Diabetes mellitus 2. typu je chronická metabolická porucha, která se vyznačuje poruchou účinku inzulínu a zvýšenou hladinou glukózy v krvi. Kanadští vědci přišli s unikátním objevem. Ve spolupráci s odborníky z Technické univerzity v kanadském Ontariu totiž vycvičili AI, aby na základě desetivteřinové zvukové nahrávky hlasu pacienta rozeznala, zda má, nebo nemá cukrovku. Model prý dokáže rozlišit čtrnáct rozdílů v hlase člověka s cukrovkou druhého typu ve srovnání s člověkem bez cukrovky, jak informuje web pro cukrovkáře Diabetes.co.uk. Zatímco doteď potřebovali lékaři fyzickou přítomnost pacienta, umělá inteligence v tomto směru otevírá úplně nové obzory.

Zdroj: Youtube

Testování na dálku

Stále vám to přijde jako málo věrohodný vtip? Během vědeckého experimentu provedeného laboratoří Klick Labs se ukázalo, že je nový program schopný identifikovat přítomnost diabetu na dálku až s pozoruhodnou přesností.

Experimentu se zúčastnilo 267 lidí, kteří na své chytré telefony nahrávali desetivteřinové záznamy hlasu, a to šestkrát denně po dobu dvou týdnů. Zhruba 72 % účastníků bylo na začátku diagnostikováno jako nediabetici, zatímco zbývající skupině byla diagnostikována cukrovka druhého typu. Cílem nového softwaru bylo rozpoznat jakékoli akustické rozdíly mezi hlasy těch, kteří byli na cukrovku testováni pozitivně, a těch, kteří negativně. Vědci pak určili 14 akustických rozdílů mezi osobami s cukrovkou druhého typu a bez ní. Čtyři z těchto rozdílů pak pomohly umělé inteligenci diagnostikovat diabetes druhého typu.

Výškové odchylky tónů

Na základě analýzy hlasu účastníků ve spojení s informacemi, jako byl jejich věk, pohlaví, výška a váha, dokázal model umělé inteligence poměrně přesně odhalit pacienty s cukrovkou, a to z 86 % u mužů a z 89 % u žen. Pro rozpoznání onemocnění přitom prý byly zásadními znaky zejména „výšky tónu“ a „standardní odchylky od výšky tónu“. Co by to mohlo znamenat pro medicínu? Podle vědců by se díky tomu mohly drasticky snížit náklady na diagnostiku lidí s diabetem.

Cukrovka působí na nervový systém

Možná jste si teď položili otázku, jak dokáže nemoc, jako je cukrovka, ovlivňovat hlas? Podle lékařů je syntéza našeho hlasu mnohostranný proces, který integruje dýchací systém, nervový systém a hrtan. Faktory, které ovlivňují některý z těchto systémů, mohou zase měnit hlas. I když jde o nepatrné změny, které lidskému uchu běžně uniknou, počítače je se svými pokročilými analytickými kapacitami dokážou detekovat s přesností.

Za zmínku také stojí, že dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi může poškodit periferní nervy a svalová vlákna, což vede k poruchám hlasu. Navíc i dočasné zvýšení hladiny glukózy v krvi může potenciálně ovlivnit elasticitu hlasivek. S cukrovkou se ale pojí i další faktory, jako je úzkost a deprese, které také mohou ovlivňovat vlastnosti hlasu.

Spousta pacientů o své nemoci neví

Vzhledem k celosvětovému nárůstu případů diabetu a komplikacím vyplývajícím z pozdních diagnóz může zavedení rychlého testování lékařům výrazně ulevit. Je to neinvazivní, levné a pohodlné, protože hlasy lze nahrávat pomocí chytrého telefonu a aplikace. Tahle nová služba by mohla ušetřit i čas a peníze lidem, kteří žijí například na odlehlejších místech s omezeným přístupem ke zdravotnickým službám. Mezinárodní diabetologická federace navíc zdůraznila, že téměř 50 % dospělých s diabetem o své nemoci ani neví, což je odhadem asi 175 milionů jedinců na celém světě.

Nová éra ve zdravotnictví?

Sami vědci byli z testování nového modelu umělé inteligence překvapeni a dospěli k závěru, že: „Analýza hlasu se ukázala jako potenciální nástroj pro předběžný screening nebo monitorování cukrovky druhého typu, zejména v kombinaci s dalšími rizikovými faktory spojenými s tímto onemocněním,“ jak uvedla Jaycee Kaufman, vědecká pracovnice v Klick Labs. Po prvotním testování si daly kanadské laboratoře za cíl nový software zpřesnit a uvést na trh, dalším krokem je pak tuto technologii rozšířit. Vize je taková, že kromě diabetu by mohl robot do budoucna diagnostikovat i hypertenzi, tedy vysoký krevní tlak nebo prediabetes, což je stav, který předchází rozvoji cukrovky.

Zdroje:

https://www.diabetes.co.uk/news/2023/oct/say-what-ai-can-diagnose-type-2-diabetes-in-10-seconds-from-your-voice.html

https://www.mcpdigitalhealth.org/article/S2949-7612%2823%2900073-1/fulltext