Na otázku, jaká tabu dnes v sexu máme, neodpoví výčtem podivných praktik, ale jednoduše. „Určitě stále ještě masturbace. Sexovat můžeme, ale o sebeuspokojování se nemluví,“ říká Zuzana Kacvinská, která pro Kondici také pravidelně píše články o sexu. Co za to může? Faktorů je hned několik.

1. Fuj, to se nedělá!

Tuhle větu si vyslechne většina dětí, které začnou se svou sexualitou experimentovat a objevovat svoje tělo. Podobnou zkušenost měla vlastně i Zuzana sama. „Když jsem byla malá, měla jsem období, kdy mi dělalo dobře se o něco třít, jako to holčičky dělávají. Sex mě od malička hodně zajímal, bylo mi to příjemné. Jenže pak jsem prožila cosi, co možná byl i orgasmus, a mě to hrozně vyděsilo. Nevěděla jsem, co se to se mnou dělo, myslela jsem si, že umřu. Ale jít za rodiči a zeptat se? Musela bych jim říct, co jsem dělala, a to jsem rozhodně nechtěla,“ směje se čerstvě certifikovaná sex koučka s tisíci sledovatelů na sociálních sítích. Jenže po tomhle zážitku si v sobě nesla určitý blok a se sebeuspokojováním na dlouhé roky přestala.

Pokud jste rodiči, určitě se pokuste s dětmi mluvit o sexu poněkud otevřeněji a spíš se soustřeďte na to, aby si své soukromí chránily. Sebeukájení u starších dětí je dobré brát i jako prevenci rizikového sexuálního chování. Objevování vlastního těla k životu patří a je vždy lepší, pokud to váš teenager zvládne ještě chvíli sám než když se o to začne příliš brzy pokoušet s vrstevníky či zkušenějšími protějšky.

Pokud sama cítíte určitý blok k sebeobjevování a máte chuť to napravit, doporučuje Zuzka jednu méně známou hračku: takzvané grindery. Jde o pomůcky s texturou, které mohou dokonce i vibrovat. Můžete je umístit na židli, polštář nebo rovnou do spodního prádla. Příjemné pocity pak navodí tření o hračku

2. Žilnatá dilda a rychlé upuštění páry

K masturbaci se často přistupuje jako k nějaké rychlovce, když už to nejde vydržet. „V tom je rozdíl mezi přístupem mužů a žen. Neříkám, že to platí vždy, ale u mužů jde o rychlé uspokojení, zatímco žena si spíš zapálí svíčku, pustí hudbu, udělá si to hezké,“ říká o své zkušenosti Zuzana. Masturbace nemusí být jen rychlá akce s jasným cílem, ale skutečně čas pro sebe. „I proto beru erotické pomůcky spíš jako self-care produkty a vítám, že si je dnes můžete koupit i v drogérii nebo lékárně,“ kvituje odbornice.

Erotické pomůcky prošly za poslední desetiletí vývojem. Nejsou to už jen odpudivé napodobeniny pánských přirození, ale leckdy designové a na dotek velmi příjemné pomůcky. „Osobně doporučuji silikon, ale velmi mile mě překvapily i skleněné pomůcky. Je lepší začít s nějakou malou pomůckou – ženy mívají někde velké oči a zážitek pak není tak příjemný,“ vysvětluje koučka. Místo obřího žilnatého údu sáhněte po menším podélném vibrátoru, který využijete k dráždění klitorisu i k zasunutí.

3. Sami si to dělají jen ti, kdo nikoho nemají

Omyl, omyl, omyl! Dělá to většina lidí a podle sexuologů to není nic špatného. Jde skutečně o čas pro sebe sama, leckdy sebeuspokojování pomáhá ujasnit preference a zlepšit i sex párový. Navíc může sex bez toho druhého vyrovnat i rozdíl v libidu. „Myslím, že bychom také neměli být závislí na partnerovi, aby nás uspokojil, chtít po něm, aby nám udělal dobře,“ přemýšlí Zuzana Kacvinská.

Faktem je, že některé ženy při sexu s partnerem orgasmu nedosahují, zatímco při masturbaci ano. Může jít samozřejmě o špatnou techniku partnera, nedostatečnou komunikaci nebo nedostatečné uvolnění, každopádně i ony si mohou orgasmus užít a kdoví, třeba díky masturbaci pochopí, v čem je problém.

Zdroj: