Podíl lidí, kteří se hlásí k jiné než heterosexuální orientaci, se za poslední dekádu v Česku zdvojnásobil, jak ukázala data analytické společnosti Gallup, která provedla průzkum na vzorku 10 000 lidí. Největší podíl patří bisexuálům, nejčastěji se pak s LGBT+ orientací ztotožňují příslušníci generace Z, která tvoří zhruba pětinu a v roce 2022 jim bylo v rozmezí 18 až 25 let. Může se zdát, zvlášť mezi mladými, že být heterosexuálem je dnes tak trochu nuda. V posledním desetiletí se totiž čím dál více lidí ztotožňuje s jinou sexuální orientací. Zatímco v roce 2012 byl podíl lidí z LGBT+ komunity 3,5 %, v loňském roce to bylo už 7,2 %. K jiné než heterosexuální orientaci se přitom hlásí čtvrtina mladých od 14 do 18 let.
„LGBT lidé se konkrétně v 58 % případů charakterizují jako bisexuálové. Po nich v četnosti následují gayové s 20% podílem, lesby s 13% podílem a transgender osoby, které tvoří zhruba 9% podíl LGBT+,“ popisuje výsledky Adam Durčák ze společnosti Ruzovyslon.cz.
Z Ellen na Elliota
Ke změně pohlaví se dnes otevřeně hlásí i veřejně známí umělci. Například kanadská herečka Ellen Page, známá především ze sci-fi velkofilmu Počátek, na svém twitterovém účtu v roce 2020 oznámila, že je transgender a přijala i nové jméno Elliot. Jako muž veřejně prohlásil, že je nadšený z toho, že se konečně naplno cítí sám sebou, a poděkoval všem, kteří ho podporují. Současně ale přiznal obavy z problematického přijímání trans lidí většinovou společností, které provází nenávist, urážky nevhodné vtipy, nebo dokonce násilí.
Od olympijské ikony k transgender ženě
V roce 2015 otřásly světem bulváru zprávy o změně pohlaví otce slavných sester a celebrit Kardashianek. Jako muž zplodil Bruce Jenner šest dětí včetně topmodelky Kendall Jenner, po šedesátce ale zatoužil stát se ženou. Na olympiádě v Montrealu přitom získal Bruce v roce 1976 zlatou medaili jako desetibojař, nicméně vnitřní spokojenost našel právě až po své transformaci v ženu. Proměna v Caitlyn Jenner si vyžádala samozřejmě spoustu plastických operací, i tak ale své změny identity nelituje. Modelka Kendall dokonce nazvala otce svým hrdinou a vzorem a její mladší sestra Kylie dodala, že pro ni byl vždycky inspirací.
Bezpohlavní děti slavných
Už kolem roku 2018 vzbudila pozornost kontroverzní zpěvačka Pink, která přiznala, že svou malou dceru a syna vychovává záměrně bezpohlavně – tedy přesněji genderově neutrálně. Prý je na jejích dětech, aby si sami určili, kým se cítí být. Uvedla to v rozhovorech pro americký Cosmopolitan i britský The Sunday People. Zpěvačka se k tématu vrátila i později a dodala, že jí nejde ani tak o genderově neutrální přístup k dětem, jako spíš o posilování jejich sebevědomí. Děti by prý neměly být limitovány tím, jestli jsou to kluci, nebo holky. Sama Pink se prý jako dítě cítila spíše jako chlapcem.
Shiloh je zase první biologickou dcerou tehdejšího manželského páru Brada Pitta a Angeliny Jolie. Už v raném věku se u ní podle jejích rodičů projevovaly chlapecké sklony, kdy ráda nosila chlapecké oblečení, chtěla ostříhat nakrátko a rodiče požádala, aby ji oslovovali „John“. Brad a Angelina neváhali a své dítě v jeho rozhodnutí stát se chlapcem plně podpořili.
