních a příležitostech, problémy narůstají. Myšlenky mají vibrace, evokují emoce a mění elektrické napětí, které pak vysíláme do okolí. Chceme- -li změnit své emoce, musíme změnit své myšlenky a mít se na pozoru před negativními promluvami k sobě samým. Právě k tomu slouží afirmace – pozitivně formulované výroky. Jejich každodenním opakováním si náš mozek vytváří nová nervová spojení, doslova jimi přeprogramováváme podvědomí. U vytváření afirmací je třeba si dát pozor na jejich správnou formulaci, abychom nepříjemný stav ještě nezesílili. Příklady pozitivních afirmací pro lásku, štěstí a peníze najdete na videoportálu Kondice.cz.

Vedené meditace

Meditace, kdy se necháváme provázet hlasem lektora. Dnes jich existují tisíce na internetu, jsou zaměřené na různá témata. Vybrat si můžete právě podle tématu, ještě lepší je ale volit podle hlasu lektora, který je u vedených meditací zásadní. Zvolte si hlas, který vás uklidňuje, vyvolává ve vás pocit klidu, důvěry a míru. Vedené meditace najdete i na videoportálu Kondice.cz. Jsou to třeba meditace na zklidnění po náročném dni, pro volný průchod emocí, pro uvolnění mysli… Na Kondice.cz najdete i jóga nidru vedenou Zuzkou Klingrovou. Jóga nidra neboli jógový spánek je unikátní technika, během níž se praktikující pohybuje na hranici bdění a snění, ve stavu bdělého hlubokého spánku. Hlavním přínosem je hluboká relaxace, zklidnění nervového systému a likvidace následků stresu.

Mindfulness meditace

Základem praxe všímavosti neboli mindfulness je meditační technika pozorování. Pozorovat můžeme širokou škálu věcí včetně toho, jak jíme, chodíme, svět okolo nás nebo náš vnitřní svět – naše myšlenky a emoce. Kořeny mindfulness jsou spojeny s buddhistickou tradicí a učí nás přijímat vše bez odsuzování, bez jakýchkoli soudů a hodnocení.

Vybarvování omalovánek

Díky omalovánkám pro dospělé můžete na chvíli zapomenout na každodenní starosti a vydat se do jiných světů. Soustředění na vybarvování spolehlivě vypíná náš mozek. Vybarvování mandal má oproti jiným motivům jednu výhodu – když vymalováváte kruhový obrázek, celá regenerace je rychlejší a efektivnější.

Vizualizace

Oči jsou silným smyslovým orgánem, který nám přináší informace o dění ve světě okolo nás. Když je zavřeme, můžeme využívat svojí představivosti mnoha směry. Odborníci tvrdí, že mozek nerozezná rozdíl mezi fakty a představami. To, co si tedy představujeme, mozek vnímá jako skutečnost. I proto je vizualizace tak výtečný nástroj pro snížení stresu, psychických i fyzických obtíží včetně bolesti nebo únavy. Vizualizace je také jednou z nejúčinnějších meditačních technik k ovlivňování podvědomí a celkového psychického stavu. Pokud se vám podaří podsunout podvědomí pozitivní představy, je možné dosáhnout téměř čehokoli. Díky vizualizaci můžete ovlivňovat nejen to, co se má stát (pracují s ní třeba sportovní psychologové pro zlepšení výkonu svých svěřenců), ale i zahojit prožité bolesti a traumata.

Meditace v pohybu

Meditovat můžete v chůzi i při tanci. Existují workshopy vědomého pohybu, které učí všímavosti k tělu. Jde o mindfulness v pohybu. Místo soustředění na dech nebo na mantru přenesete pozornost k tělu, chodidlům, k tomu, jak se dotýkají země, co dělá páteř, co dělají ruce, jaké pocity vás při pohybu naplňují. Meditaci v chůzi můžete vyzkoušet sami na procházce. Podmínkou je, že vypnete mobil, vyndáte sluchátka z uší a zpomalíte tempo. Pozornost přesunete k chodidlům, k tomu, co cítíte za vůně kolem sebe, jaké zvuky doléhají k vašim uším… Stáváte se všímavými pozorovateli toho, co se děje uvnitř vás, jaké pocity vás naplňují při chůzi. Během meditace v chůzi vás může vyrušit vnější okolí – projíždějící sanitka, cyklista, hluk či cokoli jiného. Proto se pro tuto meditaci hodí spíše klidnější prostředí, jako je les nebo louka za vesnicí.

Meditace je účinným nástrojem v boji proti stresu a přetížení. O svátcích je tedy víc než potřebná.

Zdroj:

speciál Kondice 11/2021