Další epizodu podcastu Kondice, si pusťte TADY:
Domácí hospice přináší úlevu nemocným i jejich blízkým
„Snahou domácích hospiců je zajistit odcházejícím lidem a jejich rodinám maximální podporu, tak aby umírající člověk mohl být do poslední chvíle života doma se svou rodinou v láskyplném prostředí. Zároveň se snažíme v co největší míře eliminovat všechny příznaky, které s sebou nemoc ve svém posledním stádiu přináší,“ vysvětluje Markéta Vaněčková vrchní sestra Domácího hospice Nablízku.
Služba domácích hospiců je specifickou formou paliativní medicíny. Oproti akutní medicíně není cílem paliativní medicíny odstranit příčinu nemoci a člověka uzdravit. Bohužel to není ani možné. Paliativní péče se snaží zajistit nemocnému v čase, který mu ještě zbývá, maximální možnou kvalitu života bez obtěžujících příznaků nemoci jako je bolest, dušnost, nevolnost, někdy i úzkost nebo neklid. „Je potřeba si uvědomit, že do domácí hospicové péče vstupují pacienti většinou v posledních dnech nebo týdnech života, kdy jejich zdravotní stav není nijak stabilní a je třeba reagovat rychle. Držíme nepřetržité služby, tak abychom byli schopni k pacientovi přijet kdykoliv to jeho zdravotní stav vyžaduje a okamžitě tomu přizpůsobit léčbu a ošetřovatelské služby,“ dokládá vrchní sestra Markéta.
Ve středu pozornosti je vždy pacient
Podmínkou domácí hospicové péče je stálá přítomnost pečujícího člověka. Může to být rodinný příslušník nebo někdo z okruhu jeho přátel, kdo je schopný se základním způsobem o nemocného postarat. Samotný pacient má svoje přání a potřeby a vždy je nezbytné je respektovat stejně jako jeho osobnost. Hospicoví pracovníci přicházejí do rodiny jakoby na návštěvu, s úctou a respektem k pacientovi a ke všemu, co má rád. „Vždy je nezbytné vědět, co si přeje nemocný. A pokud je to přání zůstat doma, je důležité, aby toto přání bylo společné nemocnému i pečujícím. Domácí hospic je v tom všestranně podpoří,“ dodává Markéta Vaněčková.
Pomoc potřebují i pečující
Většina pečujících nemá představu o tom, co obnáší péče o umírajícího blízkého v domácím prostředí a často se bojí. „Chápeme, že mnozí pečující jsou v této situaci poprvé a mohou mít strach, že nezvládnou splnit přání svého blízkého zůstat do posledního dechu doma. My naopak v této situaci stojíme často, známe předpokládaný vývoj a máme v tom mnoho zkušeností. Nemocnému i příbuzným proto můžeme být skutečnou oporou. Rodina nemusí znát podrobné informace o budoucím vývoji zdravotního stavu, jen potřebuje vědět, že jsme nablízku připraveni poskytnout odbornou pomoc i útěchu, jakmile ji budou potřebovat,“ uzavírá Markéta Vaněčková z Domácího hospice Nablízku.
Markéta Vaněčková pracuje v Domácím hospici Nablízku jako vrchní sestra 9 let. Svoji práci nevnímá jako smutnou a už vůbec ne depresivní. „Svědčí o tom i fakt, že z našeho hospicového týmu nikdo neodchází i přesto, že jsme dennodenně v kontaktu se smrtí,“ dodává. „V paliativní péči se smrt nevnímá jako selhání, neúspěch... Je to svým způsobem vyvrcholením naší péče. Jestliže nemocný odejde v klidu, bez bolesti, důstojně a jeho blízcí cítí účinnou oporu hospicového týmu, naše péče splnila svůj účel. Pozůstalí často cítí v takové situaci směs smutku i velké úlevy. Vždyť zvládli splnit svému drahému jeho přání, udělali pro něj všechno, co mohli a doprovodili ho až na konec jeho cesty. I my, kteří stojíme nablízku, tyto chvíle vnímáme jako jedinečné, neopakovatelné, vzácné,“ vysvětluje Markéta Vaněčková.
Zdroje:
- Autorský podcast časopisu Kondice
- Markéta Vaněčková, vrchní sestra Domácího hospice Nablízku, z. ú.
- www.hospic-lysa.cz
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31691034/