Ani muž, ani žena
Rakouský soud uznal například už v roce 2018 takzvané třetí pohlaví, anglický Facebook zase dává na výběr až 71 možností, z kterých si uživatelé můžou vybrat svoje pohlaví. Jak uvádí web praguepride.cz, většina trans i cis lidí se identifikuje buď jako muž, nebo jako žena. Existují však i osoby v rámci genderové diverzity, tedy osoby, které se nedokážou zcela ztotožnit ani s jedním z uvedených pohlaví.
Nejčastější identity jsou však následující:
• Transgender osoby – jejich genderová identita se mění z mužské na ženskou a naopak v závislosti na kontextu nebo na situaci.
• Trigender osoby – jejich genderová identita se pohybuje mezi mužskou, ženskou a třetím pohlavím v závislosti na kontextu nebo na situaci.
• Pangender osoby – jejich genderová identita je souhrnem všech identit.
• Polygender osoby – jejich genderová identita je souhrnem mnoha identit, ne však všech.
• Neutrois – zastřešující termín pro osoby, které se identifikují genderově neutrálně.
• Agender osoby – necítí příslušnost k žádné genderové identitě.
Češi nejsou příliš tolerantní
Přestože je v České republice podle odborníků stále zakořeněná homofobie, kultura queer lidí se postupně dostává do běžných životů a je potřeba přijmout to jako fakt, ne jako výstřednost.
„Musí se posunout laťka toho, co je a není přijímané a je potřeba se ozvat, když se někdo vyjadřuje homofobně. Změna musí začít primárně u osob, kteří do LGBTQ+ nepatří. Ti, kteří jsou diskriminovaní, nejsou zodpovědní za boj proti těmto výjevům, jsou to právě ti přihlížející. Tento standard ale začíná v médiích a u politiků a političek,“ dodává Kateřina Panzerová.
Nová generace je více otevřená
S tím souhlasí i Lukáš Rychetský, ředitel vzdělávacího projektu Lajfr, který se zaměřuje na edukaci v oblasti sexuální výchovy na školách. „Na základních školách se studenti bohužel o této tématice nebaví a nemají obecné informace o této problematice, aby ji mohli pochopit. Místo toho přejímají názory, které slyší doma,“ říká Rychetský. I přesto se ale podle něj vyvíjí nová generace, která je obecně tolerantnější a otevřenější. Nebojí vyjadřovat své názory, hledat informace a pracovat s nimi více než předchozí generace.
Tomuto trendu by se mělo přizpůsobit i školství. „Dříve jsme řešili pouze problémy gayů a leseb, nyní jsme v situaci, kdy přibyly osoby, které se nehlásí ani k mužskému, ani k ženskému pohlaví. Pro ně neexistují žádné pokyny pro učitele, děti o nich nemají informace, učitelé nevědí, jak se k nim chovat,“ říká Rychetský. Školy by podle něj měly mít jasné pokyny nebo metodiku pro sexuální výchovu. Důležitým bodem je prý respektování žáků a jejich preferencí, například jak se chtějí nazývat a jaké toalety chtějí používat.
Co je LGBT?
LGBT je zkratka, kterou jsou označovány lesby, gayové, bisexuálové a transgender osoby. Tato zkratka tedy zahrnuje osoby s menšinovým sexuálním zaměřením vůči heterosexuálnímu zaměření (lesby, gayové a bisexuálové) a osoby s menšinovou sexuální či genderovou identitou (transgender osoby).
Zdroje:
https://news.gallup.com/poll/470708/lgbt-identification-steady.aspx
https://www.kinobox.cz/clanky/tema/19520-z-ellen-page-je-nyni-elliot-page
https://supermamy.maminka.cz/clanek/pro-zeny-super-mamy-slavni-rodice/511277/ani-kluk-ani-holka-
https://www.vanityfair.com/hollywood/2015/06/caitlyn-jenner-bruce-cover-annie-leibovitz