Umělá inteligence se pomalu, ale jistě stává nedílnou součástí našich životů. Její nástroje dnes dokáží všechno možné. Od psaní prózy či poezie a překládání textů, přes vytváření marketingového obsahu až po pomoc ve zdravotnictví. Užitečná je třeba v očním lékařství nebo v ordinacích diabetiků, jak uvedl Deník.cz. Umělá inteligence pomáhá mimo jiné i s vývojem léků či při různých operacích.Stala se také horkou novinkou v oblastni reprodukční medicíny. Ptáte se, jak konkrétně dokáže pomáhat při problémech, na které je i příroda sama krátká?

Zdroj: Youtube

Vajíčko, které má největší šanci

„Umělá inteligence by měla zkrátit dobu léčby. Umí totiž vybrat nejnadějnější embrya, která tak při asistované reprodukci přijdou na řadu jako první,“ vysvětluje MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař reprodukční kliniky Reprofit. Díky své schopnosti analyzovat a zpracovávat velké množství dat umělá inteligence (AI) vyhodnotí, které embryo je pro ženu to nejvhodnější. „Při asistované reprodukci se v laboratořích posuzují obrazová data – fotky nebo filmy, na nichž jsou zaznamenána vajíčka, spermie či embrya. Umělá inteligence dokáže vyhodnotit, která jsou pro úspěšné oplodnění nejvhodnější – a to mnohem lépe než člověk. AI také umí popsat a navrhnout optimální prostředí, ve kterém se embrya kultivují,“ popisuje MUDr. Otevřel.

Podle lékařů by se pravděpodobnost úspěšného těhotenství a porodu díky ní mohla v budoucnu zvýšit o deset až dvacet procent, což je skvělá vyhlídka pro všechny páry, které zoufale touží po vlastním dítěti a běží jim čas.

Rychlost hraje zásadní roli

Umělá inteligence se ve všech těchto oblastech pořád vyvíjí. Zatím nejdál je v hodnocení oplodněných embryí, které dokáže sledovat takřka po setinách sekundy a seřadí je od nejlepšího k nejhoršímu.

„Embryo, které může na pohled vypadat dobře, totiž vůbec nemusí být úspěšné. Právě s tím si umělá inteligence poradí mnohem lépe než člověk. Do dělohy se díky ní dostane takové embryo, u něhož je nejvyšší předpoklad na otěhotnění. Zmenší se tak počet embryotransferů, které k dítěti nevedou,“ doplňuje specialista na umělé oplodnění MUDr. Tomáš Bagócsi z Reprofitu. Vzhledem k tomu, že se ženy na specializované kliniky obrací ve stále vyšším věku (výjimkou nebývá věk mezi 40. až 45.rokem), je pro ně velmi důležitá právě rychlost úspěšného umělého oplodnění.

Pokud se jim totiž podaří otěhotnět napoprvé, mají větší šanci a čas počít i druhé dítě. „Umělá inteligence má sloužit k tomu, aby ženy zbytečně neztrácely čas a otěhotněly hned z prvního embrya. I proto už u nás začínáme hodnotit embrya s pomocí umělé inteligence. Letošní rok je pilotní, takže ještě nemáme k dispozici klinické výsledky, ale už nyní vidíme, jak nám napovídá v nerozhodných případech,“ upřesňuje MUDr. Pavel Otevřel.

Dobrý sluha, lidské ruce ale nenahradí

Zkušeností s umělou inteligencí celosvětově přibývá. Dětí, kterým k narození pomohla umělá inteligence, je však zatím málo, a proto chybí relevantní studie. Podle článku, vydaného v odborném časopise Reprod Fertil, je těžištěm výzkumu především zlepšit současnou třicetiprocentní úspěšnost IVF (asistované reprodukce). „Stoprocentně ale víme, že se tato metoda bude na výběru vhodných embryí nebo například správných vajíček ke zmrazení podílet stále víc. Umělá inteligence se promítne do všeho, kde bude k dispozici dostatek dat,“ dodává předseda sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické sekce ČLS JEP MUDr. Štěpán Machač, Ph.D. Odborníci se shodují, že se AI stane významným pomocníkem embryologů. Jejich práci podle nich ale neohrozí. „Bude určitě výborným rádcem, nikdy je ale nemůže nahradit, protože embryologové provádí všechny praktické úkony, jako jsou vpichy spermií do vajíček nebo třeba biopsie. Lidský faktor tak bude hrát v asistované reprodukci v budoucnu stále svou významnou roli. Co se ale výběru kvality embryí týká, ten umělá inteligence jistě ovládne,“ dodává MUDr. Machač.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8801019/

https://www.denik.cz/zdravi/umela-inteligence-zdravotnictvi-data-shromazdiste.html

MUDr. Pavel Otevřel

MUDr. Tomáš Bagócsi

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.