Jako člověk, který vlastní přes desítku tetování, se často setkávám s otázkou: ,,A co tohle tetování znamená?" Protože jsou pro mě moje kérky poměrně intimní záležitost, naučila jsem se svým tetováním dávat významy dva. Jeden, který je podstatný pro mě samotnou, důvod, proč kérku mám a to, co mi má připomínat. Tento význam sděluji jen těm nejbližším a těm, kteří se o tetování skutečně zajímají. Pro ty, kteří se ptají jen, aby řeč nestála, mám vysvětlení jiné a poněkud strohé. ,,Ten les mám vytetovanej, protože jsem v něm vyrůstala."

Zdroj: Youtube

Mnoho lidí se nechává tetovat proto, že chtějí ze své kůže udělat umělecké plátno. Ano, pro mě je tahle věta také klišé, ale proti gustu... Na druhou stranu jsou ale zase tetování, jejichž symbolika je mnohem hlubší a má komplexnější význam, často známý po celém světě. Jde o námořnické kérky, tetování, které má znázorňovat mentální zdraví, vězeňské tetování, nebo třeba geometrické tvary, potvrzující příslušnost k nějakému kmenu. Podívejme se na tato tetování blíž.

Tetování a mentální zdraví

Velmi rozšířené jsou kérky symbolizující mentální zdraví. Patří mezi ně například středník. Tahle nenápadná kérka symbolizuje to, že jste bojovníkem, který čelí problémům s psychikou. Ať už jde o problémy s depresemi, sebepoškozováním, o sebevraždu někoho blízkého nebo zkrátka na upozornění, že mentální zdraví je velice podstatná věc. Středník je symbolem toho, že autor, ač mohl ukončit větu, se rozhodl, že ji ještě neukončí - stejně jako svůj život. Mezi tetování, která mají symbolizovat lidskou psychiku, údajně patří i motýlci a květiny. Znamenají nové a čisté začátky.

Námořnické kérky

Když se řekne tetování, spoustu lidí si představí klasické old schoolové námořnické kérky. Kotva, hlava ženy, žralok, lebka, had, orel nebo lucky 13. Nejde o náhodné malůvky, ale o umění, které má svůj význam a opodstatnění. Jednotlivé motivy si nemohl vytetovat jen tak každý, jako tomu je dnes. Námořníci si svoje tetováni museli zasloužit.

Kotvu si například mohl vytetovat jen ten, kdo překonal Atlantský oceán. Žraloka si vytetovali ti, kteří unikli smrti, hlava ženy symbolizovala rodinu a milovanou osobu. Symbol Lucky 13 znamenal, že se námořník nebojí čelit pověrám a nebezpečí.

Tetování z vězení

Dodnes si mnoho lidí spojuje tetování s vězni a vězením. A je pravda, že pro vězeňské prostředí je tetování velmi význačné. Označovalo přístupnost k určitým skupinám, zkušenosti z vězení i další symboliky.

Nejznámější takovou kérkou je tetování slzy pod okem. Pokud je slza vybarvená, označuje osobu, kterou dotyčný zavraždil. Pokud je slz více, obětí je logicky také více. Když je slza nevybarvená, tetování znamená, že jeho majitel ztratil blízkou osobu nebo člena gangu. Pavučiny na lokti byly důkazem, že vězeň čelil dlouhodobému trestu. Pokud je uprostřed pavučiny pavouk, vězeň měl důležité místo v místní hierarchii. Další hojně používané tetování nejen ve vězeních byla zkratka A.C.A.B. To je anglická věta ,,All cops are bastards" a naznačuje majitelův negativní vztahy k autoritám a policistům.

Kmenová tetování

Už od dávných dob se tetování využívala jako znak začlenění k nějaké skupině, nebo k nějakému kmeni. Tetování často ukazovala majitelův původ, historii, sociální postavení a osobní zkušenosti.

Za zmínku stojí například tetování Maorů z Nového Zélandu. Tā mok je tetování, které je často velice složité, obsahuje různé geometrické tvary a nositel si ho nechává vytetovat nejčastěji na obličej. Tetování vypráví příběh o nositelové životě i rodině. Původní obyvatelé Severní Ameriky si zase často nechávali vytetovat zvířata, která měla duchovní význam, jako jsou vlci, orli nebo medvědi. Tyto designy často symbolizovaly sílu, odvahu nebo duchovní spojení s přírodou.

Tetování je svobodná volba každého z nás, ačkoliv to může mnoho lidí odsoudit. V dnešní době ale není třeba to brát příliš vážně, protože v běžných pracích a situacích už kérky nejsou problém. Vytetovat si můžete víceméně cokoliv, jestli vám mohu ale dát jedno doporučení, vždy si tetování předem promyslete. Můžete si jeho návrh pověsit nad postel, a pokud se na něj budete rádi dívat i několik týdnů každý den, bude to to pravé! Každé tetování, které si necháte udělat, by mělo mít pro vás zvláštní význam. Tetujeme se totiž pro sebe!

Zdroje:

https://www.yachting.com/cs-cz/novinky-a-clanky/tradicni-namornicke-tetovani-a-jeho-vyznam

https://www.instyle.com/beauty/mental-health-tattoos

https://sailorjerry.com/en/tattoos/