Ostré hrany

Pokud máte doma příliš rovných linií a ostrých hran, působí váš byt stroze a neútulně. Náš mozek vyhodnocuje ostré vzory automaticky jako nebezpečné. To v těle vyvolává dlouhodobý stres. Dokazuje to i studie zveřejněná v roce 2017, podle které se naprostá většina lidí cítí lépe a uvolněněji v místnostech, kde dominují spíše křivky než hrany. Abyste se doma cítili uvolněně a v bezpečí, vybavte místnosti nábytkem s oblým zakřivením, jako je třeba zakřivená sedačka, měkké polštáře, oválný stůl, křesla a postel s oblým čelem. Jestli nechcete měnit nábytek, pořiďte si alespoň kulatou vázu, koberec nebo zrcadlo či prostírání.

Zdroj: Youtube

Žádná zeleň

Uschne vám každá květina, kterou jste si pořídili nebo dostali? I tak dejte zeleni u vás doma šanci. Je to důležitější, než si možná myslíte. Rostliny produkují kyslík, stimulují náš mozek, snižují smutek a pocit osamělosti. Už jen obyčejné přesazování a zalévání květin v bytě slouží jako výborný koníček proti depresím a stresu. Jestli ale často cestujete a květiny by vám doma nevydržely, můžete si pořídit umělé. Na naše mentální zdraví to má stejný pozitivní efekt. Dobře poslouží i obrazy s motivy přírody, jako je les, louka či jezero.

Chladné materiály

Sklo, kov a beton jsou sice trendy, ale tyhle studené materiály mohou vyvolávat pocity úzkosti. Vsaďte raději na přírodní dřevo, které nás už pocitově zahřeje. Přírodní materiály, jako je len, bavlna, bambus a dřevo, přinášejí pocit útulna a cítíme se v jejich obklopení v pohodlí a bezpečí. Myslete na to, až si budete pořizovat nové povlečení nebo třeba misky.

Absence umění

Někteří lidé doma nemají žádné obrazy, plakáty ani sochy, protože prostě nevědí, jaký styl vybrat a co se jim líbí. Umění ale hraje v domácí výzdobě velmi důležitou roli – vyvolává totiž pozitivní emoce. Když pozorujeme obraz, který se nám líbí, cítíme se prý podobně, jako když jsme zamilovaní, jak tvrdí studie provedená na University College London. Síla umění je ve skutečnosti obrovská – při použití v nemocničním prostředí může dokonce snížit reakci na bolest a přispět k rychlejšímu zotavení. Typ umění sám o sobě není zas tak důležitý, stačí, když se díky němu cítíte dobře. Podobně fungují i zarámované fotky s vašimi blízkými.

Nepořádek

Podle Psychology Today způsobuje nepořádek úzkost a stres. Příliš mnoho věcí, které máme na očích, bombarduje naši mysl, ta pak nemá prostor k odpočinku. Chaos a nepořádek mají zásadní vliv i na to, jak se cítíme mimo domov. Ne nadarmo se říká, že kdo chce mít uklizeno v hlavě, má začít s úklidem doma. Čas od času si proto protřiďte skříně s oblečením i zásuvky s kuchyňským náčiním a zbavte se všeho, co nepoužíváte, protože to může snížit vaše vnitřní napětí. Police přeplněné suvenýry sice mohou mít sentimentální hodnotu, většinou ale vyvolávají pocit chaosu, což nám opět brání v relaxaci.

Nedostatek osvětlení

Světlo má na naši psychickou pohodu obrovský vliv. Pokud ho máme nedostatek, je snadné upadnout do stavů melancholie i deprese. Vystavení se slunečnímu záření naopak zvyšuje produkci serotoninu – hormonu, který zlepšuje náladu a pomáhá ke klidu. Při nedostatku přirozeného světla klesají hladiny serotoninu, a to zvyšuje riziko deprese. Nezakrývejte proto okna tmavými nebo těžkými závěsy, které blokují světlo. Pokud máte malá okna, rozmístěte po bytě stojací i stolní lampy. Držte se spíše bílých LED světel. Kromě toho můžete místnosti prosvětlit světlými barvami, zrcadly a lesklými povrchy.

Špatné barvy

Jsou vaše stěny v barvách šedé, tmavě zelené, fialové nebo tmavě modré? Tyhle barvy působí ponuře a smutně. Zkuste je přemalovat, a to buď klasickou bílou, nebo vsaďte na pastelové barvy, které působí uklidňujícím dojmem. Klid na duši umí navodit i zelená. Naopak pocity agrese v nás vzbuzuje červená, oranžová a černá.

Zdroje:

https://www.akkaarchitects.com/the-top-5-interior-design-mistakes-that-affect-your-mental-health/

https://www.bbc.com/future/article/20170605-the-psychology-behind-your-citys-design

https://www.homeguide.com.sg/common-interior-design-mistakes-that-cause-anxiety-and-mood-problems/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4419447/

https://www.medicinanarrativa.eu/viewing-artworks-generates-in-the-brain-the-same-ractions-of-being-in-love