Vanilkové rohlíčky jsou alfou a omegou vánočního cukroví a na štědrovečerní tabuli prostě nesmí chybět. Oblíbené jsou pro svou vůni, chuť, vzhled, ale i proto, že do jejich pečení můžete zapojit i malé děti. Základní recept je surovinami i postupem velmi jednoduchý, a pokud dodržíte těchto pár triků, vanilkové rohlíčky budou neodolatelné.

Zdroj: Youtube

1. Ořechy

Do správných vanilkových rohlíčků patří ořechy, nejčastěji se používají vlašské ořechy. Ať už použijete jakékoliv, důležité je oříšky dokonale rozemlít. Pokud na to použijete sekáček, tyčák nebo mlýnek s noži, doporučujeme ořechy předem zmrazit. Na kvalitě jim to neubere a mixéry si se zmraženými ořechy lépe poradí.

2. Těsto

Těsto na vanilkové rohlíčky je hodně tučné a to je správně. Je ovšem kvůli tomu potřeba s ním pracovat hodně rychle a zbytečně ho rukama neohřívat - začne být mazlavé a nepůjde dobře tvarovat. Ideální je, když dáte těsto den předem zachladit do ledničky. Další den ho před přípravou rohlíčků nechte hodinu povolit v pokojové teplotě.

3. Koření a přísady

Základní recept obsahuje jen vanilku, můžete si ale s receptem trochu pohrát a přidat koření dle vlastní fantazie. Skvěle se do vanilkových rohlíčků hodí skořice, kardamom, můžete také přidat trochu kávy.

4. Doba pečení

Doba pečení je u cukroví samozřejmě zásadní, každá trouba je však trochu jiná, proto se nedá přesně stanovit. Vždy se ujistěte, že je vaše trouba dostatečně předehřátá, než do ní rohlíčky vložíte. Pečte jen do té chvíle, než rohlíčky mírně zezlátnou. Když se začnou červenat, už je pozdě!

Základní recept na vanilkové rohlíčky

  • 200 g másla
  • 250 g hladké mouky
  • 70 g moučkový cukr
  • vanilkový cukr
  • cukr moučka na obalení
  • 100 g vlašských ořechů

Mouku s cukrem prosyjte a přidejte změklé máslo, vanilkový cukr a namleté vlašské ořechy. Vyhněťte těsto, zakryjte potravinovou fólií a nechce 24 hodin v lednici odpočinout. Vytvořte rovnoměrné půlměsíčky, které vyskládejte na plech na pečící papír. Pečte, dokud rohlíčky nezrůžoví.

Zdroje:

https://www.recepty.cz/recept/vanilkove-rohlicky-rychle-10865

https://www.vareni.cz/recepty/babicciny-vanilkove-rohlicky/