Autor více než deseti knih o vztahovém a osobním sílení Petr Casanova zdůrazňuje, že v komunikaci s toxickou osobou je více než důležité nebrat si její slova osobně. Pokud se neumíte odosobnit od toho, co vám toxičtí lidé říkají nebo jak s vámi zacházejí, může to mít rychlý a zdrcující dopad na vaše psychické zdraví.

Zdroj: Youtube

Neberte si jeho slova osobně

Sama s tím mám zkušenost, uvedu ji jako rychlý příklad. Toxickým člověkem u nás v rodině je moje tchyně. Celé roky mi dávala najevo, jak špatná matka podle ní jsem. Velmi jsem se tím trápila a výčitky z její strany jsem považovala za svoje selhání. Až když jsem s tchyní přerušila kontakt, změnilo se i vnímání jejích útoků vůči mně. Když jsem například odjela s kamarádkou na wellness víkend, neodpustila si matka mého manžela vzkázat po něm, jak jsem sobecká, hrozná a nezodpovědná. Ona prý své děti kvůli vlastní zábavě nikdy neopouštěla. Dříve bych si tuto poznámku brala osobně a nejspíš by mě hryzalo svědomí a bylo mi špatně od žaludku, dnes už mne její názor nejen nezajímá, ale dokonce se mu dokážu zasmát. Je proto dobré, abyste se i vy naučili odosobnit od toxického chování druhých, protože vás časem může skutečně položit na záda. A zvednout se bývá dost těžké.

Upozorněte ho, že takto s vámi mluví naposled

Pokud cítíte, že setkávání s toxickým člověkem má negativní dopad na váš život, je potřeba upozornit dotyčného, že si takové chování už nenecháte dál líbit. Každé takové další setkání by vás psychicky ničilo a postupně by mohlo vyústit i do zdravotních problémů, jako jsou migrény nebo střevní potíže. Nebojte se proto odhodlat k radikálnímu řešení a říct toxické osobě pěkně zpříma: „Takhle už to dál nejde. Ubližuješ mi a zraňuješ mě, takže pokud to ještě jednou uděláš, už se neuvidíme.“ Co z toho plyne? Že dáváte toxickému člověku na výběr, zda vás ještě uvidí, či nikoliv. A to je fér. Necháváte volbu na něm a dáváte mu možnost napravit situaci.

Díky vašemu upozornění a varování může ten druhý svoje jednání zhodnotit a uvědomit si příčinu a následek. Pokud se s ním v budoucnu skutečně přestanete vídat, je to kvůli jeho rozhodnutí. Jde o lepší variantu, než když přerušíte vztah s toxickým člověkem zničehonic. Druhý to totiž nemusí pochopit a může se vůči vám stát ještě toxičtějším. Může vás třeba obvinit, že jste nevděční, nevšímaví, arogantní vůči jeho potřebám. Půjde-li navíc o toxického člověka s manipulativními sklony, vyvolá ve vás nejspíš pocity viny.

Odzbrojte je stejnou taktikou

Jak spolehlivě poznat toxické jedince? Vždycky se snaží ve vás vzbudit pocity viny a přivodit vám dojem, že jste něco udělali špatně. Je to jejich skrytá taktika, díky které manipulují s okolím.

Když chválí, jejich věta většinou končí spojkou ale („ta sukně je moc hezká, ale máš v ní velký zadek“). Naoko působí, že to s vámi myslí dobře, ale chtějí jen zacílit na vaše slabiny. Tento typ lidí si vybírá své oběti podle toho, jak moc jsou ovlivnitelné. Když vycítí vaši zranitelnost, zaútočí příště znovu. Pokud s dotyčnou osobou nemůžete přerušit kontakt, nenechte si líbit její chování a reagujte na zlomyslné poznámky s klidem. Shození urážky nebo povznesení se nad ni nečekaně vyvede dotyčnou osobu z míry. Když ukážete, že vám její komunikace vnitřně neubližuje, začne se poohlížet po jiné oběti. Pokud vám například šéf vytýká, že jste v osm hodin večer neodpověděli na jeho e-mail a že si nevážíte své práce, usmějte se a v klidu odpovězte, že svou práci berete zodpovědně, nicméně máte i jiné povinnosti a soukromý život, který by se měl respektovat. Tečka. Odborníci radí s toxickými lidmi s narcistickými sklony komunikovat slušně, přehledně, věcně, bez emocí a hlavně co nejvíc stručně. Odpovídejte jim takovým stylem, abyste nepřilévali olej do ohně, ale zároveň si nepřipadali jako oběť.

Tip na knihu

Máte ve svém okolí člověka, který vám psychicky ubližuje? Ať už je to spolupracovník, který vás neustále kritizuje, nebo urážlivý partner, který vás každý den podceňuje, toxičtí lidé vážně poškozují a ohrožují vaše zdraví, pohodu, a dokonce i život. Kniha Jak se bránit toxickým lidem, manipulátorům a sociopatům vám může být užitečným průvodcem a pomocníkem v komunikaci s takovými lidmi. Příručku sepsala americká psychoterapeutka Shahida Arabi, která se zaměřuje na traumata, a během terapií pomáhá lidem zbavit se negativních a bolestných zážitků z minulosti. V roce 2022 knihu vydalo nakladatelství Grada.

Zdroje:

https://firstclass.cz/2023/02/je-toxicky-ale-vy-ho-milujete-jak-s-nim-jednat/

https://www.flowee.cz/civilizace/11081-jak-komunikovat-s-toxickymi-lidmi-a-manipulatory-mejte-pripravene-odpovedi-v-plechovce