Borek pro ty, kdo se rádi potápějí

U obce Borek mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem se na hranici Čech a Moravy nachází lom Borek. Přírodní koupaliště vzniklo zatopením bývalého hadcového lomu, dnes má hloubku okolo 30 metrů. Lom leží v krásném tichém prostředí a navíc nabízí zcela průzračnou vodu. Na dno byl v roce 2003 umístěn kloubový autobus Ikarus a kromě skel a motoru tam v hlubině stojí v původním stavu. Uvidíte tu spoustu ryb – žijí tu okouni, perlíni, kapři, štiky různých velikostí, sumci, candáti i raci. Stěny lomu nejsou zabezpečeny a hrozí tak jejich sesunutí, proto platí zákaz vstupu na okraje lomu. Koupání je zde na vlastní nebezpečí. Baraba je celý komplex jezer

V okolí Mělníka je to přímo ideální na nenáročné cyklovýlety pro celou rodinu. V létě se zajeďte vykoupat do lomu Baraba, což je přírodní zatopená pískovna s písčitými břehy a nachází se u obce Vliněves. Jde o více lomů ležících v těsné blízkosti. U vody, jejíž hloubka se pohybuje okolo 2 až 8 metrů, je travnato-písčitá pláž. Pískovnu s oblibou využívají rybáři i potápěči, a můžete tu vykoupat i psa. Kvalita vody se tu ale nesleduje a koupání zde je tudíž na vlastní nebezpečí, voda však bývá čistá.

Romantická plavba loďkou na Píšťanském jezeru

Leží v okrese Litoměřice na pravém břehu řeky Labe pod čedičovým vrchem Radobýl. Písečné jezero, kterému se také říká Žernosecké, nabízí parádní vykoupání. Pozvolný přístup do vody je rájem pro děti, pláž je svažitá, téměř bez porostu. Na jezeře se nacházejí tři malé ostrovy, kde se můžete občerstvit a dojít si na záchod. Poblíž pláže (na břehu u Píšťan) je k dispozici loděnice s půjčovnou lodiček a hotel s restaurací s krásným rozhledem na vodní hladinu a okolí. Kromě přístaviště a hotelu jsou zde k dispozici dvě restaurace a parkoviště. Jezero Píšťany leží přímo na trase cyklostezky vedoucí podél řeky Labe.

Jezero Lhota – ráj nudistů

Jedno z nejrozlehlejších a nejkrásnějších přírodních koupališť se nachází nedaleko Brandýsa nad Labem, z Prahy tam dojedete za 45 minut. O víkendech bývá natřískáno, a není divu! Dlouhá písečná pláž, vysoké borovice šumící ve větru, dětské hřiště i stánky s hamburgery, zmrzlinou, kávou či koktejly navodí atmosféru jako v Chorvatsku. Lhota pojme aktuálně až 7000 návštěvníků. Na své si tu přijdou i vyznavači nudismu – jezero je vyhlášenou nudistickou lokalitou, bez plavek se tu můžete opalovat na více než půl kilometru dlouhé pláži. Zahrát si tu můžete tenis, beach volejbal, minigolf a je tu hned několik půjčoven paddleboardů. O víkendech můžete dorazit na lekce paddlejógy. Pláže mají pozvolný vstup do vody, takže jsou vhodné i pro malé děti.

Hřiměždický lom (nejen) pro skokany

Pokud patříte mezi sportovce, cestou na Slapy si udělejte výlet i do malého, ale oblíbeného lomu ve vesničce Hřiměždice. Ten je známý pořádáním skokanských soutěží a festivalu High Jump, kde se už od roku 2000 nejlepší skokané z celého světa ucházejí o první místo ve skocích do vody. A že je to podívaná! Vy si tu můžete zaskákat také, a to z různých výšek. V minulosti sloužil také jako výcvikové místo pro profesionální potápěče. Najdete tu obří houpačku, skokanskou věž i stánek s občerstvením a venkovním posezením.

Kurovický lom – kde žijí čolci

U obce Kurovice 15 kilometrů východně od Kroměříže se rozkládá přírodní památka Kurovický lom, kde se dříve těžil vápenec. Smaragdově zelená voda je tu i v parném létě příjemně vlažná a průzračná tak, že pod hladinou vidíte kamenné stěny i hejna ryb. Díky unikátnímu ekosystému, který tu po ukončení těžby pomalu vznikal, je to přírodní památka, kde v symbióze žijí čolci, užovky, žáby i vážky. V Kurovickém lomu probíhá každoročně v květnu ekologický outdoorový Festival pro čolka.

Máchovo jezero s vodními atrakcemi

Rozlehlé Máchovo jezero, které je vlastně rybník, nemůžeme nezmínit. Leží v Libereckém kraji nedaleko obce Doksy, s výhledem na středověký hrad Bezděz. Opalovat se tu můžete na čtyřech písečných plážích a děti se tu vyřádí na vodních atrakcích, tobogánech, surfech nebo šlapadlech. Už na první pohled vás zaujmou dva ostrůvky – Myší a Kachní. Svézt se tu můžete i na výletním parníku. Podél jezera vede pěkná stezka a nacházejí se tu restaurace i penziony pro letní rekreaci.

Zdroje:

https://www.hrimezdice.cz/obec/lom/ https://www.jezero-lhota.cz/sport/

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/lom-borek-na-vysocine Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/lom-baraba-komplex-jezer-zatopene-piskovny https://www.mestolovosice.cz/pistanske-jezero/

https://www.kurovicky-lom.cz/