Přidušení jídlem

Rybí kost zaskočená v krku patří mezi největší strašáky Vánoc. Zdaleka nejde ale jen o ryby. Uvíznout v krku vám může jakékoli sousto, třeba maso, oříšky nebo čokoláda. Jezte proto pomalu, nehltejte a každé sousto důkladně rozžvýkejte. Vždyť Vánoce mají být časem klidu, pohody a zastavení. Jestliže vám kost zaskočí, kašlejte – kašel totiž pomůže odstranit nežádoucí těleso z dýchacích cest. Napijte se vody a snězte kousek chleba, kaše nebo nějakého hutného jídla. Můžete se také napít oleje nebo zředěného octa.

Otrava

Abyste netrávili místo sledování pohádek čas na toaletě, snažte se vyhnout nákaze z jídla bakteriemi salmonely, listerie či bakteriemi rodů Escherichia a Campylobacter. Překontrolujte, zda je maso a ryba na sváteční stůl v pořádku, nemění barvu a nezapáchá. Problém může nastat, když se dostane do kontaktu syrová a tepelně upravená strava, například zelenina a maso, neumytá zelenina s už připravenými potravinami a podobně. Nejlepší prevencí je umývat si ruce před manipulací s jídlem i po ní. Při krájení masa, brambor a zeleniny měňte prkénka a myslete na to, že právě desky na krájení, kuchyňské povrchy a utěrky jsou živnou půdou pro šíření bakterií. Důkladně proto vše čistěte a perte utěrky na 90 stupňů, můžete tak předejít nepříjemným zažívacím problémům jako je průjem a zvracení.

Jestliže jídlo koštujete během příprav, ujistěte se, že máte pokaždé jinou lžičku. Bramborový salát v lednici sice vydrží pár dní stejně jako usmažené řízky, snažte se ale stejně co nejrychleji zbytky po štědrovečerní večeři zkonzumovat – čím déle je skladujete, tím větší hrozí riziko, že se potraviny zkazí a způsobí vám zažívací potíže.

Alergie na stromeček

Alergie nás může překvapit kdykoli v průběhu života, i když jsme do té doby žádnou neměli. Pokud si domů přinesete živou jedličku nebo smrk a najednou vás škrábe v nose, kýcháte, smrkáte, bolí vás hlava, nebo máte dokonce problémy s dýcháním, zřejmě je to i váš případ. Kromě alergie na jehličnany může jít také o častější alergii na plíseň, prach a roztoče. Než stromek upevníte do stojanu, pokuste se z něj ještě venku vytřepat co nejvíce prachu. Přírodní borovici opláchněte a nechte ji vyschnout v garáži nebo v koupelně. Tím ji zbavíte většiny plísňových stop a pesticidů. Opadané jehličí pravidelně vysávejte, a pokud vám ani tyto rady nepomohou, nezbude, než vánoční strom vyměnit za umělý.

Vdechnuté součástky

Máte malé děti, nebo čekáte příbuzné s batoletem? Myslete na to, aby jim při rozbalování dárků vždy asistoval dospělý. Spousta hraček a her obsahuje miniaturní součástky, které by dítě mohlo vdechnout a přidusit se. Pokud dítě něco spolkne a začne se dusit, potřebuje okamžitou pomoc. Malé dítě si položte na stehno hlavou dolů tak, aby mělo tvář směrem ke stehnu a snažte se jeho kašlání podpořit tím, že jej udeříte mezi lopatky tak, aby vykašlalo předmět. Větší dítě si přehněte přes koleno, nebo ho jen předkloňte a udeřte mezi lopatky. Výborným způsobem, jak dostat předmět z hrdla ven, je za pomoci takzvaného Heimlichova chvatu. Postavte se za dítě, obejměte ho pod rukama. Jednu ruku zatněte v pěst před břichem dítěte, druhou ruku položte na ni a prudce stlačte horní část břicha směrem na bránici. Pohyb opakujte. Zbytkový vzduch v plících pomůže dostat zaskočený předmět z dýchacích cest ven.

Požár

Zapálené svíčky na adventním věnci, prskavky – to představuje vysoké riziko vzplanutí požáru. Například adventní věnce plněné pilinami jsou určeny pouze k dekoraci a svíčky na nich bychom neměli zapalovat vůbec. Rizikové jsou i věnce, kde není dostatečně připevněný držák pod svíčku nebo je kolem svíčky příliš mnoho chvojí. Hořící svíčky a prskavky jsou otevřeným ohněm, a proto bychom je v domácnosti nikdy neměli nechávat bez dozoru. Hořící svíčku vždy postavte na stabilní nehořlavou podložku a v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů jako jsou záclony, ubrus a potahy. Svíčky by se neměly zapalovat v průvanu nebo v policích ve skříňkách. Zvlášť opatrní buďte, pokud máte doma malé děti a zvířata, které mohou hořící svíčku nevědomky převrhnout.

Nebezpečné vaření

Kolem Vánoc vyjíždějí hasiči každoročně k celé řadě požárů v domácnostech. Ty nevznikají jen kvůli vzplanutí vánočního stromečku, ale často vznikají v kuchyni. Při smažení kapra nebo pečení v troubě se nikdy z kuchyně nevzdalujte. Odskočit si popřát sousedům, vyvenčit psa či zaběhnout pro cukr by se vám nemuselo vyplatit. Může dojít ke vzplanutí pokrmu, například při vytečení omastku z pekáče. Když nezasáhnete ihned, můžete vyhořet doslova během pár minut. Pozor na pečení na pečicím papíru – ten byste měli ustřihnout tak, aby nevyčníval z plechu. Při kontaktu s rozžhaveným topným tělesem uvnitř trouby může dojít ke vzplanutí raz dva. Obezřetní buďte při manipulaci s pánví, na níž je silně rozpálený tuk – nesmí se dostat do kontaktu s vodou, jinak vznikne emulze, která je schopna ihned začít hořet.

Žlučníkový záchvat

Hory bramborového salátu s majonézou, smažený kapr a řízky z fritézy, alkohol, cukroví... Pokud se nebudete hlídat v porcích a dopřejete si skutečné hody, může to odnést váš žlučník, jenž na takový nápor tučného jídla není zvyklý. Lékaři varují, aby pacienti, kteří trpí cukrovkou, mají problémy se slinivkou, játry či žlučníkem a podobně, dodržovali dietní omezení i během svátků. Trocha dobrot na talíři nevadí, ale opravdu jen v přiměřeném množství.

Zdroje:

https://www.tzb-info.cz/pozarni-bezpecnost-staveb/18434-jak-si-uzit-bezpecne-vanoce-bez-pozaru https://www.hojeni-ran.cz/clanky/na-co-si-dat-o-vanocich-pozor-552

https://styl.instory.cz/2700-osudne-sousto-co-delat-kdyz-diteti-zaskoci-jidlo-nebo-spolkne-hracku.html